Co je to teff? A dá se vůbec považovat za bylinku?

tef
Zdroj foto: No machine-readable author provided. Rasbak assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

 

Milička habešská: Že jste tento pojem ještě neslyšeli? Pak vězte, že se jedná o obilovinu bez lepku, která se hodně využívá v Africe a Asii – zejména na placky. Ale lze toho z ní uvařit mnohem víc.

Co je to teff

Teff je správně milička habešská a původem pochází z Afriky. Obsahuje mnoho bílkovin, a naopak neobsahuje lepek. Proto je to vhodná obilovina pro celiaky, ale také pro všechny vegetariány a vegany, kteří mají nedostatek bílkovin, protože nejedí maso.

Co obsahuje

Teff obsahuje vitamín B1 (thiamin), vlákninu, železo a vápník. Díky těm dvěma posledně zmíněným se hodí pro ženy, které jsou těhotné, kojí, anebo se nacházejí v období klimakteria, kdy je potřeba opravdu hodně železa (krvácení), ale i vápníku (osteoporóza). Teff může pomoci i těm, kteří trpí anémií (chudokrevností) nebo nedostatkem vápníku (třeba alergici na laktózu).

Jak chutná

milicka
Zdroj foto: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Teff chutná podobně jako pohanka, nejvíce připomíná asi oříšky. Dá se zpracovávat naslano i nasladko. Hodí se do polévek, kaší, rizota nebo salátů.

Mouka

Ze zrníček, která jsou podobně velká jako zrníčka známější quinoy, se mele mouka, ze které můžete připravit tradiční etiopské placky.

Jak teff vařit

Zrníčka vaříme v dostatečném množství vody, které je vyšší než například u rýže. Voda by měla být v poměru 3 : 1. Uvaření poznáme podle toho, že se voda zcela vsákne.

Jak uvařit teffovou kaši

Teff uvaříme podle návodu výše, přidáme kousek másla (nebo kokosového tuku, pokud jsme vegetariáni), pokapeme datlovým/javorovým sirupem, posypeme semínky nebo kokosem. Podáváme teplé.

Bylinka to tedy v pravém slova smyslu není, ale léčivé účinky má zcela určitě.

Zdroje: www.wikipedia.org, Teta Magazín 1/2023, Solvent, Praha 2023, www.vitalia.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here