Saturejka zahradní

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) je jednoletá bylina užívaná nejčastěji při potížích trávicího traktu.

Česky: 

Saturejka zahradní
Latinsky:

Satureja hortensis
Slovensky:  

Saturejka záhradná

 

saturejka zahradní
Česky: Saturejka zahradní Latinsky: Satureja hortensis Slovensky: Saturejka záhradná

Léčivé účinky

  • Pomáhá při zažívacích potížích.
  • Pomáhá proti nadýmání.
  • Pomáhá proti střevním cizopasníkům.
  • Zastavuje průjem.
  • Tlumí pocit žízně.

Použití a přípravky

Používá se nať. Bylinka upravuje nadýmání a zabraňuje tvorbě plynů, vzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a je celkem dobrým prostředkem proti hlístům. Také se používá při lehkých průjmech, žaludečních a střevních katarech, při poruchách tráveni a plynatosti a jako sílící prostředek žaludeční a protihlístový.

O saturejce zahradní

saturejka zahradní účinkySaturejka zahradní (Satureia hortensis) je drobná jednoletá bylina až 30 cm vysoká, žláznatě pýřitá, s lodyhou keřovitě rozvětvenou, dole zdřevnatělou. Kořen je také dřevnatý. Původně pochází ze Středozemí, u nás se často pěstuje v zahradách a někdy i zplaňuje. Rostlina obsahuje hlavně třísloviny (4 – 8,5 %) a silici (0,2 %) s hlavní obsahovou složkou karvakrolem a cymolem, které mají mírně antiseptický účinek. Bylinka má charakteristické výrazné, leč příjemné aroma.

Saturejka je také známá pod názvem „čibr“. Destilací drogy se získává silice, která se užívá hlavně v potravinářském průmyslu. Protože bylinka zmirňuje nepříjemné nadýmání, je vhodná při úpravě kapusty, fazolí nebo hrášku.

Domácí recepty

  • Odvar: dvě lžičky sušené drogy přelijeme vařící vodou a necháme 5 minut louhovat, poté scedíme a pijeme teplý po jídle při zánětu střev a poruchách zažívání.

Semena Saturejky zahradní můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

Další odkazy

foto: Karelj, Karelj
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů