Kardamom – kardamovník obecný

Česky: 

Kardamovník obecný
Latinsky:

Elettaria cardamomum
Slovensky:

Kardamovník obyčajný

Kardamom je hodně známý jako koření používané zejména v indické kuchyni. Je jednou z hlavních složek kořenící směsi Garam Masala. Co si mnoho lidí neuvědomuje je to, že kardamom má také léčivé účinky. Kardamom je považován za jedno z nejcennějších koření na světě díky bohatým aromatickým a terapeutickým vlastnostem.

Léčivé účinky

Kardamom – koření
 • Pomáhá zmírnit zažívací potíže vyvolané česnekem a cibulí.
 • Působí jako analgetikum.
 • Potlačuje zápach z úst.
 • Používá se proti nemoci zubů a dásní.
 • Zmírňuje bolest v krku a chraptivost hlasu.
 • Je řešením problémů, jako je zácpa, úplavice a poruchy trávení.
 • Používá se pro podporu chuti k jídlu.
 • Působí jako diuretikum, uklidňuje různé problémy s ledvinami a močovým měchýřem.

Použití a přípravky

Semena kardamonu obsahují řadu důležitých minerálů, jako je vápník, síra a fosfor. Obsahují také těkavý olej složený z kyseliny octové a kyseliny mravenčí. Tento prchavý olej, který tvoří asi 5 procent hmoty semen, má aromatické a léčivé vlastnosti a díky tomu je kardamom tak cenný.

 • Používá se jako koření zejména v indické kuchyni.
 • Žvýkání semene kardamomu odstraňuje špatný dech.
 • Kardamom můžete konzumovat také ve formě čaje, kdy pozitivně působí zejména na trávení.
 • Může se také kouřit.
Česky: Kardamom – kardamovník obecný Latinsky: Elettaria cardamomum Slovensky: Kardamovník obyčajný

kardamom

Kontraindikace:

Vyšší dávky kardamomu by neměly užívat těhotné a kojící ženy, a také osoby, které trpí gastritidou, a žaludečními nebo dvanáctníkovými vředy. Dostavit se může rovněž projímavý účinek, který může vést k nepříjemným průjmům.

Existuje malé riziko kontaktní alergie – mezi její příznaky patří kopřivka, edém hrdla a vyrážka. Neužívejte zároveň s antikoagulanty, antidepresiva a aspirinem, může vyvolat nežádoucí reakce.

O kardamomu

Existuje mnoho odrůd kardamonu, ale existují dva druhy, které jsou nejznámější. První, známý vědecky jako Ellataria a obyčejně označovaný jako zelený nebo pravý kardamom, se nachází hlavně v Indii. Kardamom pěstovaný v Asii je součástí rodu Amomum a jedná se o kardamom, který nazýváme jako je hnědý kardamom, jarní kardamom, bengálský kardamom, siamský kardamom a červený kardamom. Jak Ellataria, tak i Amomum jsou součástí rodiny Zingiberaceae.

Kardamom se pěstuje pouze na několika místech na světě, včetně Srí Lanky, Číny, Laosu, Nepálu, Vietnamu, Indie a Guatemaly. Pěstuje se vzácně, omezuje se na bohaté, husté půdy některých jihoasijských lesů. Navzdory těmto omezením jsou pozemní semena kardamomu, stejně jako neporušená semena často v luscích, široce dostupná pro nakupování po celém světě.

Kardamom roste trvale a produkuje obrovské, masité kořenové struktury, známé jako oddenky. Má velké listy, zelené a bílé květy, jedlé, ale mírně hořké ovoce a velká semena.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů