Pandanové listy- používají se v jihovýchodoasijské kuchyni pro jejich jedinečnou vůni

Pandanové listy (Pandanus amaryllifolius) - používají se v jihovýchodoasijské kuchyni pro jejich jedinečnou vůni
foto: envato

Pandanové listy, známé vědecky jako Pandanus amaryllifolius, jsou důležitým prvkem v jihovýchodoasijské kuchyni. Jsou ceněny pro svou jedinečnou vůni a jsou často používány k aromatizaci rýže, dezertů a nápojů.

Charakteristika pandanových listů

Pandanové listy jsou dlouhé, úzké a mají intenzivní zelenou barvu. Jsou známé svou sladkou, květinovou vůní, která připomíná kombinaci vanilky a kokosu. Tyto listy jsou v kuchyni používány čerstvé, sušené nebo jako extrakt.

Použití pandanových listů v kuchyni

V jihovýchodoasijské kuchyni jsou pandanové listy používány pro přidání jedinečné chuti a vůně do různých pokrmů. Nejčastěji jsou používány k aromatizaci rýže, dezertů a nápojů. Mohou být také použity k obalení pokrmů před vařením nebo pečením, což dodává jídlu jemnou vůni.

Pandanové listy (Pandanus amaryllifolius) - používají se v jihovýchodoasijské kuchyni pro jejich jedinečnou vůni
foto: envato

Pěstování pandanových listů v České republice

Pandan je tropická rostlina, která vyžaduje teplé a vlhké podmínky. V České republice je možné pandan pěstovat jako pokojovou rostlinu. Pro úspěšné pěstování je potřeba zajistit teplé prostředí, dostatek světla, ale vyvarovat se přímému slunci. Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku a vysokou vzdušnou vlhkost.

Sklizeň a skladování pandanových listů

Když pandan doroste do požadované velikosti, mohou být listy opatrně odstřiženy. Čerstvé listy je možné skladovat v chladničce několik týdnů, sušené listy mohou být skladovány dlouhodobě v uzavřené nádobě.

Do kulinářského repertoáru

Pandanové listy jsou vzrušujícím přídavkem do kulinářského repertoáru, zejména pro ty, kteří mají rádi jihovýchodoasijskou kuchyni. Ačkoliv pandan není rostlinou typickou pro české klima, je možné jej pěstovat jako pokojovou rostlinu a užívat si jeho unikátní vůně a chuti přímo z domova.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here