Bylinkový magazín

pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno v Ajurvédské medicíně

I když dnes máme pískavici spojenou zejména s přípravky pro lepší erekci, ve staré Indii pískavici používali i při mnoha jiných obtížích. Snižuje zejména nadbytek vzduchu (váta) a hlenu (kapha) v těle, jde tedy o ideální bylinku zejména pro zimní období.
Naduť madagaskarská

Naduť madagaskarská

Naduť madagaskarská, latinsky Bryophyllum daigremontianum - jak již název napovídá, pochází z Madagaskaru. České klimatické podmínky by v zimě nezvládla, proto ji je možné pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. V létě je možné ji umístit ven, ovšem ne na přímé slunce.
kardamom zelený

Kardamom v lidovém léčitelství – umíte použít červený i zelený?

Indická kuchyně i alternativní medicínský směr Ajurvéda si kardamom cení neobyčejným způsobem. Nechybí snad v žádném posilujícím přípravku či nápoji pro povzbuzení. U nás ho používáme především jako voňavou přísadu do čaje či kávy. Umíte však od sebe jednotlivé druhy kardamomu rozlišit a plně využít jejich léčivé účinky?
kudzu

Peurárie laločnatá – kudzu

Peurárie laločnatá, nazývána též kudzu, latinsky Peuraria Lobata, se řadí mezí popínavé a trvalé byliny mající hlízovité kořeny. Peurárie mohou mít až 10 metrů
rakytník řešetlakový

Jak využít sušený rakytník

Může se pochlubit vysokým obsahem vitamínu C, dodá vašemu organismu cenné minerální látky a nabídne i množství zdravotních účinků. Přesto však po prvním nadšení leží sušený rakytník ve spíži často nevyužit, bez ohledu na to, jakou práci nám jeho zpracování dalo nebo za jak vysokou cenu jsme ho koupili. A jak tedy tento přírodní poklad využít?
bezový květ sirup

Sirup na alergie z české zahrádky

Potýkáte se s nepříjemnými projevy alergií, a lhostejno, zda jde o ty potravinové, pylové nebo třeba zvýšenou citlivost na prach a roztoče? Stačí si vzít na pomoc vhodné bylinky v čele s kopřivou, které organismus pročistí a pomohou mu rychleji regenerovat. Neslibujeme vám, že alergie odezní zcela, mohou však být lépe zvládnutelné a ne tak intenzivní.
léčivé bylinky

Nejčastější nešvary při sběru a sušení bylinek – děláte je také?

Základní pravidla sběr máte už v malíku, nesbíráte léčivé bylinky podél cest ani uprostřed sídliště. Nesušíte je na přímém slunci ani ve vlhkém sklepě a pro uskladnění používáte dobře těsnící dózy a sklenice. Přesto však mohou existovat detaily, na které jste dosud nepomysleli. A začít musíme  právě u sběru.
sušené bylinky

Nakupujeme bylinky – na co si dát pozor?

Ne vždy je možné si každou požadovanou bylinku vlastnoručně natrhat a nasušit. Pokud se tedy musíte spolehnout na bylinky kupované, dbejte, aby byly zpracovávány a uchovávány s tou největší péčí. Poznáte to na první pohled, pokud víte, jak se dívat.
tymián mateřidouška

Kolik druhů mateřídoušek v ČR vlastně máme?

Prakticky každá učebnice nebo knížka o bylinkách hovoří především o mateřídoušce obecné (Thymus serpyllum L.). V naší volné přírodě se však vyskytuje mateřídoušek mnohem víc. Pojďme si je nyní krátce představit!
bez lepku pečivo

Bezlepkové pečení – co použít místo mandlové mouky?

Mezi vyznavači zdravého pečení, bezlepkové diety nebo raw vaření je mandlová mouka velmi oblíbená. Bohužel vás překvapí nejenom svou lahodnou lehce nasládlou chutí, ale také nepříjemně  vysokou cenou. Poradíme vám, čím ji můžete ve svých oblíbených receptech nahradit, aby byl výsledek i co do chuťové stránky co nejpodobnější.
sibiřský ženšen

Eleuterokok ostnitý – užitečné vlastnosti a kontraindikace

Eleuterokok ostnitý ( Eleutherococcus senticosus ) roste nejčastěji v Rusku, Koreji, Japonsku a Číně. Tento vysoký trnitý keř miluje horské svahy a dobře osvětlené lesy.
bambusové výhonky

Bambusové výhonky – užitečné vlastnosti

Bambus je stále zelená, životaschopná rostlina obilné rodiny. Východní Asie je považována za místo jejího původu, ale dnes se rozšířila po celém světě. Oblíbené místa této rostliny jsou tropy a subtropy, ačkoli některé z jejích druhů (a tam je asi 1,5 tisíc celkem) lze nalézt také vysoko v horách. V zemích SNS rostou některé divoké druhy bambusu (nacházejí se na Sakhalinu a na Kurilových ostrovech). Kromě toho se na pobřeží Černého moře pěstují dvě desítky druhů.
hroznové víno

Hroznové listy – užitečné vlastnosti

Použití listů hroznů pro vaření je typické pro národní kuchyně Řecka, Turecka, Vietnamu a Rumunska. Jedno z nejchutnějších originálních jídel jsou pečené hroznové listy s kuřecím masem a zeleninou. Vegetariánská možnost zahrnuje výměnu masa...
žena květiny

Bylinky proti chrápání

Trpíte katastrofálním nedostatkem spánku, protože váš partner nesnesitelně chrápe? Snažíte se najít účinné prostředky před chrápáním? Není nic snazšího! Trh nabízí polštářky proti chrápání, léčebné proužky a další hromadu nových výrobků nového století, neboť mnoho lidí nějak zapomnělo na existenci poměrně účinných a hlavně přírodních prostředků. Pamatujte, že bylinky jsou bezpečným řešením vašeho problému. Minimálně můžete snížit intenzitu a objem chrápání. Ale i to je hodně.
kopřiva

Příznivé a nepříznivé vlastnosti kopřivy

Kopřivy jsou často přehlíženy. Ve skutečnosti pro amatérského zahradníka je to jen škodlivá rostlina, přestože má masivní hojivé vlastnosti. Například list z kopřivy je účinný pro alergie, hyperplazii a rakovinu prostaty. Navíc je kopřiva bohatá na vitamin K, E a B a stopové prvky: mezi ně patří železo, hořčík, měď, vápník atd. Listy z kopřivy také obsahují flavanoidy, taniny, taniny, phytoncidy, organické kyseliny, chlorofyl, glykosidy a další.
skořice

Užitečné vlastnosti skořice a kontraindikace

Skořice byla populární ve starověkém Egyptě, kde byla považována za vzácný dárek, k dispozici ji měli jen vládci a jejich důvěrníci. Pouze nejvlivnější egyptské ženy vlastnily tajné recepty krásy na obličej a vlasy na bázi skořice.
teploměr

9 antivirových bylin na ochranu proti infekcím

Po celá staletí lidstvo bojovalo s virovými infekcemi, včetně nachlazení, chřipky, bradavic, stejně jako s nebezpečnějšími infekcemi HIV. Dnes bylo vyvinuto mnoho antivirotik a vakcín, které by nás měly chránit před nebezpečnými nemocemi. Ale v praxi nejsou vždy efektivní. Kromě toho mají léky mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Některé bylinky v tomto ohledu jsou více účinné než ostatní, zvláště pokud jde o potírání nachlazení a chřipky.
chryzantéma

Užitečné vlastnosti chryzantémy v kosmetologii

Chryzantémy pocházejí z Japonska a Číny. Na podzim kvetou krásné květiny s jasnou, lehce hořkou vůní ve středním Rusku a všude tam, kde jim vytvoříte podmínky pro růst. Chryzantéma se nazývá královnou podzimu a má mnoho odrůd. V dávných dobách věřili, že pokud v noci přikryjete chryzantémy ručníkem a ráno si jim otřete tvář, tak vám to prodlouží mládí a krásu.
žena spánek

8 bylin pro nespavost

Pro nespavost existuje spousta důvodů. Stres, přísná dieta, monotónní výživa, hormonální nerovnováha, fyzická námaha těsně před spaním - to vše může zasahovat do klidného nočního odpočinku. Některé byliny mají sedativní vlastnosti a mohou normalizovat váš spánek. Zejména je to heřmánek, třezalka tečkovaná, valeriána a některé další, méně známé, byliny.
slanobýl

Slanobýl chlumní – léčebné vlastnosti a kontraindikace

Slanobýl chlumní je stejně jako bodlák prospěšný játrům, rostlina patří do vzácné skupiny přírodních hepatoprotektorů. Tím, že obnoví funkci a strukturu jaterních buněk, zmodernizuje kvalitu života nemocných a chrání zdraví před závažnými nemocemi. Rostlina byla již dlouho používána v tibetské medicíně a má zvláštní místo mezi léčivými bylinami sibiřských léčitelů.  V Rusku se vyskytuje na jihu Sibiře, v oblasti Bajkal, od dolní části Volhy až po oblasti Dálného východu.
borovice

Léčivé vlastnosti borovicových šišek a seznam kontraindikací

Od nepaměti jsou známé blahodárné vlastnosti borovice. Procházka v lese povzbudí, naplní silou, pomůže zbavit se stresu, zapomenete na podrážděnost. Předpokládá se, že příznivé vlastnosti rostliny jsou koncentrovány v semenech. Borovice uchovává biologicky aktivní látky v rezervě, udržuje je od jara do zimy. Phytoncidy, třísloviny, vitamíny, esenciální oleje, selen a hořčík, železo - to jsou "poklady" těchto malých jehličnanů.
žena bylinky

Užitečné byliny pro zdraví žen

Jaké bylinky pro své zdraví by měla používat každá žena? Léčivé rostliny by měly mít protizánětlivý, antiseptický a antispasmodický účinek. Začneme u heřmánku, nejznámější byliny

Cibule a česnek jako přírodní antibiotikum

Pomalu se ochlazuje a přichází období chřipek a nachlazení. Dá se mu ale úspěšně čelit, když do svého jídelníčku zařadíte česnek a cibuli. Poradíme vám také, jak si vyrobit snadné a rychle dostupné léky.

Bylinky se dají sbírat i v říjnu

Ačkoliv příroda se bude pomalu ukládat ke spánku, vy můžete ještě v říjnu vyrazit sbírat některé bylinky. Sbírají se zejména plody a potom podzemní části rostlin – kořeny a oddenky. Tyto části bylin mají totiž teď na podzim největší sílu a nejvíce zdraví prospěšných látek.

Užitečné vlastnosti a kontraindikace červeného a bílého jetele

Rostlina Červený jetel byla v minulosti používána pouze jako krmivo pro zvířata. V současné době se s červeným jetelem barví látky, usušené hlavy se používají jako dresink pro polévky, mladé stonky a listy se dávají jako přísada do salátů

Indiánské borůvky – muchovník

Irga, medlar, korinka, amelanheer, medové jablko, indiánské borůvky to vše jsou názvy pro muchovník. Tento keř s plody podobným borůvkám běžně roste v Evropě, Americe, Asii, Japonsku a na Kavkaze.

Levandule – užitečné vlastnosti a použití

Levandule je aromatická bylina, známá od starověku. Příkladně kadidlo pro šlechtice bylo vyrobeno z levandulového esenciálního oleje. V roce 1922 vědci objevili parfém z levandule v hrobce Tutankhamena - jeho vůně se zachovala 3000 let.

Kdy může být užívání bylinek nebezpečné

Bylinky obecně považujeme za lepší, zdravější a ekologičtější než průmyslově vyráběné léky. Přesto může dojít k situacím, kdy může být i užívání bylinek nebezpečné. Pojďme si je společně projít, abychom předešli zbytečným komplikacím.

Pár rad z ruského léčitelství

Východní léčitelství je svébytnou oblastí, ale to ruské je zase o trochu jiné než třeba čínské nebo indické. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých, někdy i kuriózních rad, které rozhodně stojí za to v běžném životě vyzkoušet.

Proč si nasušit bobule jeřábu černého

Černý jeřáb neboli aronie je keř, který se dá snadno pěstovat na zahradě, ale roste samozřejmě i volně v přírodě, nejčastěji na okrajích lesů. Nasbírejte si jeho plody a naučte se je využívat mnoha různými způsoby.

Má smysl kupovat bylinky v supermarketu?

Když v Lidlu nebo v Penny procházíme regály s ovocem a zeleninou, často potkáváme i čerstvé bylinky sazené v plastových květnících. Jsou obaleny ochrannou kapsou z průhledné folie a jsou nádherné! Tmavě zelené, svěží, jen si na nich pochutnat! Jenže pak zpozorníme. Jsme přece v supermarketu, ne v zahradnictví.

5 adaptogenů, které na podzim dodají psychickou i fyzickou pohodu a harmonizují organismus

Pracovní stres a nezdravá životospráva, to jsou dva negativní faktory, se kterými se v současnosti potýká většina z nás. „Nestresuj se,“ je sice hezká rada, ale málokdo se jí dokáže řídit, na nějakou míru stresu totiž narazí v práci i v rodině každý. Žhavé to není ani s životosprávou. Většina lidí sklouzne k nějakým prohřeškům. Naštěstí jsou tu adaptogeny, rostliny, které nás chrání před stresem a pomáhají nastolit rovnováhu v organismu rozhozeném nevhodným životním stylem. Co od těchto bylinek můžete očekávat?

Nejlepší substráty pro bylinky

Jestli s pěstováním bylinek teprve začínáte, pak si možná lámete hlavu nad tím, jaký jim vlastně zvolit substrát. Bylinky jsou v tomto ohledu poměrně nenáročné, zvláště ty pocházející ze Středomoří, které jsou zvyklé na chudé půdy. Ovšem vy máte hned několik možností.

Saturejka horská – další bylinka vhodná do bylinkové zahrádky, ale i na okrasu

Jestli chcete kromě saturejky zahradní vyzkoušet i saturejku horskou, máte nejvyšší čas na to, abyste si ji teď na začátku podzimu zasadili. A proč stojí za to tuto bylinku vyzkoušet? Protože je nejen léčivá, ale i krásná a navíc v zahradě odpuzuje mšice!

Šalvěj bílá a novodobé vykuřování

Šalvějí existuje asi 900 druhů, přičemž u nás je nejznámější šalvěj lékařská. Ovšem seznámit se se šalvějí bílou, a potažmo s jejím využitím jako vykuřovadla, je přinejmenším zajímavé. A kdo ví, třeba některé poznatky využijete i u vás doma.

Jaké hnojivo zvolit na bylinky

Pokud pěstujete bylinky, pak se jistě občas zamýšlíte nad tím, zda jim nemáte přilepšit nějakým hnojivem. Tady jednoznačná odpověď neexistuje, protože každá bylinka je jiná a vyžaduje něco jiného. Pokusíme se vás alespoň nasměrovat tak, abyste si dokázali poradit.

Jak pěstovat olivovník

Ačkoliv se s olivovníky v přírodě setkáte pravděpodobně jen ve Středozemí, při troše péče jej můžete pěstovat i u nás. Jen dejte pozor na to, že olivovník nesnáší mráz, zatímco sucho, slunce a chudá půda mu nevadí.

Několik bylinek vhodných do mastí

Masti si můžeme vyrobit doma, a tak budeme mít po ruce čistě přírodní prostředek proti neduhům, které nás trápí. Nejdůležitější součástí mastí je masťový základ (který zakoupíme v lékárně) nebo sádlo (čisté vyškvařené) a pak samozřejmě bylinka podle potřeby. Do mastí můžeme přidávat i včelí vosk nebo pryskyřici.

Bylinky, které vám zaručí dlouhověkost

Ačkoliv sklony ke dlouhověkosti míváme především v genech, můžeme si pomocí některých bylinek (a také správného stravování, dostatku pohybu, spánku a odpočinku) náš život alespoň o trošku prodloužit.

Bylinky, které nám pomohou při překyselení organismu

Překyselení organismu se projevuje únavou, podrážděností, nespavostí a dalšími příznaky, které zpočátku můžete podceňovat anebo zaměňovat s jinou nemocí. Bohužel naše strava překyselení nahrává – jíme příliš mnoho cukrů a tuků, bílého pečiva, a naopak málo ovoce a zeleniny. Máte-li sami podezření na překyselení svého organismu, zkuste si jednoduchý test – zajděte si do lékárny a kupte si lakmusový papírek. Pokud je hodnota vaší moči pod 7,36 pH, pak se jedná o překyselení. Co s ním?

Bylinky podle horoskopu

Nemusíte být přímo zastánci ezoterických myšlenek, a přesto se vám mohou hodit znalosti bylinek podle horoskopu. Které bylinky se hodí pro vaše znamení a proč?

Bylinky na zvětšenou prostatu

Zvětšená prostata obvykle trápí muže po 50. roku věku. Nemusíte se však smířit s obtížemi, které vás čekají, ani není třeba hned vyhledávat lékaře. Existují totiž bylinky, které prostatě pomáhají.

Akné a jak jej přemoci pomocí bylinek

Akné jako kožní onemocnění trápí mnoho lidí od adolescentů až po dospělou populaci. Víte ale, jak si pomoci čistě přírodními prostředky?

Jak správně bylinky sbírat, sušit a skladovat

Když už se rozhodnete vyzkoušet bylinky místo léků, pravděpodobně budete také chtít bylinky sami sbírat, sušit a správně skladovat, aby se v nich zachovalo maximum prospěšných látek. Poradíme vám, jak na to.

Rýmovník – zapomenutá zázračná rostlina

S pojmem rýmovník jste se pravděpodobně ještě nesetkali, a přesto je to bylinka, která se dá docela dobře pěstovat v domácích podmínkách a využívá se hlavně – jak sám název napovídá – k léčení rýmy.

Vyrobte si tinkturu z tužebníku

Trápí vás často chřipka, horečka, nebo trpíte revmatickými bolestmi? Pak byste měli vyzkoušet tinkturu z tužebníku jilmového. Pár kapek vám pomůže při mnoha neduzích.

Vyrobte si popisky k bylinkám

Když máte bylinek na zahradě celou řádku, snadno se může stát, že si někdy nebudete jisti, o kterou bylinku se vlastně jedná. Zvláště na jaře, když bylinky teprve raší, je dobré vědět, kde se která bylinka nachází. Zkuste si vyrobit originální popisky k bylinkám, ať již nikdy neztratíte přehled.

Připravte se včas na zazimování bylinek

A je to tady zase. Rozhodování, které bylinky přeneseme domů a které ponecháme venku a jak je přitom zazimujeme. Ještě předtím byste neměli zapomenout na některé další činnosti.

Med ze smrkových výhonků opravdu pomáhá

Že jste ještě nikdy neslyšeli o medu ze smrkových výhonků? Tak pokud máte doma dítko, které často trpí průduškovým kašlem, pak zbystřete pozornost. Je to totiž výborný prostředek, který při pravidelném užívání opravdu pomůže a průduškový kašel zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Bylinky, které jsou vhodné pro miminko

Bohužel ani miminkům se nevyhýbají nemoci, a tak je potřeba jim ulevit. Průmyslově vyráběné léky až na výjimky nejsou určeny pro miminka a také by jim mohly uškodit. Naštěstí existuje řešení ve formě léčivých bylinek, které jsou šetrné ke zranitelnému dětskému tělíčku. Vyberte si z následujícího přehledu to, co pomůže právě vašemu děťátku!

Bylinky a těhotenství

Jste-li těhotná, pak se asi ptáte, jak je to s bylinkami a jestli je můžete používat i v jiném stavu. Odpověď není jednotná, protože některé bylinky se s těhotenstvím snášejí dobře a jsou samozřejmě lepší variantou než klasická léčiva, jiné však jsou v těhotenství nevhodné, a to zejména z toho důvodu, že by mohly nepříznivě ovlivnit plod/miminko.

Bylinky a porod

Na porod asi většina prvorodiček čeká s napětím, co jim to přinese. Věděly jste ale, že i porod si můžete ulehčit a zpříjemnit pomocí bylinek? Totiž i před porodem, v průběhu porodu a po porodu si některé potíže můžete samy odstranit bylinkovými prostředky.

Bylinky a kojení

Další problémy vám může po porodu přinést i kojení vašeho miminka. Většina žen sice začne kojit zcela spontánně a tvorba mléka je dostatečná, avšak přesto se vyskytují ženy, které mají problém s tvorbou mléka.

5 nejlepších bylinek na kašel

Kašel trápí v podzimním a zimním období převážnou většinu z nás. Obvykle se nejedná o závažnou nemoc, ale jistě mi dáte za pravdu, že je to velmi nepříjemné. A kdo by se nechtěl kašle zbavit navždy? Než sáhnete po lécích z lékárny, vyzkoušejte s námi těchto 5 bylinek a uvidíte, že kašel můžete vyléčit i přírodní cestou.

Bylinky pro všechny typy pleti

Každá žena má jiný typ pleti a tomu by měla uzpůsobit i výběr bylinek. Pokusíme se vám poradit pár bylinek pro každý typ, abyste si mohli zvolit tu pravou.

Vybavení na zpracování bylinek

Každý, kdo pěstuje nebo sbírá bylinky, ví, že je také potřeba je zpracovat, aby nám vydržely nejlépe přes celou zimu. Některé bylinky je lepší zamrazit, některé usušit. Co všechno k tomu ale potřebujeme?

X použití tea tree oleje, které se vám budou hodit každý den!

Jak tea tree oil používat Na pokožku - Je možné ho přímo nanášet na pokožku. Pokud máte citlivou pokožku, je potřeba olej nejdříve zředit základovým olejem – ne vodou, jelikož se na ni nenaváže jako na tuky. Inhalací - Pár kapek do aromalampy, difuzéru nebo vroucí vody.

Kombinace bylinek s ovocem

Sladce aromatická a lehce ostrá bazalka je skvělou kombinací s bobulovými plody, s ovocem z oblasti Středozemního moře nebo s letními plody s bohatou chutí.

Kurkuma – nejefektivnější nutriční doplněk

Kurkuma je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Tvoří součást koření kari a má tedy své místo v tradiční především indické kuchyni. Její součást kurkumín se používá jako přírodní barvivo do potravin. V této podobě se s ním můžete setkat jako s E100 a jedná se o takzvaně zdravé tedy přírodní „éčko“. E 100 se používá ve vanilkových pudincích, dezertech, jogurtech, sýrech, zmrzlinách, nealko nápojích a margarínech.

Které bylinky sbírat v srpnu

V srpnu mají některé bylinky největší sílu – jsou plné sluníčka a látky, které obsahují, jsou nejúčinnější. Najděte si čas na sbírání bylinek, které v srpnu kvetou, nebo se naopak sbírá jejich kořen, kam se ty nejúčinnější látky za celý rok nashromáždily.