Divizna malokvětá

Česky:  

Divizna malokvětá

Latinsky: 

Verbascum thapsus

Slovensky:

Divozel malokvetý

Česky: Divizna malokvětá Latinsky: Verbascum thapsus Slovensky: Divozel malokvetý

Léčivé účinky

  • Působí antidepresivně.
  • Má silné protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá s celkovým pročištěním organismu.
  • Napomáhá při silném kašli, bolestech v krku a tuberkulóze.
  • Kloktadlo  – zmírňuje záněty v ústní dutině.
  • Podporuje pocení a urychluje léčbu horečnatých onemocnění.
  • Olej zmírňuje ušní onemocnění, zánět a poranění.

Použití

Tato léčivka je známá pro své protizánětlivé účinky, které se používají formou kloktadel, sirupů i ve formě tinktur. Léčivý olej se pak lisuje za studena a kape se po kapkách do uší.

Divizna malokvětá se dá používat spolu s léky z farmaceutického průmyslu, při dlouhodobém užívání spolu s léky na předpis nejdříve zkonzultujte možné kontraindikace s vaším lékařem.

O divizně malokvěté

Divizna malokvětá roste na slunném suchém místě na propustné půdě, často se s ní můžeme setkat na loukách, skalnatých svazích i okrajích lesů i podél cest.

Divizna malokvětá je nápadnou dvouletou rostlinou, dosahující až do výšky dvou metrů. Kvete drobnými žlutými kvítky od června do září. Její dlouhé, štíhlé tělo se vyznačuje dlouhými lodyhami.

Bylina je pokryta jemným chmýřím. Už ve starověkém Řecku a Římě se divizna používala například při uštknutí štírem, při silných bolestech zubů nebo při kašli a očních potížích. V dobách tuberkulózy se rovněž používala pro svou léčivou moc.

Drobné nápadné květy se používají pro uvolnění suchého, chronického i černého kašle, bronchitidy a astmatu. Dříve se také listy kouřily podobně jako tabák, právě při astmatu nebo tuberkulóze. Olej se pak používá k mírnění zánětů v uchu i při poranění uší.

Domácí recepty:

Tinktura: Listy rostliny se používají při léčbě kašle a to v poměru 20 mililitrů denně stejně tak, jako u chronického onemocnění dýchacích cest. Na tinkturu budeme potřebovat 20 gramů listů, které přelijeme 65% lihem a necháme louhovat v tmavé chladné místnosti. Tuto směs několikrát během louhování protřepeme.

Odvar: Pro léčbu chronického kašle a zánětu v krku či mandlí použijeme odvar, který připravíme z 50 gramů sušené divizny malokvěté, kterou zalijeme půl litrem horké vody. Odvar se popíjí po douškách po celý den dle potřeby.

Kontraindikace:

Neužívejte při přecitlivělosti na rostlinu. Neměly by ji konzumovat děti do 12 let (může vyvolávat alergie). Doporučuje se omezit příjem této léčivé rostliny také během těhotenství a kojení, protože může negativně ovlivnit zdraví dítěte. A je zapovězena i lidem s onemocněním jater – všichni pacienti se žloutenkou by sejí měli vyhnout kvůli vysokému obsahu kumarinů.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty