Recepty

Recepty a bylinky v nich. Milujete vaření a zajímáte se i o přírodní medicínu? Co takhle skloubit váš kuchařský um s vašimi znalostmi a začlenit léčivé bylinky a rostliny do vašich pokrmů? Není nic lepšího, než jako koření použít čerstvé nebo nasušené byliny z vaší zahrady nebo nasbírané z procházek místní krajinou.

Na internetovém magazínu Bylinkopedie najdete spoustu osvědčených receptů, které jsou nejen chutné, ale také díky použitým bylinkám zdravé. Naučte se do svého jídelníčku pravidelně začlenit léčivé byliny i rostliny, se kterými se setkáváme všude kolem nás.

Byliny mají silné léčivé účinky a napomáhají při léčbě sezónních chorob i vážnějších zdravotních problémů. Léčivé účinky bylin využívají hojně farmaceutické i kosmetické firmy, proto se naučte jejich léčivou sílu využívat i vy, a ideálně hned po prvních příznacích zdravotních komplikací. Staňte se našimi fanoušky Bylinkopedie na sociálních sítích a mějte praktické recepty na chutné pokrmy stále při ruce!

cesnek medvedi

Recepty z medvědího česneku

Medvědí česnek (Allium ursinum) je zdravá bylinka, která roste v lesích brzy na jaře, již během března a dubna. Prý je to první rostlina, kterou sežere medvěd po probuzení po zimním spánku – odtud jméno „medvědí“.
dívka kašel

Další tipy, jak léčit kašel, tentokrát ten průduškový

Pokud máte malé dítě, které několikrát za zimu trpí záchvaty průduškového kašle, jistě pořád přemýšlíte o tom, jak mu ulevit. Léky a antibiotika od lékaře nezabírají, nebo jen na chvíli, a vaše ratolest je zase nemocná. Už jste také vyzkoušeli úplně všechno? Tak tady je ještě pár dalších rad:
skořice a vánoce

Vánoční koření skořice a badyán

Skořice a badyán bezesporu patří mezi klasické vánoční koření, ale víte také, co všechno s nimi můžete udělat? Ne? Pak si rozhodně přečtěte tento článek.
kardamom zelený

Kardamom v lidovém léčitelství – umíte použít červený i zelený?

Indická kuchyně i alternativní medicínský směr Ajurvéda si kardamom cení neobyčejným způsobem. Nechybí snad v žádném posilujícím přípravku či nápoji pro povzbuzení. U nás ho používáme především jako voňavou přísadu do čaje či kávy. Umíte však od sebe jednotlivé druhy kardamomu rozlišit a plně využít jejich léčivé účinky?
rakytník řešetlakový

Jak využít sušený rakytník

Může se pochlubit vysokým obsahem vitamínu C, dodá vašemu organismu cenné minerální látky a nabídne i množství zdravotních účinků. Přesto však po prvním nadšení leží sušený rakytník ve spíži často nevyužit, bez ohledu na to, jakou práci nám jeho zpracování dalo nebo za jak vysokou cenu jsme ho koupili. A jak tedy tento přírodní poklad využít?
bezový květ sirup

Sirup na alergie z české zahrádky

Potýkáte se s nepříjemnými projevy alergií, a lhostejno, zda jde o ty potravinové, pylové nebo třeba zvýšenou citlivost na prach a roztoče? Stačí si vzít na pomoc vhodné bylinky v čele s kopřivou, které organismus pročistí a pomohou mu rychleji regenerovat. Neslibujeme vám, že alergie odezní zcela, mohou však být lépe zvládnutelné a ne tak intenzivní.
skořice

Užitečné vlastnosti skořice a kontraindikace

Skořice byla populární ve starověkém Egyptě, kde byla považována za vzácný dárek, k dispozici ji měli jen vládci a jejich důvěrníci. Pouze nejvlivnější egyptské ženy vlastnily tajné recepty krásy na obličej a vlasy na bázi skořice.
teploměr

9 antivirových bylin na ochranu proti infekcím

Po celá staletí lidstvo bojovalo s virovými infekcemi, včetně nachlazení, chřipky, bradavic, stejně jako s nebezpečnějšími infekcemi HIV. Dnes bylo vyvinuto mnoho antivirotik a vakcín, které by nás měly chránit před nebezpečnými nemocemi. Ale v praxi nejsou vždy efektivní. Kromě toho mají léky mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Některé bylinky v tomto ohledu jsou více účinné než ostatní, zvláště pokud jde o potírání nachlazení a chřipky.
borovice

Léčivé vlastnosti borovicových šišek a seznam kontraindikací

Od nepaměti jsou známé blahodárné vlastnosti borovice. Procházka v lese povzbudí, naplní silou, pomůže zbavit se stresu, zapomenete na podrážděnost. Předpokládá se, že příznivé vlastnosti rostliny jsou koncentrovány v semenech. Borovice uchovává biologicky aktivní látky v rezervě, udržuje je od jara do zimy. Phytoncidy, třísloviny, vitamíny, esenciální oleje, selen a hořčík, železo - to jsou "poklady" těchto malých jehličnanů.
žena bylinky

Užitečné byliny pro zdraví žen

Jaké bylinky pro své zdraví by měla používat každá žena? Léčivé rostliny by měly mít protizánětlivý, antiseptický a antispasmodický účinek. Začneme u heřmánku, nejznámější byliny

Pár rad z ruského léčitelství

Východní léčitelství je svébytnou oblastí, ale to ruské je zase o trochu jiné než třeba čínské nebo indické. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých, někdy i kuriózních rad, které rozhodně stojí za to v běžném životě vyzkoušet.

Med ze smrkových výhonků opravdu pomáhá

Že jste ještě nikdy neslyšeli o medu ze smrkových výhonků? Tak pokud máte doma dítko, které často trpí průduškovým kašlem, pak zbystřete pozornost. Je to totiž výborný prostředek, který při pravidelném užívání opravdu pomůže a průduškový kašel zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
černucha setá

Černucha setá aneb léčivý černý kmín

Ačkoliv černucha pochází z Indie a Středního východu, dá se pěstovat i u nás, a to jako okrasná letnička, která navíc na podzim dozraje do semen, jež se dají využít v kuchyni nebo jako lék.

Léčivý sléz

Kdo by neznal plazivé keříky s nafialovělými květy, které rostou hodně v zahradách, na loukách, mezích i při krajích lesů? Víte ale, co se sbírá a kdy a na jaké neduhy je tato bylinka dobrá?

Zdravá lízátka z bylinek

Dělají vám vrásky všechna ta lízátka, která vaše děti vylízají během svého života? Tak jim připravte domácí variantu, ať máte pod kontrolou alespoň suroviny, ze kterých budou lízátka vyrobena.

Rozrazil rezekvítek

Nenápadná bylinka, která kvete od května do srpna, má léčivé účinky, o kterých možná ani nevíte. Nasbírejte si „bouřku“ (jak se jí lidově říká proto, že když ji utrhnete, bude prý pršet) a vyzkoušejte naše léčivé prostředky.

Proč sbírat vlčí mák

Vlčí mák již na některých místech kvete, i když jeho pravá sezóna začíná v červnu, a tak vám poradíme, proč si jej nasbírat. Vydejte se na sběr s dětmi a uvidíte, že je to bude bavit.

Bylinky do polévky

Ačkoliv by se mohlo zdát, že polévky patří jenom k zimnímu období, opak je pravdou. Polévky zasytí i na jaře a v létě, a v těchto obdobích se mohou stát dokonce i hlavním jídlem. Použijte na vylepšení polévek následující bylinky, abyste docílili jiné a zvláštní chuti.

Bylinkové grilovací omáčky

Sezóna grilování je již v plném proudu, a tak nezbývá než si ke grilovanému masu nebo zelenině vyrobit i vlastní grilovací omáčky. Ty naše jsou nejen dobré, ale i zdravé, protože každá z nich obsahuje alespoň jednu bylinku.
břicho žena

Vyčistěte si střeva!

Mnoho lidí trpí chronickou zácpou, syndromem dráždivého střeva, únikem střev a dalšími problémy se zažívacím systémem. Vzhledem k tomu, že střeva mají důležitou úlohu při odstraňování odpadu z těla, je důležité, abyste udrželi jejich hladký průběh. Naštěstí existují věci, které můžete udělat, abyste pomohli zmírnit nepříjemné pocity související s toxiny a problémy s trávením v těle, jako je například očistění tlustého střeva. Přitom nemusíte ani kontaktovat lékaře – přípravek na čištění střev si můžete připravit doma z běžných surovin.
kmín

Zkuste kmínovou vodu na hubnutí!

Kmín používáme již celá léta v naší tradiční české kuchyni – ať už do vařených brambor, do chleba nebo k pečenému masu. Ale používat ho při hubnutí? Nejedná se o příliš známé řešení, ale je to něco, co v minulosti pracovalo pro mnoho lidí.
čaj – konvice

Jak si připravit přesličkový čaj?

Pití přesličkového čaje je vynikajícím prostředkem k detoxikaci těla a posílení kostí, existují však některé potenciální vedlejší účinky, o kterých byste měli vědět. Co je přesličkový čaj? Přesličkový čaj je bylinný čaj, který se vaří ze sušených listů Equisetum, posledního zbývajícího rodu ve staré rodině cévnatých rostlin. Přesličkový čaj má vysoký obsah oxidu křemičitého a vápníku, dále pak obsahuje hořčík, železo, draslík, selen, zinek a mangan. Má také širokou škálu vitaminů, antioxidantů, mastných kyselin, saponinů a sterolů, které mohou různým způsobem ovlivnit zdraví.
čajová konvice

Co je projímavý čaj?

Někteří lidé používají laxativní čaj, aby jim pomohl zmírnit problémy se zácpou. Před tím, než začnete bezhlavě takový čaj užívat, je potřeba porozumět několika věcem. Laxativní čaj je obecný termín pro bylinné čaje, které mohou zmírnit zácpu a stimulovat trávení nebo urychlit vyprázdnění střev. Tyto laxativní čaje přicházejí v několika různých druzích, včetně objemových projímadel, očistných látek a mírných bylinných čajů.
kdoule

Vyzkoušejte kdoulový likér

Kdoule jistě každý pozná, je to ovoce, které připomíná naše jablka a hrušky. Vyrobit ale kdoulový likér napadne jen málokoho, protože ovoce se používá hlavně na výrobu marmelád. A přesto, nebo právě proto je tento likér krásně aromatický a navíc dlouho vydrží.
šalvěj

Vyrobte si domácí šalvějové bonbony

Důvodů, proč si vyrobit domácí bonbony, je hned několik. Můžeme si do nich dát své oblíbené bylinky, máme přehled o tom, které suroviny jsme použili, a také si zase můžeme vyzkoušet něco nového. Dnes tedy šalvějové bonbony – pojďme na to.
měsíček lékařský

Víte, co je měsíčkové mléko?

Že jste tento pojem nikdy neslyšeli? Tak to nejste sami. Objevila jsem ho ve starých knihách po našich předcích a hned mne velmi zaujalo. Podělím se s vámi nejen o to, co to znamená, ale i jak si jej doma vyrobit a k čemu jej využít.
divizna

Netradiční léčivé prostředky z divizny

Diviznu zná každý a diviznový čaj určitě také. Divizna nám ale nabízí mnohem víc. V dnešním článku vám přinášíme několik nových nápadů, jak tuto „královnu“ léčivek využít.
meduňka

Meduňkový sirup

Vyzkoušíte-li tento meduňkový sirup, již nikdy nebudete kupovat „obyčejné“ šťávy či limonády. A to nepřeháníme. Meduňkový sirup je skvělý na přípravu domácích šťáv, protože zažene nejen žízeň, ale i některé neduhy, které vás trápí.
andělika lékařská

Kandovaná andělika

Andělika lékařská (Archangelica officinalis) je krásná léčivá rostlina, kterou můžeme zužitkovat hned několikerým způsobem. Dnes vám přinášíme recept na kandované stonky anděliky, které se vám budou hodit zejména při zdobení různých cukrářských výrobků.
med

Medové pastilky na kašel

Kapek a pastilek na kašel je v každé lékárně spousty. Pokud ale hledáte zdravé kapky proti kašli, vyrobené bez rafinovaného cukru (nebo umělých sladidel), budete možná překvapeni, jak se dříve úžasně široký výběr zúží. Při...
esenciální oleje – lahvičky

6 nejlepších esenciálních olejů na kašel

Spolu s běžným nachlazením, chřipkou a dalšími respiračními stavy se obvykle objevuje kašel. Ten vás budí v noci a omezuje schopnost dýchat s lehkostí. Ačkoli tolik lidí trpí každý rok kašlem, mnoho z nich si neuvědomuje...
bylinky-kapsle

Jak si připravit domácí bylinné kapsle?

  Připravit si své vlastní bylinné kapsle je další skvělý způsob, jak využít své bylinky, obzvláště ty, které jsou hořké nebo mají nelichotivou chuť, takže se nedají pít například ve formě čaje. Kapsle jsou pohodlnější...
babička

Domácí sérum proti stárnutí

Séra proti stárnutí, která jsou dostupná v obchodech, jsou většinou příliš drahá. Navíc jsou také plná chemikálií, které mohou být škodlivé. Místo investice do takových sér si připravte své vlastní domácí sérum proti stárnutí, které...
máta – alkohol

Mátový likér hned v několika variantách

Mátový likér si můžeme připravit několikerým způsobem. Přinášíme vám ověřené recepty, abyste si mohli vybrat svůj neoblíbenější. Mátový likér I Tento mátový likér vyrobíme z čerstvých nebo sušených listů máty peprné. Jednu lžíci řezaných listů zalijeme ¾...
lékořice

Lékořice opravdu léčí

Jistě znáte písničku „Rozhod´ jsem se léčit lásku lékořicí…“ a jako děti jste často cucali pendrek. Napadlo vás ale, že lékořice je skutečně uznávanou léčivkou? A na co všechno se dá použít? Odkud lékořice pochází Lékořice...
heřmánek

Heřmánek téměř na všechny nemoci

  Pokud bychom hledali univerzální bylinku, která léčí téměř všechny nemoci, museli bychom zvolit heřmánek. Vždyť i krteček hledal pro nemocnou myšku heřmánek po celém světě, aby ji zbavil horečky ;-) Kde heřmánek sbírat Velmi jednoduché je...
yzop

Yzopové pastilky proti kašli

  Pokud jste nemocní a bolí vás v krku, dáte za léky proti této bolesti a proti kašli cokoli. V tu chvíli vás nezajímá, že tyto prostředky proti kašli jsou předražené a skoro nepomáhají. S odstupem času si...
yzop

Yzopový sirup proti zahlenění i nemocem průdušek

  Yzop je bylinka, která v současnosti není běžně známá a používaná, ale v minulosti tomu bylo přesně naopak. Tak proč nevyužít znalostí našich předků a nezkusit si vyrobit domácí yzopový sirup? Pokud nemáte yzop ve...
tymián

Tymiánová omáčka dodá vašim pokrmům lahodnou chuť i vůni

  Nevěřili byste, kolik druhů tymiánových omáček existuje, a to jak v teplé, tak ve studené variantě. Základem je samozřejmě tymián a ostatní suroviny se liší podle toho, jakou omáčku budeme připravovat. Přinášíme vám několik variant,...
šalvěj

Šalvějové pesto pro zdraví i chuť

Jistě znáte bazalkové pesto a mnozí si jej umíte i doma připravit. Co ale takové šalvějové pesto? Dá se vyrobit doma? A k čemu je dobré? Pusťte se spolu s námi do jeho přípravy. Co budeme potřebovat...
rozmarýn

Proč si vyrobit rozmarýnový olej

  O rozmarýnu jsme již psali vícekrát, ale tentokrát se zaměříme na mnohoúčelový rozmarýnový olej, který skutečně využijete při nejrůznějších příležitostech: při masážích proti revmatismu, při masážích hlavy proti lupům, při masážích spánků pro zmírnění...
pelyněk

Pelyňkové víno a další nápoje z pelyňku

  Pelyněk je bylinka hořké chuti, která upravuje zejména zažívání, ale také obsahuje toxickou látku thujon (stejně jako například šalvěj), jež je ve větším množství či při dlouhodobém používání jedovatá (působí škodlivě zejména na játra...
medunka – likéry

Meduňkový likér nejen na spaní

  Meduňka je známá především svými uklidňujícími účinky, ale meduňkový likér vám zachutná, ať již potřebujete zklidnit, nebo ne. Vyzkoušejte jej a uvidíte! Výroba likéru Příprava meduňkového likéru není nijak složitá. Nejprve si vyrobíme extrakt. Budeme potřebovat...
máta

Mátový sirup 3x jinak

  Máta je skutečně vděčná bylinka, kterou použijete na léčení i do jídla, v jakékoliv úpravě vám pomůže se zažíváním, ale i s jinými neduhy. Mátový sirup je jednou z variant, kterou využijete prakticky každodenně. Naučíme vás tři...
bylinky v alkoholu

Jak rozředit alkoholické bylinkové tinktury?

  Už jste se někdy chystali k přípravě bylinkové tinktury a zjistili jste, že nemáte svůj oblíbený alkohol na výrobu tinktury (80-násobný nebo 100-násobný)? Pokud máte doma láhev alkoholu s vysokým stupněm odolnosti (což je přesně ten...
bylinkový dip

Bylinkový dip se hodí k masu i zelenině

Rádi grilujete či pečete maso a zeleninu a stále marně přemýšlíte, jaký nový druh omáčky či dipu připravit? Obměna je čas od času nutná a rozhodně nevystačíte s kečupem a hořčicí. Pojďte si s námi vyrobit...
bylinky

V jakých formách používáme bylinky

Také neustále tápete v pojmech, jako je čaj, nálev, odvar, tinktura, mast apod.? Nevadí, protože v tomto článku se přehledně dozvíte, co která forma znamená a jak se připravuje. A už nikdy nešlápnete vedle. Čaj –...
křeče u muže

Vhodnými bylinkami proti křečím

  Křečemi mohou trpět děti stejně jako dospělí. Často se pravá příčina neodhalí, ale jsou bylinky, které ulevují od křečí, ať jsou jakéhokoliv původu. Doplnění vitamínů V první řadě byste při výskytu křečí měli doplnit vitamíny (E, vitamíny...
děti

Bylinky, které pomohou dětem od astmatu

  Astma je psychosomatická nemoc, to znamená, že se na jejím vzniku podílejí psychické faktory. Jedná se zejména o psychickou nepohodu nebo psychickou zátěž, která může vzniknout z nějakého nepříznivého stavu v rodině (hádky, rozvod atd.). Proto...
žena v posteli

Bylinkové povzbuzení nejen na ráno

  Také se vám ráno vůbec nechce z postele? A navíc, když venku prší, fouká vítr, sněží nebo mrzne. Nejraději byste byli celý den zalezlí jako medvědi při zimním spánku, ale to nejde, protože musíte do...
zdobení jídel bylinkami

Bylinky a jedlé květy na zdobení pokrmů

  Bylinky a květy, které jsou jedlé, můžete použít i na zdobení pokrmů. Jídlo tak získá další rozměr, totiž ten estetický, a uvidíte, že se vám pak budou sbíhat sliny. Hlavně děti ocení rozkvetlý talíř,...
jitrocel

Jak léčit slinivku

Slinivka je orgán v našem těle, který vytváří inzulín potřebný pro metabolismus cukrů. Slinivka je velmi silně propojena s mozkem, proto se jí také někdy říká „intelektuální“ orgán. U zdravých jedinců funguje slinivka správně, pokud je...
levandule

Recept na levandulové sušenky

Levanduli můžete využít k přípravě nejrůznějších bytových dekorací, které zároveň provoní váš byt. Navíc si z ní můžete připravit několik druhů kosmetiky, ale také nejrůznějších nápojů. Věděli jste, že z levandule můžete připravit také sušenky? Tyto sušenky...
vodka s bylinkami

Připravte si vlastní ochucené vodky

Ochucení alkoholu bylinkami je skvělý způsob, jak experimentovat s vaším osobním vkusem a vytvářet nové koktejly. Bylinné nálevy jsou dokonalým způsobem, jak přinést bylinky do vašich nápojů. Nálevy jsou zábavné i neomezené. Základním pojmem...
ledový čaj

2 způsoby, jak si připravit domácí ledový čaj

Přicházíme se dvěma způsoby, jak si připravit skvělé domácí ledové čaje. Díky tolika příchuti a přínosům pro zdraví má čaj prominentní místo v mnoha domácnostech. Avšak ne každý má rád vždy jen teplé čaje. METODA č....
heřmánkový čaj

Nejlepší bylinky na výrobu čaje

Snad nejjednodušší způsob, jak užívat bylinky, je připravit si z nich bylinný čaj. Bylinný čaj může být vyroben z listů, květů, semen nebo dokonce kořenů bylin, ať již čerstvých nebo sušených, které skladujeme, když...
čaj kombucha

Čaj kombucha – vše, co potřebujete vědět

Čaj kombucha má mnohé zdravotní přínosy: pomáhá trávení, usnadňuje detoxikaci, snižuje bolest způsobenou artritidou, snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá také při obnově pohybů střev a při odstraňování žaludečních vředů. Čaj kombucha je bohatý na antioxidanty...
prosecco

Domácí likéry s bylinkami

Byliny a koření nemusí být využity pouze v kuchyni. Velmi známé je také jejich použití do různých alkoholických nápojů. Bylinky jsou využívány v alkoholických nápojích poměrně často, týká se to zejména štiplavých a hořkých likérů. Obecně...
jasmín

Pro zdraví i krásu aneb co dokáže jasmín

  Jasmín nejen krásně voní, ale má také mnoho blahodárných léčivých účinků. I když jasmín můžete pěstovat i v našich podmínkách buď v zahradě, nebo dokonce jako pokojovou rostlinu, nejspíš nenasbíráte dost květů, a tak si raději...
saturejka zahradní

Vyzkoušejte 3 skvělé recepty se saturejkou

Saturejka zahradní je bylinka, kterou můžeme úspěšně pěstovat v naší bylinkové zahrádce a jejíž léčivé účinky spočívají zejména v léčbě poruch trávení. Výborně se tedy hodí k jídlům, která mohou způsobovat nadýmání, jako jsou luštěniny nebo i...