Dají se mandloně pěstovat i u nás? A budou mít mandle?

almonds and grated almonds
Foto. envato

Mandle jsou velmi chutnou potravinou a přidávají se různých pokrmů. Rozeznáváme sladké a hořké mandle a všechny mají i mnoho vitamínů, stopových prvků a dají se využít i v léčitelství. O mandlích a jejich účincích jsme však už psali. Nyní se podíváme na to, jak mandloně pěstovat.

Co je to mandloň

Mandloň (Prunus dulcis), někdy lidově také mandlovník, patří mezi teplomilné stromy, které původně rostouv oblastech s mírným až středomořským klimatem. V České republice je klima chladnější a více kontinentální, a proto je pěstování mandloní u nás obtížné, ale jev zásadě možné.

Co potřebují mandloně

Mandloně pro svůj růst a tvorbu plodů potřebují dlouhá a teplá léta a mírné zimy. V České republice je klima obvykle příliš studené a mrazivé v zimě. Mandloně sice potřebují zimní klid, ale ne mrazy, které by je mohly poškodit.

Kde u nás pěstovat mandloně

V České republice je vhodné pěstovat mandloněteplejších oblastech, jako je Polabská nížina, Poohří, jižní Morava. V jiných oblastech je můžete zkusit pěstovat ve skleníku. Vhodné je také zvolit odrůdy, které jsou více odolné vůči nízkým teplotám a mrazu. TIP: Kdybyste místo mandlí chtěli pěstovat jiné ořechy, zkuste vlašský ořešák nebo lískové oříšky, protože ty jsou pro naše klima vhodnější.

Close up of Almonds in wooden bowl and almond milk
Foto. envato

Jaké podmínky splnit, abyste mohli pěstovat mandloň

Mandloň potřebuje středně těžkou propustnou půdu spíše se zásaditým pH, snáší víc sucho než přemokření, ideální je stanoviště na slunném místě, v nadmořské výšce kolem 250 m n. m.,průměrnou roční teplotou kolem 8 °C a průměrnými srážkami kolem 400 mm ročně. Zkuste také vybrat samosprašnou odrůdu, ke které nebudete muset kupovat dalšího opylovače. Mandloně je třeba prořezávat, ale mohou mít hustší korunu než většina ostatních stromů na vaší zahradě. V podstatě je důležité uříznout poškozené a staré větve nebo příliš mnoho mladých výhonů, které by si konkurovaly.

A bude mít mandloň mandle

Tady vás asi trošku zklameme. I když splníte všechny podmínky, je možné, že mandloň nebude plodit. A pokud ano, bude mít spíše méně plodů. V těch nejpříhodnějších oblastech pak můžete mít i relativně dobrou sklizeň, pokud jste však zvolili správnou odrůdu (Vama, Nicol, Zora). Můžeme ještě poradit, abyste své snahy nevzdávali, protože spolu s globálním oteplováním se léta i zimy stávají teplejšími a možná se vám skutečně podaří vypěstovat mandloně, které budou plodit stejně jako na svých původních stanovištích.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.abecedazahrady.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty</

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here