Jak si usnadnit práci na zahradě

prace na zahrade kvetiny
Zdroj foto: Canva

Představuje pro vás práce na zahradě hlavně lopotění a dřinu? Chcete mít ze zahradničení větší požitek a úplně se nezhuntovat? Poradíme vám, jak udržovat zahradu s minimem námahy a s o to větší radostí.

Mnohdy stačí pár drobných úprav a při zahradničení si ušetříte spoustu času i sil. Které rozhodně stojí za zamyšlení?

Investujte do vyvýšených záhonů

Pěstování zeleniny, ovoce nebo bylinek na zahrádce je radost, ale zároveň je to práce, která mnohdy bolí, obzvlášť, když se člověk k záhonu ohýbá nebo u něho klečí. Oblíbenými se proto u mnohých vlastníků zahrad stávají vyvýšené zahradní záhony, díky jejichž výšce je péče o rostliny i o trávu kolem záhonu mnohem pohodlnější. Rostliny jsou v takových záhonech navíc chráněné před přízemními mrazíky, protože se v nich půda lépe prohřívá. Dále je snáze uchráníte před některými škůdci instalací pletiva.

Vyvýšené zahradní záhony je vhodné naplnit ve vrstvách starým ztrouchnivělým dřevem nebo slámou, listím, trávou, kompostem a nakonec zeminou, v této podobě jsou rostliny v záhonech postupně vyživovány tím, jak se výplň rozkládá. Nemusíte je pak ani hnojit.

Zlepšete systém zavlažování

Náročné na fyzičku i čas může být i zavlažování rostlin. V poslední době se potýkají zahrádkáři se suchem, proto je škoda každé kapky, která přijde nazmar. Chcete-li se obejít bez každodenního tahání těžkých konví můžete do sběrné nádoby na vodu umístit sudové čerpadlo se sací hadicí a na ni napojit zahradní hadici, která vám zalévání hezky usnadní.

Pokud máte zahradu rozsáhlou a rozmotávání a namotávání hadice je pro vás zdlouhavé, investujte do samonavíjecí zahradní hadice. Tu ostatně oceníte třeba i při mytí auta a jiných činnostech, kdy se vám hadice nebude plést pod nohama.

pace na zahrade zavlazovani
Zdroj foto: Canva

S plevelem pryč bez chemie

Plevel dokáže každého vlastníka zahrady pěkně potrápit. Zbytečnému ohýbání se můžete při této nekončící činnosti vyhnout nejen díky vyvýšeným záhonům, ale i s pomocí teleskopických odstraňovačů plevele. Pro čištění chodníčků a dlažby můžete využít i horkovzdušné varianty těchto pomocníků. V případě zeleninových záhonků pomohou nejrůznější netkané textilie a fólie, jde-li o okrasnou zahradu, pak je vhodné prostory kolem keřů a rostlin zavézt mulčovací kůru nebo kamínky.

Když na to nestačíte

Máte pocit, že i přes všechna vylepšení o svou zahradu nezvládáte pečovat, ale zbavovat se jí nechcete? Nechte si pomoct od zkušených. Najděte firmu, která se o vaši zahradu bude pravidelně starat nebo ji alespoň dá jednorázově do pořádku, aby byla následná péče o ni jednodušší.

Typy zahrad, které pro vás budou v případě nedostatku času vhodné:

  • bezúdržbová zahrada – pokud víte, že nemáte na zahradu příliš času a raději ho investujete třeba do cestování, pak si nechte navrhnout nebo rovnou upravit zahradu, která bude téměř bezúdržbová. To znamená s minimem travnaté plochy, kterou je třeba sekat, s rostlinami a keři, které nevyžadují přílišnou péči, s automatickými zavlažovacími systémy apod.
  • permakulturní zahrada – pokud se vám příčí, ač bezúdržbová, ale vyumělkovaná zahrada, inspirujte se permakulturou a nechte svou zahradu naopak trochu zdivočet. Ze začátku sice budete muset investovat o něco více času a trpělivosti, ale po letech bude s takovou zahradou o dost míň práce.
prace na zahrade ovoce
Zdroj foto: Canva

Nemáte-li možnost si nechat zahradu upravit od odborníků a nechcete se řídit žádným konceptem, zkuste si práci ulehčit tak, že najdete osobu žijící v paneláku, která po zahradničení prahne, ale vlastní zahradu si dovolit nemůže. Takový člověk bude jistě rád trávit vybraná odpoledne péčí o vaši zahradu. Pomoc může být v podobě brigády, pronájmu nebo jen domluvy. Ulehčíte sobě, uděláte radost druhému a zahrada pokvete.

Autor článku: Petra Pospíchalová

———-Komerční článek———

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here