Že máte místo pro ještě jeden záhon?
Výborně! Není totiž nic lepšího než čerstvá bylinka z vlastní zahrádky!
A my vám poradíme, jak na ně!
Bylinková zahrádka
Založení bylinkové zahrádky není nic těžkého.
Ze všeho nejdříve je potřeba si vybrat správné místo, navrhnout si, jaké bylinky budete chtít pěstovat, a pak si podle toho zařídit záhon.
Nejúčinnějším uspořádáním pro více různých bylinek jsou spirálové skalky nebo esovité či trojúhelníkové tvary záhonů, které umožňují seskupit bylinky s podobnými nároky na stanoviště, půdu a vláhu.
Určitě se vám bude hodit i těchto pár tipů:
- Vyberte místo, které je v závětří. To můžete vytvořit i vysazením vyšších bylinek na okraji záhonu nebo třeba živým plotem.
- Dejte pozor, aby vyšší bylinky nestínily svým menším kolegyním.
- Některé bylinky odpuzují škůdce, a tak je příhodné je vysadit vedle zeleniny.
- Podle potřeb bylinek prokypřete půdu rytím nebo přehrabáním, těžkou půdu můžete také vylehčit pískem.
- Většinou se bylinky nemusí přihnojovat, stačí trocha kompostu na jaře. Nikdy nepoužívejte chemické postřiky.
- Pravidelně likvidujte klíčící plevel a motyčkou kypřete půdu okolo.
- Pěstujte více rostlinek bylinky, kterou často užíváte, aby měla čas se zregenerovat.
- Bylinky sklízejte před polednem, kdy si uchovávají nejvíce esenciálních olejů.
- Jednoletky každý rok vysazujte na jiné místo, aby měli z půdy vždy dostatek živin.
26 bylinek na zahrádku
Bylinku si můžete na zahrádce pěstovat skoro kteroukoliv, ale zde jich máte několik pro inspiraci:
1. Bazalka pravá
Čerstvá bazalka na zahrádce je přímo ideální pro domácnosti, kde bývá italská kuchyně častou volbou. Její krásná vůně je jen třešničkou na dortu!
Bazalka vyžaduje slunné stanoviště s humózní, lehce propustnou půdou. Je také náročnější na vláhu.
2. Brutnák lékařský
Brutnák se na zahradu hodí hned z několika důvodů: kvůli jeho léčivým působením na nervový systém, kvůli jeho využití v salátech anebo i pro jeho krásné pylodárné květy.
Brutnák můžete pěstovat na slunném místě s propustnou a mírně vlhkou půdou. Navíc vám půdu zlepší a odpuzuje plže a škůdce.
Sám se vysemeňuje, a tak je potřeba na to předem brát ohled, co se týče místa vysazení.
3. Dobromysl obecná
Když jsme u bazalky mluvili o kulinářském využití, nemůžeme opomenout ani dobromysl neboli oregano.
Dobromysl je na pěstování nenáročnou bylinkou. Nejlépe roste na slunném místě s lehkou a dobře propustnou půdou. Ta může být hlinitopísčitá a spíše sušší.
4. Echinacea purpurea
Třapatka nachová je bylinka s mnoha léčivými účinky, a tak na žádné zahrádce nemůže chybět. Navíc je její pěstování opravdu jednoduché!
Echinacea miluje sluníčko a teplo. Stačí jí výživná, lehčí a dobře propustná půda. Výborně vám může sloužit i jako dekorativní rostlina, která nepotřebuje tolik zalévat.
5. Fenykl obecný
I fenykl s protikřečovými účinky a výborným využitím v kuchyni (třeba i při pečení chleba), vám může zahrádku jen a jen obohatit!
Fenykl vyžaduje slunné stanoviště s humózní, nevysychavou půdou a dostatečnou zálivkou. Ovšem nedělá mu dobře přímé hnojení.
6. Heřmánek pravý
Jen pár bylinek má více využití v léčitelství a v kosmetice než právě heřmánek. A vypěstovat si ho doma může každý!
Heřmánek je nenáročnou rostlinkou. Daří se mu na slunném místě s propustnou, lehkou půdou s dostatkem humusu a vápna. Naopak se mu moc nevede ve vlhku a chladu.
7. Kmín kořenný
Kmín je nejvíce znám jako koření, ale podobně jako fenykl i on má účinky pro lepší trávení a proti nadýmání, a tak se hodí do každé domácnosti.
Kmín pro svůj růst potřebuje dostatek tepla. Pěstujte ho tak na slunném stanovišti s humózní, vápenatou, jílovitohlinitou půdou a dopřejte mu pravidelné zavlažování a přihnojování.
8. Kopr vonný
Pěstování kopru není jen o domácí koprovce. Využít ho můžete i při zažívacích potížích nebo onemocnění ledvin.
Kopr patří mezi nenáročné bylinky. Postačí mu propustná, lehčí půda na slunném místě. Nesnáší těžké přemokřené půdy.
Některé kultivary, které rostou do větších výšek, potřebují být na závětrném místě a nejlépe i s oporou.
9. Koriandr setý
Koriandr spadá mezi koření, které vám vaše masité pokrmy, saláty nebo i sladké sušenky či marmelády pozvedne na další úroveň. Proč ho tak nemít stále po ruce?
Koriandr nejlépe vypěstujete na slunném místě s propustnou, výživnou půdou bohatou na vápník. Pak mu už bude stačit jen dostatek vláhy.
10. Křen selský
Pořádně štiplavý křen k takovému uzenému prostě patří. Je však i bohatým zdrojem vitamínu C a pomáhá i uvolňovat hlen.
Křen se dá pěstovat na slunném stanovišti i v polostínu. Půda by měla být bohatá, s dostatečným kompostem a vláhou, nejlépe písčitohlinitá.
11. Levandule lékařská
Léčivé účinky stranou, k takové levanduli si stačí jen na chvíli sednout a všechny starosti najednou zmizí. Tohle bude na zahrádce jedna z vašich nejoblíbenějších bylinek!
K jejímu pěstování budete potřebovat slunné místo s dobře propustnou, písčitou a spíše suchou půdou. Levandule není moc náročná na živiny, a tak si vystačí i s chudší půdou.
Díky své vůni bude vábit i včely a motýly z celého okolí.
12. Libeček lékařský
Další rostlinka, pro kterou najdete využití v každé kuchyni, je libeček. A díky tomu, že ho budete mít na zahradě, pro něj nebudete mít nikdy daleko!
Libeček roste na slunci i v polostínu, půdu vyžaduje kyprou, humózní a s dostatkem živin. Uvítá pravidelnou závlahu, ale nijak na ní nelpí.
13. Majoránka zahradní
Příjemně voňavá majoránka vám povzbudí chuť do každého jídla a díky svým podpůrným schopnostem na žaludeční šťávy vám pak pomůže i s jejich trávením.
Majoránce stačí i polostín. Půda by měla být dobře hnojená, záhřevná a úrodná. Pak už stačí jen přiměřená zálivka a hnojit jen organicky.
14. Máta peprná
Letní nápoj, čaj nebo snad koření do marinád a salátových zálivek? Pro mátu zkrátka najdete vždy uplatnění. Raději si jí zasaďte více!
Máta má raději polostín než slunná místa. Dělá ji dobře bohatá a vlhká půda s pravidelnou zálivkou. Pozor však na její rozpínavé kořeny, které by mohly brát místo ostatním rostlinám.
Ovšem v blízkosti kopřiv produkuje máta více éterických olejů. Naopak s heřmánkem se moc nemusí.
15. Mateřídouška obecná
Všestranné využití mateřídoušky ji dělá výborným kandidátem pro zasazení na vaší zahrádce. Pomáhá například při chřipce, kašli, astmatu, chudokrevnosti nebo proti zácpě.
Mateřídoušku můžete pěstovat na slunném stanovišti s lehkou, suchou, alkalickou a vápenatou půdou.
Mateřídouška obvykle kvete od června až téměř do konce srpna drobnými světle růžově-fialovými květy. Můžete ji pěstovat jako součást skalky nebo ji zakomponovat do asijského typu zahrady, kam se také skvěle hodí. Při pěstování nezapomeňte, že se jedná o poměrně výrazně aromatickou rostlinu.
16. Meduňka lékařská
Po náročném dni není nic lepšího, než si uvařit lahodný a uklidňující meduňkový čaj. A když ji budete mít na zahradě, můžete ji využít kdykoliv!
Meduňka se uchytí na slunci i v polostínu, na slunném místě bude mít však intenzivnější vůni. Půda by měla být písčitohlinitá, dobře propustná a bohatá na živiny.
Podobně jako máta i meduňka se podzemí poměrně dost rozpíná, a tak je potřeba ji dát dostatečný prostor.
17. Měsíček lékařský
Měsíček, který můžete používat třeba v nálevu nebo v obkladech, vám svými květy celý záhon pořádně prosvětlí!
Měsíček potřebuje půdu s dostatkem živin a vláhy (ne však přemokřenou) na slunném místě.
18. Pažitka pobřežní
Trsy pažitky jsou plné vitamínu C, A, B2 a minerálních látek. A jako posyp na chleba s máslem je prostě nenahraditelná!
Pažitka má nejraději polostín a humózní písčitohlinitou půdu s dobrou propustností a dostatkem vápníku a vlhka.
19. Petržel zahradní
Ani petržel nemůžeme opominout. Nemluvě o jejím využití v kuchyni, petržel je také výborným prostředkem proti křečím, střevním parazitům nebo při vykašlávání.
Petržel zasaďte na slunné stanoviště, ale pokud nemáte jinou možnost, tak snese i polostín. Je vlhkomilná a dělá ji dobře propustná, úrodná půda.
20. Rozmarýn lékařský
Rozmarýn pomáhá mladým i starým, a tak se ho vyplatí mít v každé rodině. Navíc vám svou vůní přinese kousek Provence až domů!
Rozmarýn vám bude nejlépe růst na slunném místě s humózní a vápenatou půdou. Čím více bude alkalická, tím více vám bude vonět. Nemá ale rád přemokření.
21. Řepík lékařský
Usušená nať řepíku vám pomůže na spoustu problémů, a tak není důvod, proč tuto bylinku na své zahrádce nepěstovat.
Řepík je nenáročnou rostlinkou, které bude stačit i polostín s dobře propustnou půdou a malou zálivkou.
22. Saturejka zahradní
Další z bylinek vhodných na problémy se zažíváním je saturejka. Přidejte ji ke kapustě, fazolím nebo hrášku a budete mít po starostech!
Saturejku zasaďte do písčitohlinité lehké půdy s vysokým podílem humusu a vápna. Pak už jen stačí dostatek sluníčka a pravidelná zálivka.
23. Šalvěj lékařská
Aromatická šalvěj má využití snad ve všech podobách, ať už je to čaj, tinktura, prášek nebo koupel. Na zahradě bude patřit mezi vaše oblíbence!
Šalvěji stačí i chudší hlinitá, písčitá nebo až kamenitá půda. Má ráda suchá a slunná místa.
24. Třezalka tečkovaná
S třezalkou nakládejte opatrně, ale jinak to může být skvělou přírodní náhradou pilulek proti úzkosti.
Třezalka je rostlinka do nepohody. Snáší totiž téměř veškerou půdu na slunném stanovišti i v polostínu. Ideálně by měla být půda propustná a vápenatá s občasnou zálivkou.
25. Tymián obecný
Nejen výborné koření, ale i léčivá bylinka. Tymián se zkrátka vyplatí pěstovat – i už jen pro svoji vůni!
Tymián vyžaduje slunné místo s klidně chudší polosuchou půdou. Jako u šalvěje, i jemu stačí i písčitý až kamenitý podklad. Vyvarujte se častějšímu zalévání a hnojení, ztrácí pak své aroma.
Tymián je skvělý i jako ochránce celého záhonu. Chrání totiž před chorobami a odpuzuje škůdce.
26. Yzop lékařský
Yzop můžete použít v přírodním léčitelství, v kuchyni a ještě navíc dodáte včelkám pořádnou zásobu pylu!
Yzop nejlépe roste na slunném stanovišti s písčitohlinitou dobře propustnou půdou, bohatou na živiny a vápník. Uděláte mu dobře pravidelným zaléváním odstátou vodou.
Doufáme, že letos uvidíme bylinkový záhon na každé zahradě!
foto: Tony Austin, Jordan Meeter, cat_collector, epicnom, Philipp Haegi, dounelka, Xavier Béjar, José María Escolano