Návody

Rady a návody pro pěstování a zpracování bylinek. Naučte se využívat léčivé bylinky v praxi! Pomůžeme vám připravit léčivé čaje, odvary, tinktury, masti a další přírodní blahodárné výrobky, které vám pomohou zatočit s nepříjemnými zdravotními problémy. Na našem internetovém magazínu o bylinkách, Bylinkopedii, najdete spoustu užitečných rad a tipů, jak správně zpracovat rostliny tak, aby maximálně pomohly při léčbě vašich zdravotních problémů.

Rady a návody, jak připravit kvalitní přírodní léky, jsou k nezaplacení. Abecední seznam na Bylinkopedii vám pomůže vybrat správné léčivé bylinky a v radách a typech najdete kompletní návod k tomu, jak připravit účinné přírodní léčivo.

Byliny a jejich silné léčivé účinky využívají kosmetické i farmaceutické společnosti po staletí. Objevte i vy sílu přírodních produktů nejen sezónních nemocí, ale i k léčbě vážnějších zdravotních problémů. Staňte se proto fanoušky Bylinkopedie na sociálních sítích ještě dnes a mějte všechny užitečné rady a tipy, jak používat byliny, stále při sobě!

morusovnik

Bílý morušový čaj – na co se hodí?

Bílý morušový čaj: Už jeden gram čerstvých listů moruše denně vám v podobě zajímavě chutnajícího čaje přinese celou řadu benefitů, takže i malý stromek na zahradě nebo v čistém parku zásobí vaši rodinu užitečným...
lzicnik

Lžičník lékařský pomůže s trávením nebo třeba paradentózou

Lžičník lékařský je bylina nízkého vzrůstu a bílými kvítky. Má vysoký obsah vitamínu C, čehož využívali v dřívějších dobách například námořníci. Kromě léčivých účinků se používá i do salátů. Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis) je dvouletá,...
cist kretsky

Cist krétský – bylinka s mnohostranným využitím

Cist krétský je stálezelený, nízký a hustý keř, který roste nejhojněji na Krétě a Kypru. Bylinka se využívala nejen pro její léčebné účinky, ale i v kosmetice, potravinářství, ale i jako vykuřovadlo při posvátných obřadech. Cist...
koprivy

Umíte připravit tinktury z kopřivy? Zpracovat můžete i s kořeny

Tinktury z kopřivy: Kopřiva má mnoho léčivých vlastností a přesto ji kvůli její štiplavosti používáme mnohem méně, než bychom mohli. A právě tinktury mohou tohle nekonečné kolo příznivě obrátit v náš prospěch. Nemusíte se...
bylinky na zácpu

Jaké máme šikovné bylinky na zácpu

Tento nepříjemný stav může postihnout každého z nás. Zácpa se objevuje z mnoha důvodů a mnohdy úplně nečekaně. Nevhodné složení potravy a tekutin, přijaté v předcházejících dnech, nemusí být pravidlem, někomu stačí i obyčejný stres...
chrpa

Chrpa polní pomůže s očními obtížemi i záněty dutiny ústní

Chrpu polní můžeme nejčastěji najít v polích, jedná se o častý polní plevel. Nejnápadnější jsou na chrpě její modré až modrofialové květy, které se také sbírají pro léčebné účely. Chrpa polní (Centaurea cyanus, syn. Cyanum segetum)...
kurkuma

Jaké jsou bylinky na trombózu

Trombóza patří mezi onemocnění, které může mít za následek vážné srdeční a mozkové příhody. Zejména díky špatné životosprávě dochází k ukládání cholesterolu, což je jednou z příčin zužování a kornatění cév. Trombóza je zkrátka hustá krev, která nemůže protékat.
salvej lekarska

Bylinky na léčbu zánětu dutin

Zánět dutin dokáže potrápit a přivodit i mnoho probdělých nocí, kdy bolestí nelze ani spát. Vše doprovázené urputnou bolestí hlavy. Jaké bylinky v tomto směru pomohou a lze se na ně spolehnout?
caj

Jaké bylinky jsou efektivní pomocí na dnu

Nemoc, která způsobuje nadměrné množství kyseliny močové v krvi. Následně kyselina močová krystalizuje v kloubech. Koho tato nemoc postihuje? Jaké jsou příznaky? Které bylinky a v jaké formě užívání jsou efektivní pomocí na dnu?
cistec

Čistec lesní – urychluje hojení ran, působí antibakteriálně

Čistec lesní je nenápadná bylinka, která má podobné aroma jako šeřík. Na procházce přírodou se s ní můžete setkat poměrně často. Většina z nás ji bez povšimnutí míjí, ale má několik léčivých účinků.
seminka

Dýňové semínko – zdravé mlsání s pozitivními účinky na zdraví

Dýně se řadí do čeledi tykvovitých. Dýňová semínka jsou velmi bohatá na obsažené látky. Navíc jsou velmi oblíbenou pochoutkou. Mají nasládlou, oříškovou chuť a prospívají našemu zdraví.
moringovy strom

Moringový olej pro krásu. Je vhodný pro lámavé a suché vlasy

Moringový strom má domovinu v Indii, kde ho můžete najít na úpatí Himalájí. Zmínky o moringovém stromě najdeme už ve velmi starých spisech, staroindických védách, takže už před více než pěti tisíci lety znali lidé účinky stromu moringa.
ptacinec

Ptačinec žabinec je považován za obtížný plevel, má však léčivé účinky

Na vlhčích místech s živnou půdou se nachází rostlinka, kterou většina z nás vytrhává jako plevel. Je pokryvná a schopná zarůst i větší plochy. Ve skutečnosti nám může ptačinec žabinec nabídnout množství prospěšných látek a využití najdeme i v kuchyni.
jestrabina lekarska

Bylinky podporující tvorbu mateřského mléka

Každá novopečená, ale i ostřílená maminka, se může setkat s tím, že kojení nejde tak, jak by si představovala. Zvláště v období, kdy děťátko roste rychleji (tzv. růstový spurt), se může zdát, že miminko má najednou nedostatek mléka. Také po císařském řezu, kdy ženě může trvat 3 – 4 dny, než se spustí tvorba mléka, protože organismu chybí přirozené hormonální spouštěče, které se běžně spouští po přirozeném porodu. Kromě jiných metod, kterými lze laktaci podpořit, si můžete pomoci i bylinkami. Které bylinky jsou na tvorbu mateřského mléka?
bylinka

Bylinky na pomoc s oparem

Opar na rtu dokáže potrápit. Taktéž nepřidá zejména ženám na sebevědomí. Jak se vypořádat s tímto problémem pomocí bylinek? Které pomohou i v případě, že je opar v již rozvinuté fázi?
kandidoza bylinky

Jak si přírodní cestou ulevit při kandidóze

Projevy kandidózy jsou poměrně nepříjemné, ať už je to pálení, řezání, bolesti svalů, svědění, vyrážky, výtoky a orální infekce, můžeme si s tím poradit přírodní cestou a zbavit se otravných příznaků. Jaké jsou bylinky na kandidózu?
třezalka

Jaké bylinky jsou proti klíšťatům

Ochrana proti klíšťatům je velmi důležitá. Správnou prevencí lze předejít mnoha problémům i závažnému onemocnění, které lze získat prostřednictvím infikovaného klíštěte. V tomto směru pomůžou bylinky a jejich efekt.
zindava

Žindava evropská pomáhá při onemocnění dýchacích cest, hojí rány a krevní výrony

Žindava má poměrně rychlý účinek, roste ve stinných lesích, nejvíce bukových. Užívá se ve formě čaje, obkladů, tinktury nebo se přikládají na rány čerstvé listy. Vyrobit si můžete i mast.
Kolopejka madagaskarská

Kolopejka madagaskarská pomůže proti akné i revmatické bolesti

Kolopejka madagaskarská je prozatím poměrně málo známá rostlina, která má ovšem širší terapeutické využití, než pověstné aloe vera. Díky vysokému obsahu vitamínu C a bohatství mikro a makroelementů má regenerační, protizánětlivé a imunostimulační vlastnosti. A co víc, všichni milovníci pokojovek ji určitě velmi dobře znají. Přezdívá se jí totiž také živorodka, podle malých rostlinek se vzdušnými kořeny, vyrůstajících přímo na okraji listů.
přírodní repelent

Známé i méně známé bylinky s repelentním účinkem

Léto je období dovolených. Je to také čas, kdy na nás útočí hmyz. Jak si pomoci i bez chemie a udržet si nechtěné návštěvníky od těla? Vyzkoušejte bylinky jako přírodní repelent. Přírodní repelenty je třeba nanášet pravidelně, zpravidla nemají tak dlouhodobý účinek jako chemické repelenty.

Jak přírodní cestou odvodnit organismus?

Zavodnění organismu se projevuje zejména přibíráním na váze a otoky končetin. Dokáže opravdu velmi znepříjemnit život, a to zejména těhotným ženám nebo osobám se sníženou pohyblivostí. A jak odvodnit tělo přírodní cestou bez pomoci přípravků z lékáren? 
mernice

Měrnice černá – zmírní neklid a nervozitu, uleví při nevolnosti

Můžete se také setkat s názvem šedivka. Měrnice černá prospívá ve vlhčích půdách v teplejších oblastech. Kromě léčebných účinků je i medonosná. Sbírá se list před kvetením nebo celá kvetoucí nať.
třapatka nachová

Nejen bylinkové polévky pomohou na imunitní systém

Na podporu imunity lze použít i jiné tipy, než jsou silné bylinkové polévky. Pojďme se na ně podívat blíže.
bylinky

Znát léčivé rostliny nestačí…je dobré také vědět, jak je použít

Znáte léčivé rostlinky. Víte ovšem, jaké jsou nejvhodnější formy aplikace léčivých bylinek?
zázvor

Zázvorové recepty pro zdraví. Koupele, sirup a med

Již ve starověku byl zázvor považován za výjimečný kořen a jeho cena byla podobná jako u zlata či stříbra! Jeho léčivých schopností si lidé cení dodnes.
bolševník

Důležitá je prevence. Recepty pro silný imunitní systém

Aby obranné síly organismu dobře fungovaly, je samozřejmě důležitá prevence. Na posílení imunity, při vyčerpání nebo nemoci už od našich babiček známe, že pomůže silná polévka, obvykle vývar. My přicházíme s recepty na vegetariánské polévky, které vás zaručeně postaví na nohy, posílí vás a prohřejí.
salvej

Recepty pro boj s rýmou. Které bylinky pomáhají?

Asi každý z nás zná předzvěsti nachlazení a rýmy nebo jejich příznaky. Zastavit ji můžeme pomocí koupele, balzámu a nebo nosních kapek. Zde jsou recepty na rýmu.
rakyník

Recepty pro boj s nachlazením aneb Nachlazení lze léčit přírodní cestou

Jaké jsou recepty na nachlazení? Skořicová polévka a nebo recepty z rakytníku vám pomohou úspěšně bojovat s touto nemocí.
zensen koren

Bylinky rozkládají tuky a udržují hladinu cukru. Víte, jaké to jsou?

Bylinky hrají hlavní roli při hubnutí, rozkládají tuky a přeměňují je na energii. Udržují hladinu cukru a pomáhají totiž „držet na uzdě“ touhu po jídle.
violka olej

Violka vonná – olej, sirup i pleťové tonikum

Procházku můžete využít i ke sběru rostlinek, které běžně rostou v přírodě. Takovou je i violka vonná, lze z ní vyrobit kosmetiku i léčivo. Tato půdo - pokryvná, jarní trvalka se dá využít jak pro krásu, tak pro zdraví a v kuchyni.
cesnacek

Česnáček lékařský nahradí medvědí česnek

Česnáček lékařský - Pokud jste letos nestihli nasbírat medvědí česnek, můžete vyrazit do lesa na sběr česnáčku lékařského, možná vám roste i na zahradě. Má česnekové aroma a skvělé účinky podobně jako medvědí česnek.
zlatobýl obecný

Bylinná léčba ledvinových kamenů přírodní cestou

Máme pro vás hned několik receptů z bylinek na léčbu ledvinových kamenů. Tyto bylinky podporují činnost ledvin.
kafr

Znáte kafrový olej? Pomůže vám při nepříjemných zánětech uší

Trpíte častými infekcemi uší a přemýšlíte, co by vám mohlo pomoci? Pak možná vám bude vyhovovat kafrový olej! Ukážeme vám, jak ho používat, aby byl skutečně účinný a především bezpečný. Seznámíme vás s ušními zábaly i  mnohem jednodušší metodou. Která bude ta vaše?
serik ker

Léčivé účinky šeříku – využijete kůru i květy

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) patří na našich zahradách především mezi okrasné rostliny. Kromě svých jedinečných dekorativních vlastností se může pochlubit také léčebnými účinky. Jeho květy, listy, kůra a dokonce i plody patří mezi ceněné farmaceutické suroviny.
zázvor

Zázvor má mnoho léčebných účinků. Co nevíte o zázvoru?

Zázvor se může pyšnit mnoha zdravotními benefity, skvělou chutí a intenzivní vůni. Lze ho přidat do mnoha jídel, dezertů a koktejlů, účinně působí proti nachlazení, léčí bolest v krku, bojuje se špatným dechem a podporuje ztrátu hmotnosti. Ale víte, jaké jsou kontraindikace při použití zázvoru? Nebo kde se v dnešní době nejvíce pěstuje? A znáte ty nejchutnější recepty?
oči

Bylinky a přírodní oleje pro krásné pevné řasy

Nejste spokojení s perfektním orámováním svých očí? Poškodili jste si řasy používáním špatného make-upu a nešetrným odličováním, a teď hledáte způsob, jak z toho ven? Ty správné bylinky a přírodní oleje pro krásné řasy vám se vším pomohou. Budete se však muset obrnit trochou trpělivosti a podrobit se zásadám pravidelné péče.
horcice bila

Hořčice bílá prohřívá tkáně a upravuje trávení

Jedná se původně o jihoevropskou bylinku, ale již ve starověku se rozšířila po celé Evropě. Byla známá už obyvatelům starověkého Řecka a Říma. Dnes už roste hořčice bílá po celém světě. Kromě léčebných účelů má využití i v jiných odvětvích. Pochází z planých druhů, které mají domovinu v severní Africe.
paprika

Paprika pro zdraví aneb Víte, jaké má paprika zdravotní přínosy?

Pravděpodobně u žádné z plodin na trhu nenajdeme tolik různých odrůd jako právě u papriky. Papriky obsahují více vitaminu C než citrusové plody, najdeme v nich vitaminy skupiny B a E či provitamin A. Také jsou bohatým zdrojem draslíku, hořčíku a fosforu a mají i slušné zásoby zinku, mědi, železa a jódu.
grapefruit

Grapefruitový krém na celulitidu

Celulitida je stav, při kterém má pokožka matný, hrudkovitý vzhled. Obvykle postihuje hýždě a stehna, ale může se vyskytovat i v jiných oblastech. Celulitida nastává, když tukové usazeniny procházejí pojivovou tkání pod kůží. Krémy na celulitidu mohou být drahé a plné chemikálií. Navíc bychom mohli polemizovat o jejich účinnosti. Vyzkoušejte místo toho grapefruitový krém, který si sami připravíte.
kopr

Kopr a kokos proti hemoroidům i fisurám

Problémy v anální oblasti nepatří právě k nejpříjemnějším, ovšem čím méně o nich bude mluvit, tím větší dopady nakonec budou na naše zdraví mít. Nejlepší prevencí je včasný útok, takže jakmile se objeví první obtíže, vsaďte na ideální přírodní léčbu. Dost možná se tak vyhnete nepříjemné návštěvě lékaře. Hemoroidy jsou vlastně cévní výdutě v konečníku (podle umístění je dělíme na vnější a vnitřní), fisury jsou pak nepříjemné trhlinky, postihující často zejména ženy po porodu. Varovným signálem bývá v obou případech krev na toaletním papíře, doprovázená nepříjemnou bolestí při defekaci, ale i mimo ni.
léčivé bylinky

Jak na záněty uší? Vyzkoušejte bylinky

Také trápí vás nebo vaše děti jarní záněty uší? Způsobují je bakterie a viry, a s těmi si dokáží mnohé bylinky snadno poradit. Ale pomůže vám i obyčejné kuchyňské koření, stačí jen vědět, jak ho dávkovat.
plicnik lekarsky

Vyzkoušejte zázračný „rýmovník“ či „plicník“

V tomto článků se budeme věnovat bylinkám, které jsou velice populární. Jedná se o Rýmovník a Plicník lékařský. Máme pro vás i recepty, které si z těchto bylinek můžete vyzkoušet. Rýmovník Lze ho pěstovat i doma...
majoranka

Využijte tradiční bylinky netradičně. Máme pro vás návody a recepty

Léty prověřené recepty jsou jistě skvělé, my bychom vás ale rádi naučili z tradičních bylinek připravit i něco jiného. A to nejen k jídlu, ale i například na výrobu mastičky či léčivého odvaru. Majoránka...
dubova kura hemoroidy

Stop hemoroidům i prasklinám. Zkuste bylinky

O problémech, které se týkají našeho vylučovacího ústrojí, se často bojíme nebo stydíme mluvit a jejich řešení odkládáme. Málokdo ví, že s hemoroidy či trhlinami v konečníku se dá účinně bojovat doma, a pokud...
wellness bylinkova sul

Domácí bylinková sůl, která léčí. Její příprava je snadná

Bylinková sůl pomáhá nejen při relaxaci. Předtím, než utratíte hromadu peněz v lázních, vyzkoušejte náš úžasný recept na voňavou bylinkovou sůl ve stylu wellness v pohodlí svého domova. Sůl do koupele Náš recept na domácí léčivou lázeň...
zázvor

Jaké bylinky se dříve používaly proti krevním sraženinám?

Nedají o sobě vědět, dokud není příliš pozdě - ale pak vás mohou v krátkém čase ohrozit i na životě. Jak proti nežádoucí tvorbě krevních sraženin bojovaly naše babičky? A můžeme tyto léčivé postupy aplikovat i dnes? Užíváte-li léky na ředění krve, měli byste užívání bylinek vždy konzultovat se svým lékařem!
pampeliška

Bojujete s kily navíc? Pomoci může tradiční česká bylinka – Pampeliška

Přírod nám na jaře nabízí spoustu bylinek, kterými si můžeme obohatit jídelníček. A mnohé z nich nám mohou pomoci i s nepříjemnými neduhy, které nás po zimě trápí. Pampeliška stojí v jejich čele a pomáhá i na hubnutí, ale rozhodně bychom neměli opomíjet ani další jarní bylinky.
vrba

Lehké jarní alergie? Příroda vám pomůže

Nemáte rádi jaro, protože vás vždycky potrápí kýcháním, rudýma očima nebo nepříjemným kašlem? Zkuste vzít přírodu na milost a dovolte jí, aby vám představila ty nejlepší léky, které má. Možná budete překvapeni, jak jsou účinné na jarní alergie.
zenšen pravý

Boj s jarní únavou? Vyzkoušejte přírodní prostředky

Pokud se cítíte často unaveni, rozhodně je na místě začít s tím něco dělat. Určitě pomůže úprava denního režimu a jídelníčku, ale pomohou například i přírodní prostředky. Které to jsou, o tom si povíme v tomto článku.
pampeliška

Jarní bylinková kůra. Čaje, šťávy, saláty

Dopřejte si jarní bylinkovou kůru. Máme pro vás recepty na jarní detoxikační čaje, saláty a šťávy z bylinek. 
kopřiva

Pokračujeme v jarní bylinkové kůře

Z jarních bylinek si můžete připravit například zelené smoothie, čajovou směs do koupele, nebo nápoje z lístků. Využijte bylinky na jaře. 
skořice

Jarní hubnutí s bylinkami aneb Které bylinky jsou v boji s váhou skvělým pomocníkem

Chceme-li zhubnout, chce to hodně pohybu a konzumaci vyvážené stravy. Na druhou stranu máme k dispozici i bylinky na hubnutí, které pomáhají proces ztráty tělesné hmotnosti urychlit.
sedmikraska

Znáte důvody, proč jíst sedmikrásky? II. část

Minule jsme si řekli tři důvody, proč je právě sedmikráska vhodná na různé tělesné neduhy. Výčet je ovšem mnohem širší, a tak si ještě uvedeme další problémy, se kterými nám mohou tyto chudobky pomoci. Detoxikují...
sedmikrasky a jahody

Znáte důvody, proč jíst sedmikrásky? I. část

Mnozí léčitelé považují sedmikrásky za všelék. Umí si totiž poradit s onemocněním jater, žlučníku i plic. Navíc léčí záněty a pomůže i se špatně se hojícími ranami. Jaké benefity nám tedy sedmikráska nabízí? Jsou přírodním...
prirodni krem

DEJTE PLETI TO NEJLEPŠÍ Bylinný hydratační krém na mastnou pleť

Trápíte se kvůli lesklé, nevzhledné a mastné pleti? Přejete si, aby vaše pleť krásně zářila a působila mladě a svěže? Vyrobte si s námi ten nejlepší přírodní krém, který vám pomůže.
pestovani koreni bylinky fenykl

Pěstujte léčivé koření. Poradíme vám postupy jak na úspěšné pěstování

Je báječné mít doma po ruce přísun čerstvých bylinek a koření. Pěstování navíc není náročné a zasadit si můžete nejrůznější semínka! Povíme si o pěstování koření a bylinek, které pomáhají našemu trávení. Dobré zažívání je...
devetsil lekarsky

Léčba devětsilem. Víte, jaké má léčivé účinky?

Devětsilu se už před dávnými lety přisuzovala léčivá moc v boji s morovými epidemiemi. Nejčastěji devětsil najdeme na březích řek a potoků nebo v příkopech na okraji lesů, všude, kde je vlhko. U devětsilu se...
hydratacni krem

DEJTE PLETI TO NEJLEPŠÍ! Bylinný hydratační krém na suchou pleť

Trápíte se, že vaše pleť je na pohled už tak „zralá“, ačkoli to vašemu věku vůbec neodpovídá? Netrapte se a vyzkoušejte náš recept na omlazující hydratační krém.
rebricek obecny vyuziti bylinek

Tipy na jarní využití bylinek

Jaro je tady. „Příroda je mocná čarodějka“ a je snad tak moudrá, že ví i to, jak jsme po zimě unavení, vyčerpaní, leze na nás chřipka a potřebujeme aspoň trochu zhubnout. Těm, kdo jí...
kopriva dvoudoma na detoxikaci organismu

Rady na jarní očistu těla. Které bylinky nám mohou při očistě pomoci?

Jaro už je za dveřmi a s ním i osvědčené rady a tipy na jarní detoxikaci organismu. Pro začátek stačí, když zapojíte čistou vodu a jarní bylinky. DIVOCE ROSTOUCÍ BYLINKY Nejlepší na pročištění těla jsou listy...

Nejčtenější

Bylinky v těhotenství: Které jsou vhodné a kdy je užívat?

Je používání bylinek v těhotenství bezpečné? Na tuto otázku není vůbec snadné odpovědět. Celá řada bylinek se těhotným ženám vyloženě nedoporučuje. Na internetu najdete na některých...
bylinky na žaludek, trávení a pálení žáhy

Bylinky na žaludek: 21 léčivek, které vám pomohou!

Dobré trávení je základem zdraví každého z nás. Ovšem na tenhle fakt často zapomínáme, zvlášť když máme před sebou hory jídla, a opět si ho připomínáme, až když se tělo samo ozve. Naštěstí i zde můžeme nabídnout přírodní pomoc a doporučit tyto bylinky na žaludek.
bylinky na cholesterol

Vysoký cholesterol? Zkuste tyto bylinky pro jeho okamžité snížení!

Taky vám už doktor řekl, že si máte dávat pozor na cholesterol? Nejste v tom samu, zvýšená hladina cholesterolu je častým problémem dnešní populace. Ale jak už to na Bylinkopedii bývá, i pro cholesterol máme odpověď!