Kurkuma: Zlatý zázrak přírody

Asijský bazalka: Exotická chuť a léčivá síla v našich zahrádkách
Zdroj foto: envato

Kurkuma, známá také jako Curcuma longa, je bylinka, která získává na popularitě nejen díky svým výrazným kulinářským vlastnostem, ale především kvůli svým účinkům na zdraví.

Tato bylinka, původem z jihovýchodní Asie, se stala důležitou součástí tradičních léčebných systémů a v poslední době ji vědecký výzkum potvrzuje jako zdroj mnoha zdravotních benefitů.

Léčivé účinky kurkumy

Léčivé účinky kurkumy jsou široce uznávané. Kurkuma obsahuje bioaktivní sloučeninu zvanou kurkumin, která má silné protizánětlivé a antioxidantní vlastnosti. Bylo prokázáno, že kurkumin pomáhá při léčbě a prevenci různých zdravotních stavů, včetně artritidy, srdcových onemocnění a některých forem rakoviny. Kurkuma také podporuje trávení a může pomoci při léčbě gastrointestinálních potíží.

Možnosti použití kurkumy

Možnosti použití kurkumy jsou mnohostranné. Nejznámější je její využití v kuchyni, zejména v indické a asijské kuchyni, kde je hlavní složkou kari koření. Kurkuma se může přidávat do polévek, omáček, rýže a dokonce i do nápojů, jako je oblíbené „zlaté mléko“. Mimo kulinářské využití se kurkuma aplikuje i v kosmetice a výroba kurkumového oleje a doplňků stravy je stále populárnější.

Asijský bazalka: Exotická chuť a léčivá síla v našich zahrádkách
Zdroj foto: envato

Pěstování kurkumy

Pěstování kurkumy vyžaduje teplé klima a dostatek vlhkosti. V mírném klimatu, jako je Česká republika, je možné kurkumu pěstovat doma v květináči. Rostlina preferuje dobře odvodněnou půdu a dostatek slunce. Kurkuma se množí pomocí oddenků, které se sázejí na jaře. Rostlina potřebuje asi 8 až 10 měsíců k tomu, aby se oddenky plně vyvinuly.

Mimořádné léčivé vlastnosti

Kurkuma je bylinka, která si získává stále více pozornosti díky svým mimořádným léčivým vlastnostem a širokým možnostem použití. Ať už ji využíváte v kuchyni nebo jako součást vašeho zdravotního režimu, kurkuma je nepochybně jednou z nejúčinnějších přírodních látek, které můžeme zařadit do našeho života. S trochou péče můžete dokonce vypěstovat vlastní kurkumu i doma.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here