Goji (Lycium barbarum) – známé jako „goji berries“, oblíbené pro své zdravotní přínosy

Goji (Lycium barbarum) - známé jako "goji berries", oblíbené pro své zdravotní přínosy
foto: envato

Goji, vědecky známé jako Lycium barbarum, je oblíbené pro své významné zdravotní přínosy. Tato malá, jasně červená bobule, známá také jako „goji berries“, je považována za superpotravinu díky svému vysokému obsahu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Původ a charakteristika goji

Goji je původem z Asie, zejména z oblastí Číny a Himaláje. Tyto bobule rostou na keřích, které mohou dosáhnout výšky až tří metrů. Jsou známé svou sladkou a mírně hořkou chutí a jsou často sušené pro dlouhodobější skladování a konzumaci.

Zdravotní přínosy goji

Goji jsou bohaté na vitamín C, vitamín A, železo a antioxidanty, což jim přisuzuje mnoho zdravotních přínosů. Tvrdí se, že mají pozitivní účinky na imunitní systém, zrak a mohou pomoci v boji proti stárnutí.

Goji (Lycium barbarum) - známé jako "goji berries", oblíbené pro své zdravotní přínosy
foto: envato

Pěstování goji v České republice

Goji lze úspěšně pěstovat i v České republice. Keře goji jsou odolné vůči mrazu a vyžadují slunné a dobře odvodněné stanoviště. Nejlépe se jim daří v písčitohlinité půdě s neutrálním pH. Je důležité zajistit dostatečnou zálivku, zejména v letních měsících.

Sklizeň a zpracování goji

Bobule goji se sklízejí, když jsou plně zralé, obvykle v pozdním létě nebo na podzim. Po sklizni mohou být bobule sušené na slunci nebo v sušičce ovoce, aby se zachovaly jejich nutriční hodnoty. Sušené goji můžete přidávat do müsli, jogurtu nebo je konzumovat samostatně jako zdravý snack.

Přímo ze zahrady

Goji berries jsou nejen chutné, ale nabízejí i řadu zdravotních benefitů. Jejich pěstování v České republice je možné a přináší možnost mít tento zdravý doplněk stravy přímo ze zahrady. Sušené goji můžete snadno zařadit do svého jídelníčku a těšit se z jejich pozitivních účinků na zdraví.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here