Pažitka čínská- podobná chuti klasické pažitce, ale s jemnějším česnekovým nádechem

Pažitka čínská (Allium tuberosum) - podobná chuti klasické pažitce, ale s jemnějším česnekovým nádechem
foto: envato

Pažitka čínská, známá také jako Allium tuberosum, je oblíbené koření, které je příbuzné klasické pažitce a cibuli. Je známá pro svou charakteristickou chuť, která je podobná klasické pažitce, ale s jemnějším česnekovým nádechem.

Charakteristika pažitky čínské

Pažitka čínská je vytrvalá bylina, která produkuje dlouhé, úzké, tmavě zelené listy a bílé květy. Je ceněna pro svou jemnou chuť, která je méně intenzivní než u běžného česneku nebo cibule, a přináší jedinečnou chuť do mnoha pokrmů.

Použití pažitky čínské v kuchyni

V kulinářství se pažitka čínská nejčastěji používá čerstvá, přidává se do salátů, polévek, omáček, a je oblíbená v asijské kuchyni. Může být také použita jako náhražka klasické pažitky nebo jarní cibulky, přičemž dodává jemnější česnekovou chuť.

Pažitka čínská (Allium tuberosum) - podobná chuti klasické pažitce, ale s jemnějším česnekovým nádechem
foto: envato

Pěstování pažitky čínské v České republice

Pažitka čínská lze úspěšně pěstovat i v České republice. Je nenáročná na pěstování a dobře roste v mírném klimatu. Preferuje slunné až polostinné stanoviště a dobře propustnou půdu. Může být pěstována v záhonech nebo v kontejnerech na balkonech či terasách.

Sklizeň a skladování

Listy pažitky čínské lze sklízet průběžně podle potřeby. Pro zajištění neustálého růstu je doporučeno listy stříhat asi 5 cm nad zemí. Čerstvě natrhané listy lze uchovávat v chladničce několik dní, lze je také sušit nebo zamrazit pro delší skladování.

Zajímavou alternativu k běžné pažitce

Pažitka čínská představuje zajímavou alternativu k běžné pažitce s jemným česnekovým podtónem. Je jednoduchá na pěstování a její listy mohou obohatit širokou škálu pokrmů. Její pěstování v České republice je možné a nenáročné, což ji činí skvělým doplňkem do domácí zahrady nebo na balkóně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here