Kardamom (Elettaria cardamomum) – oblíbené koření v indické a blízkovýchodní kuchyni

Kardamom (Elettaria cardamomum) - oblíbené koření v indické a blízkovýchodní kuchyni
foto: envato

Kardamom, latinsky známý jako Elettaria cardamomum, je jedním z nejvíce ceněných a oblíbených koření ve světové gastronomii, zejména v indické a blízkovýchodní kuchyni. Jeho jedinečná chuť a aroma přidávají pokrmům zvláštní charakter.

Historie a původ kardamomu

Kardamom má dlouhou historii využití, pochází z Indie a je známý svým použitím nejen v kuchyni, ale také v tradičním ayurvédském léčitelství. V současnosti se pěstuje také v dalších tropických oblastech, jako je Guatemala a Tanzanie.

Charakteristika kardamomu

Kardamom je známý svými malými zelenými tobolkami, které obsahují malá černá semena. Tato semena mají silně aromatickou vůni a mírně pikantní, eukalyptovou chuť. Kardamom se používá buď celý nebo mletý.

Kardamom (Elettaria cardamomum) - oblíbené koření v indické a blízkovýchodní kuchyni
foto: envato

Použití kardamomu v kuchyni

Kardamom je nezbytným kořením v mnoha indických a blízkovýchodních receptech. Je klíčovou součástí směsi garam masala a často se používá v kari směsích. V blízkovýchodní kuchyni se přidává do kávy a sladkých dezertů. Kardamom se také využívá v pekárnách pro přípravu chleba a koláčů.

Zdravotní přínosy kardamomu

Kardamom je ceněný nejen pro svou chuť, ale také pro své zdravotní benefity. Obsahuje silné antioxidanty, má protizánětlivé účinky a je uznávaný pro podporu trávení a zlepšování dechu.

Skladování kardamomu

Pro zachování svěžesti a aromatu je důležité skladovat kardamom správně. Nejlépe se uchovává v hermeticky uzavřené nádobě na chladném, suchém místě. Celé tobolky mají delší trvanlivost než mletý kardamom.

Chutné koření

Kardamom je nejen univerzální a chutné koření, ale také zdravotně prospěšné. Jeho unikátní chuť a aroma z něj činí nepostradatelnou součást indických a blízkovýchodních pokrmů, a jeho zdravotní benefity jsou ceněné po celém světě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here