Kurkumovník dlouhý

Česky:
Kurkumovník dlouhý
Latinsky:
Curcuma longa
Slovensky:
Kurkomovník dlhý

Kurkumovník dlouhý: Ze sušeného a rozemletého oddenku kurkumovníku se získává oblíbené a levné koření kurkuma. Díky své specifické chuti a mnoha léčebným účinkům se mu přezdívá také indický šafrán.

kurkuma
Zdroj foto: pixabay

Léčivé účinky

  • Působí protizánětlivě
  • Čistí krev.
  • Jde o skvělý antioxidant
  • Podporuje mozkové kognitivní funkce (zejména u osob ve vyšším věku).
  • Pomáhá našemu zažívání tím, že ho zbavuje přebytečných nahromaděných plynů.
  • Pomáhá od bolestí.
  • Používá se k léčbě zánětů dásní a dalších problémů dutiny ústí.
  • Bělí zuby.
  • Poskytuje úlevu při emočním vypění, harmonizuje tak organismus i po psychické stránce.
  • Čistí a ozdravuje pokožku, léčí záněty. Reguluje činnost mazových žláz.
  • Váže toxiny, obsažené ve stravě.
  • Pomáhá při lehkých otravách jídlem.
  • Snižuje hladinu cholesterolu a působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob.
  • Osvědčila se při artritidě (omezuje rozvoj zánětu v těle a zvyšuje pohyblivost kloubů).

Použití

O léčivých účincích kurkumy už toho bylo napsáno hodně. Hlavní prospěšnou látkou je kurkumin. Sám o sobě se však vstřebává poměrně špatně. Chcete-li jeho využití zvýšit, přidejte při konzumaci ke kurkumě i černý pepř (Piper nigrum). Právě on dokáže využití kurkuminu značně vylepšit.  Využití kurkuminu zlepšuje také jeho konzumace společně s tuky (právě v nich se totiž rozpouští). Důležité jsou v kurkumě zejména její protizánětlivé účinky a antioxidační působení (chrání buňky našeho těla proti škodlivému působení tzv. volných radikálů).

Její podávání může rovněž zlepšit kognitivní funkce mozku, přičemž největší efekt je pozorovatelný u osob v seniorském věku. Podle ajurvédy také čistí krev a vylučuje z těla nahromaděné plyny. Dokáže ulevit od některých typů bolestí  a slouží i jako podpůrná léčba ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit střevních parazitů a jiných cizopasníků.

V Indii se používá i při léčbě cukrovky, svrabu a žloutenky, toto působení však prozatím nebylo nijak potvrzeno. Jde však o skvělý prostředek pro péči o dutinu ústní. Čištění zubů kurkumou pomáhá jejich bělosti. Je třeba čistit opravdu jemně namletým kořením, aby nedošlo k poškození skloviny. Pomáhá rovněž při zánětech dásní a nejrůznějších bolestech v ústní dutině

Používá se rovněž zevně. Oblíbená je zejména pasta, vyrobená z kurkumy, kukuřičné mouky a hořčičného oleje. Ve formě obkladů pomáhá léčit některé typy ekzémů a vrací pokožce její svěžest.

Z dalších účinných látek obsahuje kurkuma také éterické silice (okolo 5%), limonen, kamfen, alfa- a betapinen, cineol či škrob.

Kromě sušené kurkumy je na trhu k dostání i moučka, a to pod názvy koa nebo arrowrot. Používá se zejména k zahušťování. Občas lze ve specializovaných obchodech sehnat i kurkumu čerstvou. Používá se ve čtyřikrát menší koncentraci, než ta sušená. A pokud na oddenku najdete zdravé očko, můžete si z něj celkem bez obtíží vypěstovat i atraktivní pokojovou rostlinu.

Měli byste vědět: Koření kurkuma se připravuje tak, že se čerstvý oddenek nejdříve několik hodin vaří, poté se usuší a následně rozemele na prášek, který se chlubí sytě žlutou barvou. Samotná kurkuma má nahořklou až zemitou chuť, kterou lze trochu přirovnat k hořčici. Spíše než samotná se proto používá v nejrůznějších směsích (zejména kari, kterému dává jeho charakteristickou barvu). Nijak však nepálí, takže negativně nepůsobí na zažívací systém a mohou ji přijímat už malé děti.

Domácí recepty

Kurkuma jako koření se nejčastěji přidává do nejrůznějších směsí koření (v Indii masal) a své místo má i při vaření luštěnin a zeleniny. Může se ovšem konzumovat i bez tepelné úpravy. Typickým příkladem tohoto užití je tzv. zlaté mléko (gold milk). Příjemnou barvu mu dodává právě kurkuma. Její univerzální léčivé účinky a antioxidační působení jsou skvělým základem pro vaši večerní sklenici mléka. Ovšem zlaté mléko nezůstává jen u kurkumy. Bere si k ruce několik dalších druhů koření:

  • Cayennský pepř – pomáhá při nachlazení a působí příznivě proti bakteriím a plísním v organismu. Působí i při migrénách a snižuje bolesti kloubů. U dalších ingrediencí tzv. zlatého mléka pak zvyšuje jejich působení (synergie).
  • Skořice – superpotraviny a antioxidant. Posiluje imunitu.
  • Med – bojuje s infekcemi a dodává organismu mnoho cenných živin. Aby však nedošlo ke zničení prospěšně působících enzymů, je nutné s jeho přidáním do mléka chvíli počkat.

Zlaté mléko – recept

Na přípravu vám stačí pouhých 10 minut a seznam ingrediencí je vcelku jednoduchý.

  • 1 sklenice mléka (může být i rostlinné)
  • půl lžičky skořice
  • jedna lžička sušené kurkumy
  • na špičku nože cayennského pepře
  • 1 lžíce medu
  • 1 lžíce másla

A jak na přípravu? Mléko zahřejeme v hrnci společně s veškerým kořením. Přidáme máslo a povaříme asi 4 minuty (počítáno od dosažení bodu varu). Přecedíme, necháme pár minut zchladnout, vmícháme med a vypijeme. Užíváme nejlépe večer před spaním (zlaté mléko dokáže díky přítomnosti medu tělo zároveň příjemně zrelaxovat).

Kurkuma na vybělení zubů

Potýkáte se zánětem dásní nebo nehezkým zabarvením zubní skloviny? Stačí vsadit na kurkumu. Zuby si vyčistěte běžným způsobem. Poté kartáček namočte v jemně namleté kurkumě a pokračujte v čištění zubů další dvě minuty. Vypláchněte a máte hotovo. Používejte 1-2x denně. Pozor však na kvalitu kurkumy. Musí být opravdu jemně namletá a bez zrnek písku a dalších nečistot, které by mohly poškodit zubní sklovinu.

Voda s kurkumou působí pozitivně na pleť

Indické ženy si zcela běžně připravují mísu s vodou, v níž rozmíchají jednu vrchovatou lžičku mleté kurkumy. Tímto roztokem si poté oplachují tvář a dekolt. Přirozeně žlutá barva kurkumy zanechá na pokožce zlatavý nádech. Samotné koření pak reguluje činnost mazových žláz, díky čemuž pomáhá předcházet některým kožním obtížím. Léčí také záněty. V takovém případě do kurkumové vody namočíme textilii a použijeme jako obklad. Na místě ponecháme půl hodiny a opakujeme několikrát denně.

Pro zlepšení paměti použijte extrakt

Bylo prokázáno, že kurkumin obsažený v kurkumě pozitivně působí na koncentraci BDNF (jde o neurotropický faktor odvozený z mozku). Může tak dopomoci růstu nových mozkových buněk a působí i proti některým typům degenerativních onemocnění mozku. V tomto případě však užívání obyčejné práškové kurkumy nestačí a je třeba sáhnout po průmyslově zpracovaných extraktech, jedině tak bude množství denně přijímaného kurkuminu dostatečné

TIP: Aktuálně probíhají slibné výzkumy, zaměřující se na potlačení Alzheimerovy choroby právě za pomoci kurkuminu. Kurkumin totiž brzdí rozvoj některých patologických procesů a velmi snadno proniká i přes hematoencefalitickou bariéru. Studie s jasnými výsledky však prozatím chybí.

Kurkuma a psychické zdraví

Bylo prokázáno, že už konzumace jednoho gramu kurkuminu denně může pozitivně působit na naši náladu a zvyšuje hladinu BNDF. Pomáhá tak při léčbě depresí a dalších onemocnění. Navíc ještě zesiluje působení antidepresiv, čímž pomáhá snižovat zátěž, která je na náš organismus kladena díky konzumaci nejrůznějších umělých medikamentů.

O kurkumovníku

Kurkuma se získává rozemletím oddenku rostliny, známé jako kurkumovník dlouhý (Curcuma longa). Hlízy se podobají těm zázvorovým nebo kosatcových a špičaté listy, které z nich vyrostou, mohou dosáhnout až metrů a půl na výšku.

V době květu se mezi listy objevuje žlutý klas, jež se později zbarví dorůžova. I proto je kurkuma oblíbenou pokojovou rostlinou. Z květů se později vyvíjí mnohosemenná tobolka.  Kurkumovník pochází z oblasti jižní Asie, dne je však rozšířen v mnoha dalších lokalitách. Hojně se pěstuje zejména v Číně, na Srí Lance, V Indii a Indonésii, ale také v Peru či na Jamajce.

Kontraindikace

Při běžné konzumaci není užívání kurkumy nijak omezeno, do jídla ji můžete přidávat prakticky každý den. Pozor jen na použité zdroje. Koření vždy kupujte co nejkvalitnější. Už několikrát byly v méně kvalitních produktech prokázány některé negativně působící látky. Např. tzv. súdánské barvivo nebo aflatoxiny, což jsou plísně, způsobující onemocnění jater (může vyústit až ve žloutenku toxického původu).

Myslete také na to, že kurkumin může negativně ovlivnit účinky některých léků. Jde zejména o antibiotika a léky na ředění krve. V takových případech se vždy poraďte s lékařem. Koncentrovaný výtažek z kurkumy by pak neměly užívat těhotné ženy a děti do 12 let.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty