Ovoce a zelenina, které vydrží přes zimu, má i řadu zdravotních benefitů

Holding basket with vegetables
Foto: envato

Naši předkové věděli, že ovoce a zeleninu, kterou mohou uskladnit například ve sklepě, budou moci využívat po celou zimu nejen na vaření, ale také k léčení různých neduhů. Něco už jsme zapomněli, a tak je dobré si tyto znalosti oživit. Pojďme na to!

Které ovoce a zelenina vydrží uskladněné přes zimu

Nejprve se podíváme na ovoce. Mezi to, které vydrží v pohodě přes zimu (ve sklepě, nebo dokud nemrzne i venku), patří jablka, hrušky a hroznové víno. Jablka mohou být uložena na chladném, suchém a dobře větraném místě, jako je sklep, zahradní domeček, nebo studená chodba/předsíň, a vydržítak několik měsíců. Hrušky mohou být skladovány podobně jako jablka. Musíte se však ujistit, že nejsou příliš zralé, než je uložíte, a že nejsou viditelně poškozeny. Hrušky obecně vydrží méně než jablka, a tak byste je měli sníst přednostně. Hroznové víno uchovávejte na chladném a suchém místě, nejlépe v celých hroznech.

Close up of fresh eco vegetables in coton bags on wood
Foto: envato

A co zelenina? Zimu ve sklepě přežijí brambory, cibule, česnek, mrkev, řepa (i červená), zelí, v chladničce pak brokolice a květák. Brambory jsou poměrně odolné a mohou být skladovány v suchém, temném a chladném prostředí, ideálně při teplotě kolem 4–10°C.

Cibule uložte také na suchém a chladném místě, je dobré je svázat do kytic a zavěsit cibulemi dolů. Česnek vydrží tytéž podmínky jako cibule, dobré je také svázat jej do kytic a zavěsit hlavičkami dolů, nebo naopak kytice skladovat ve sklenicích hlavičkami nahoru.

Mrkev může být uložena v bedýnkách ve sklepě, v malém množství v chladničce, nebo může být zakopána v zemi a zakryta slámou (tzv. krecht), to však dokážete jen, když máte například k dispozici skleník. Řepa vydrží ve sklepě nebo na chladném místě při teplotě kolem 0–4°C. Zelí vydrží velmi dobře po celou zimu a může být uloženo ve sklepě nebo chladničce. Nakrouhané a naložené zelí pak vydrží i několik let. Brokolici a květák můžete skladovat v chladničce po dobu několika týdnů.

A jak je to s těmi zdravotními benefity?

Říká se, že kdo sní jedno jablko denně, nepotřebuje lékaře. Je to možná přehnané, ale něco pravdy na tom bude. Jablka totiž obsahují vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, fosfor, vápník, železo, síru a mangan. Díky tomu ovlivňují pozitivně hladinu cholesterolu v krvi, harmonizují stolici (při průjmu i zácpě), pomáhají při nemocech ledvin i revmatismu.

Hrušky obsahují vysoký obsah vitamínu C, vitamíny skupiny B a jsou užitečné tím, že snižují riziko mrtvice i infarktu, vůbec jsou důležitým prvkem v ochraně proti srdečním chorobám, snižují riziko osteoporózy a pomáhají při zácpě.

Hroznové víno obsahuje mnoho vitamínu C, A, K a vitamíny skupiny B. Obsahuje antioxidanty, má pozitivní vliv na cévní systém i na zdraví očí.

Cibule a česnek jsou přírodními antibiotiky, mrkev obsahuje provitamín A, pomáhá udržovat zdraví očí a čistí organismus při průjmu. No a zelí, to už je přímo vitamínová bomba – obsahuje vitamíny C, E, K, antioxidanty. Pomáhá zlepšovat funkci kardiovaskulárního systému, funkci očí, dokonce pomáhá zvládat stres, dodává tělu energii a je výborným detoxikačním prostředkem po celou zimu.

Tak co, vybrali jste si svého favorita?

Zdroje: www.wikipedia.org, www.zdravi-info.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here