Divizna roste volně v přírodě, ale můžete si ji vypěstovat i na vlastní zahradě

divizna kvet
Zdroj foto: Nicolas Weghaupt, CC0, via Wikimedia Commons

Pokud chcete mít jistotu, že vaše divizna bude čistá a bude obsahovat všechny potřebné léčivé látky, pak si ji zkuste vypěstovat na zahradě, v bylinkové zahrádce, nebo i v bylinkové spirále, jestliže jí dáte dostatek místa a nebude zastiňovat ostatní rostlinky.

Co divizna potřebuje

Divizna je vytrvalá bylina, která se dobře adaptuje na různé podmínky a je relativně nenáročná na péči. Budete potřebovat jen vybrat vhodné stanoviště, dopřát jí dostatečnou zálivku a přiměřené hnojení a také ji čas od času zkontrolovat od škůdců.

Jak získat diviznu

Nejlepším způsobem, jak získat rostlinný materiál, je koupit si nebo získat v přírodě oddenek nebo semenáček. Nejlépe se množí dělením oddenku, který je možné vysadit na jaře nebo na podzim.

Jaké je optimální stanoviště

Divizna upřednostňuje slunné až polostinné stanoviště s vlhkou, dobře propustnou půdou. Dobře roste ve většině typů půdy, ale nejlépe se jí daří v půdách bohatých na živiny. Bylo by dobré příliš jílovitou půdu zjemnit pískem a přidat do ní kompost, aby měla divizna dostatek živin po celé vegetační období.

divizna
Zdroj foto: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jak postupovat při výsadbě

Při výsadbě položte oddenek/oddenky divizny do vykopaných děr do hloubky asi 5 cm, zahrabte zeminou a ponechte mezi nimi dostatečný prostor, protože rostlina se bude dále šířit oddenky a vytvářet rozsáhlé trsy.

Jaká by měla být zálivka

Divizna preferuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Udržujte půdu vlhkou, ale vyvarujte se nadměrného zalévání, které by mohlo způsobit hnilobu kořenů.

Jak hnojit diviznu

Na jaře můžete diviznu hnojit organickým hnojivem nebo kompostem. Dodá to rostlině živiny pro růst a lepší kvetení. Během vegetačního období můžete dále diviznu přihnojovat, protože se jedná o vzrostlou rostlinu, která potřebuje hodně živin. Dávejte ale přednost sporadickému hnojení čas od času a nikdy diviznu nepřehnojujte.

A jak dále pečovat o rostlinu

Divizna je poměrně nenáročná na péči. Jen její listy mohou být náchylné k poškození škůdci, jako jsou například mšice nebo slimáci. Proto rostlinu pravidelně kontrolujte a odstraňujte napadené části nebo samotné škůdce.

Jak diviznu množit

Diviznu je možné množit dělením kořenového oddenku na jaře nebo na podzim. Vyjměte starší oddenek z půdy, rozdělte ho na menší části s kořeny a ty znovu vysaďte.

Ať vám pěstování divizny na zahradě přinese nejen zdravotní benefity, ale i krásu a přiláká opylovače na vaše záhony.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.abecedazahrady.cz, www.bylinkyprovsechny.cz
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here