Bylinky pro dlouhověkost
Ačkoli sklony k dlouhověkosti se připisují hlavně zděděným genům, některé bylinky mohou opravdu život alespoň o trošku prodloužit.
Téměř zapomenuté bylinky pro zdraví i kuchyni II.
V minulém článku na toto téma jsme si připomněli některé polozapomenuté bylinky. Určitě bychom rádi zmínili ještě některé, které mohou být pro vaše zdraví i zdravou kuchyni příjemným přínosem. Třeba vás překvapí i následující méně známé léčivky.
Téměř zapomenuté bylinky pro zdraví i kuchyni I.
Oregano, tymián, bazalka … notoricky známé bylinky v kuchyni, které běžně používáme. Kromě nich však existují další, dnes už téměř nepoužívané.
Masáž bylinnými váčky
Potřebujete se zahřát a uvolnit? Dopřejte si masáž bylinnými váčky, vychutnejte si doteky voňavých pytlíčků a nechte rozproudit krev a dodat tělu novou energii.
Pomazánky chutně a zdravě
Existuje řada receptů. Osvojit si přípravu takové pomazánky není nic složitého, zejména pokud použijete některý z níže doporučených receptů.
Léčivé účinky brusnice – borůvky
Pod pojmem brusnice se nám vybaví náš domácí zástupce hojný v borových lesích – brusnice borůvka (borůvky). Ne každý ale ví, jak účinným a všestranným lékem tato rostlinka je, vhodná pro léčivé použití nejen dospělými, ale i malými dětmi.
Připravte své tělo na jaro včas
Pokud vás sluneční paprsky táhnou na toulky zasněženou přírodou, vyrazte za nimi. Nasajte do sebe vitamín D, který je pro naše tělo důležitým prvkem. Než se vrátíte ze svých zimních radovánek, bude zde jaro.
Bylinná léčba ženských zánětů II.
V minulém článku jsme vám poradili pár bylinek, které jsou vhodné pro léčbu gynekologických a urologických zánětů. Účinných bylinek existuje celá řada, a tak, než se vydáte k lékaři, můžete vyzkoušet ještě některou z dalších doporučených přírodních léčeb.
Bylinky – co, kdy a jak sbírat?
Kdy je ten nejvhodnější čas na sběr léčivých bylinek? Jaké části rostlin mají největší sílu a proč? Rádi vám tuhle problematiku přiblížíme a poradíme!
Zdravé likéry a punče
Zimní období se svými dlouhými večery se skvěle hodí k různým posezením s přáteli. Přemýšlíte nad tím, čím neobvyklým je pohostit? Připravte jim například bylinkové likéry či punče
Pět důvodů, proč jíst skořici
Skořice je neodmyslitelná součást Vánoc. Nejenže krásně provoní celý byt, má ale také skvělou chuť. Důvodů, proč jíst skořici je ovšem mnohem víc.
Bylinná léčba ženských zánětů I.
Opakované gynekologické a urologické záněty jsou problémem mnoha žen. Věděly jste ale, že najdete účinná řešení i v podobě bylinné léčby? Nechte si od nás poradit.
Všestranná pomoc jménem hřebíčkovec kořenný
Hřebíčkovec kořenný známe pod jednoduchým názvem „hřebíček“. Používá se v kuchyni jako koření do sladkých i slaných pokrmů, v léčitelství pak coby úleva při revmatismu, bolesti zubů i kloubů. Je účinným prostředkem proti stárnutí či při detoxu celého organismu.
Skvělé nápoje na zimní období
v zimě jsou nejoblíbenější nápoje s obsahem alkoholu, protože se nejlépe hodí na zahřátí těla. Ale aby to nebylo jen o konzumaci alkoholu, pojďme se podívat na zimní nápoje s bylinkami
Nejoblíbenější bylinky pro rychlou detoxikaci organismu
Necítíte se po vánočních svátcích právě fit? Možná vám může pomoci detoxikace, která odplaví z organismu množství usazených odpadních látek, volné radikály, zbytky nežádoucí chemie a další problematické prvky.
Důvody pro léčbu bylinkami II.
V minulém článku jsme si popsali, jak užitečná je bylinná léčba nachlazení, kašle, chřipky či viróz. Na rozdíl od zakoupených a drahých léčivých přípravků, bylinky nemají žádné vedlejší účinky, a jsou tak vhodné i pro těhotné a kojící ženy či děti.
Důvody pro léčbu bylinkami I.
V době chřipek, kašlání a kýchání je nejčastějším řešením nákup různých chemických horkých nápojů a drahých vitaminových pilulek.
Oregano a co jste o oreganu nejspíš nevěděli
Dobromysl obecná čili oregano je divoká rostlina s tuhým kořínkem, přečká i velkou zimu. Pro své léčivé vlastnosti byla tato středomořská rostlinka oblíbenou bylinkou již v dobách antického Řecka.
ÉTERICKÉ OLEJE – jak s nimi naložit?
Éterické oleje slibují jednoduché a rychlé provonění interiéru a navození té správné atmosféry. Dokáží příznivě působit na náladu a ovlivňovat náš psychický stav. Stačí jen nakapat do aromalampičky, a rázem je provoněný celý domov.
Bylinky pro pejsky
Neustále se zabýváme tím, jak je užívání bylinek prospěšné pro naše zdraví. Nesmíme ale zapomínat, že stejně dobré jsou bylinky i pro naše čtyřnohé přátele.
Elixíry zdraví
Pokud hledáte rostlinky, které mají snad nejlepší regenerační účinky na naše tělo a zdraví, máme pro vás dobrou zprávu – právě o nich vám prozradíme co nejvíc!
Imunitní systém aneb Zimní bylinková lékárna II.
Některé produkty pro vaši zimní lékárničku si můžete připravit i s velkým předstihem – a to v době, která je nejvhodnější pro sběr určitých bylinek, nebo prostě tehdy, kdy máte na přípravu tu správnou náladu.
Aktinidie též známá jako kiwi
Jde o dřevitou liánu, která se též nazývá „čínský angrešt“, my ji známe nejčastěji pod názvem „kiwi“.
Pomohou nám bylinky splnit novoroční předsevzetí?
Léčba - Jak se vypořádat s kouřením?Jde snad o nejčastější předsevzetí vůbec. Mohou nám nějak pomoci bylinky, když se chystáme s kouřením skoncovat?
Čaj na chladné zimní dny. Šálek opojné vůně
Zimní čas je v plném proudu, a i době, kdy nejsou mrazy, určitě uvítáme čas strávený pod dekou u televizních pohádek nebo s dobrou knihou, a hlavně s nezbytným šálkem čaje. Máme pro vás dva recepty na čaj.
Imunita v zimě aneb Zimní bylinková lékárna I.
V zimě dostává naše tělo pořádně zabrat. Musí se vyrovnat s únavou, nedostatkem slunce, ale také s nejrůznějšími nemocemi, které začínají útočit. Přitom imunita bývá právě v zimě oslabená.
Pět tipů, jak nastartovat metabolismus
Stejně jako živočichové má i člověk tendenci vytvářet si na zimu tukové zásoby. Předsevzetí zhubnout následuje u většiny z nás právě v zimě a po vánočních svátcích. Pro zdravou hmotnost a pěknou postavu je klíčové, aby správně fungoval metabolismus. Které přírodní prostředky nám mohou pomoci?
Potpourri – omamná vůně u vás doma
Potpourri, vonné směsi, pocházejí z Francie a používají se do interiérů již celá staletí. Namíchejte si své vlastní a kouzelně provoňte celý váš domov!
Přírodní kosmetika z bylinek
Bylinky mají blahodárný účinek na pleť, vlasy, nehty a celkově na lidské tělo. Právě pro jejich jedinečné schopnosti jsou hojně využívány v kosmetickém průmyslu. Jejich vlastnosti se však dají využít i běžně v domácnosti
Bylinky – bojovníci proti nachlazení
Ještě dříve, než jsme objevili léky na nachlazení, hledali jsme pomoc při potížích v přírodě. Nyní se k tomuto způsobu někteří z nás rádi vracejí. Více se totiž mluví o nežádoucích účincích chemických látek, a proto se častěji obracíme na přírodní produkty.
Bylinky pomáhají hubnout
Zdravý životní styl a bylinky jdou ruku v ruce. Odborníci neustále objevují nové a nové léčebné účinky rostlin, jež se využívají právě při redukci nadváhy (hubnutí).
Zimní péče o pleť
Zimní období vyžaduje obzvláště pečlivý přístup k pleti, stačí totiž málo, a pleť prochladne nebo ji dokonce „spálí mráz“. To se Vám ovšem nestane, budete-li se držet našich rad.
Relaxační bylinková koupel
Bylinková koupel. Nejen v zimních měsících nás může zahřát a příjemně naladit bylinková lázeň. Pokud patříte mezi milovníky horkých koupelí, můžete zkusit i něco lepšího, a to právě vodu s bylinkami. Dopřejete si tak příjemný relax,...
Bylinky pro lepší spánek
Čím dál více lidí řeší problémy spojené s kvalitním spánkem. Zároveň mnoho z nás touží po přírodním řešení než po chemických pomocnících. Abychom podpořili spánek, je potřeba vytvořit si správné návyky - a ty můžeme podpořit i bylinkami
Domácí přírodní kosmetika I.
Kosmetika se dá při troše šikovnosti vyrobit i doma svépomocí. Máme pro vás několik tipů, které si můžete doma vyzkoušet. Příprava přírodní kosmetiky není nijak složitá a navíc doma vyrobená kosmetika ušetří peníze.
Čínská medicína po celý rok
Čínská medicína tvrdí, že v každém měsíci v roce je oslabený jeden tělesný orgán. Kdy a o které orgány jde, si z hlediska psychosomatického zdraví povíme v tomto článku.
Leden
Močový měchýř. Důležité je teplo od...
Recepty z medvědího česneku
Medvědí česnek (Allium ursinum) je zdravá bylinka, která roste v lesích brzy na jaře, již během března a dubna. Prý je to první rostlina, kterou sežere medvěd po probuzení po zimním spánku – odtud jméno „medvědí“.
Celík zlatobýl
Celík zlatobýl neboli Solidago virgaurea, jehož lodyha dorůstá až do výšky 1 metru se nachází předně v Evropě, Asii a Severní Americe. V naší zemi byste jej nalezli ve světlejších lesích, nížinách, na suchých skalách, pastvinách, pasekách, hrázích rybníků, horských loukách a svazích, na kterých se odráží sluneční paprsky.
Barborka obecná
Barborka obecná neboli Barborea Vulgaris se vyskytuje v Evropě, Asii, Kavkazu, v severní Africe a Severní Americe. Rostlina se řadí mezi polní plevele a patří do čeledě brukvovitých. Barborka je takzvaná rostlina dvouletá, první rok obroste růžicí listů v dolní části, druhý rok obrazí květy.
Mauricijská papeda
Mauricijská papeda (Cytrus histrix) je také známá pod názvem kafrová limetka (kaffir lime) nebo makrut lime a vyznačuje se předně vůni po citrusech.
Bylinky proti depresi
Čas od času se to nevyhne nikomu z nás. Špatná nálada, únava, boj o přežití dne. Není to sice klasické onemocnění depresí
Schizandra
Schizandra je pro západní svět poměrně nově objevenou bylinou. Její usušené červené bobule vyvolávají hned při ochutnání pocit neobvyklosti, zdraví, očisty a osvěžení.
Lze pomocí bylinek předcházet nádorovým onemocněním?
Mnohé výzkumy poukazují na léčivé účinky bylin i u tak závažných onemocněních, jako je například rakovina. Existuje mnoho nádorových onemocnění, která mohou život ohrozit, ale také nemusí.
Domácí tinktura proti hmyzu
Letní období máme pomalu ale jistě za sebou a teď už nás čeká dlouhá a pro mnohé nekonečná zima. Co si počít o těchto chladných zimních večerech? Někdo se věnuje háčkování, jiný sebevzdělávání a další třeba jen sledování televize. Ale co když ani jedno z toho není pro vás? Nabízíme tip, jak si ukrátit dlouhé večery – výrobou repelentních prostředků (tinktura) – jak pro vás, tak například pro vaše domácí mazlíčky.
Mařalí kořen
Mařalí kořen, též nám jako leuzea nebo parcha saflorovitá (latinsky Rhaponticum carthamoides), má původ až na samém jihu Sibiře.
Zajímavosti z lidového léčitelství Romů
O lidovém léčitelství bylo napsáno mnoho textů. Pojďme se společně podívat na romské lidové léčitelství, které se zakládá jak na racionálních technikách léčby, tak na činnostech, které jsou postaveny na magických základech.
Bylinky andělské čili svaté
Takto označujeme léčivky, které mají anděla ve svém názvu. Bylinky bývají také pojmenovávány podle některých „svatých“, například po svatém Janovi, Petrovi nebo Barboře.
Myrha (myrhovník) a její účinky
Myrha (Myrhovník) je suchomilný stromek, keř, jehož větvičky nebo i kůra jsou pokryty trny. Vyskytuje se především v Africe, dále roste na Arabském poloostrově a pěstuje se taktéž v Indii.
Pekelné bylinky
Čertovská i andělská síla léčivých rostlin je známá od nepaměti. Už jen proto, že některé z bylinek mají anděla či čerta přímo ve svém oficiálním nebo lidovém názvu. Nejprve se podíváme na léčivky takzvané pekelné:
Bylinkové koření
Všichni známe různé druhy bylinek, které používáme jako koření na dochucení pokrmů či jako pomocníky v nemoci. Bylinky se nejčastěji uplatní v době nachlazení, na zažívací a střevní potíže či na potíže nervového původu a nespavost. Hodně bylinek je úzce specializovaných a jejich použití se zaměřuje na potíže s konkrétními orgány, jako je např. žlučník, slinivka, játra aj.
25 bylinek na kašel (a další 3 pomocníci)!
Nemůžete se zbavit kašle?
Máte podrážděný celý krk? Nebo potřebujete pomoc s vykašláváním?
V každém případě vám tyto bylinky na kašel pomohou!
1. Mateřídouška úzkolistá
Mateřídouška tvoří důležitou součást čajových směsí proti kašli. Pomáhá léčit bronchiální katar, astma, dráždivý kašel....
Bylinky proti chřipce, rýmě a nachlazení
Podzim, to je nádhera různobarevných listů a usínající přírody, ale také obdobích chřipek a nachlazení. Pokud se letos chcete těmto nemocem vyhnout, zkuste pravidelně užívat bylinky. A i když se vám nepodaří nemoci předejít,...
Rychlá přírodní léčba nachlazení
Obvyklé nachlazení je způsobeno více než 200 různými viry, které mohou útočit na horní části dýchacího ústrojí. Jsou rozptýleny ve vzduchu a šíří se z člověka na člověka.
Další tipy, jak léčit kašel, tentokrát ten průduškový
Pokud máte malé dítě, které několikrát za zimu trpí záchvaty průduškového kašle, jistě pořád přemýšlíte o tom, jak mu ulevit. Léky a antibiotika od lékaře nezabírají, nebo jen na chvíli, a vaše ratolest je zase nemocná. Už jste také vyzkoušeli úplně všechno? Tak tady je ještě pár dalších rad:
10 bylinkových čajů, které vám pomohou přečkat i tu největší zimu
Po náročném mrazivém dni není nic lepšího, než přijít domů a udělat si čaj. A ne ledajaký! Připravte si takový bylinkový čaj, který vám pomůže s čímkoliv, co vás zrovna trápí!
Vánoční koření skořice a badyán
Skořice a badyán bezesporu patří mezi klasické vánoční koření, ale víte také, co všechno s nimi můžete udělat? Ne? Pak si rozhodně přečtěte tento článek.
Cibule a česnek jako přírodní antibiotikum
Pomalu se ochlazuje a přichází období chřipek a nachlazení. Dá se mu ale úspěšně čelit, když do svého jídelníčku zařadíte česnek a cibuli. Poradíme vám také, jak si vyrobit snadné a rychle dostupné léky.
5 nejlepších bylinek na rýmu
Jistě znáte to pořekadlo, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. Něco pravdy na tom určitě je, ale i rýmu můžeme alespoň zmírnit, nebo naopak uvolnit ucpaný nos. Těchto 5 bylinek je...
Zdraví a vůně Vánoc
K Vánočnímu času určitě patří i tradiční bylinné a kořeněné vůně, jež máme se svátky spojeny už od dětských let. Kdysi to byla například babiččina purpura na plotně, či aromatická vůně vánočního Františka. Nicméně, od té doby se způsoby „aromaterapie“ a provonění domácnosti hodně zdokonalily.
Zázrak jménem fytoterapie
Jistě jste už slyšeli o oboru s názvem fytoterapie. Jedná se o disciplinu, která se zabývá léčbou bylinkami. Aby nedošlo k mýlce – bylinkami se míní všechny rostliny, to znamená, že sem patří i polokeře, keře a stromy. Bylinky provázejí člověka napříč celým historickým vývojem.