Když nejsou dostupné léky v lékárně, pomohou i na horečku bylinky

hermanek
Zdroj foto: envato

Nebojte se a nebuďte ve stresu, pokud se vám nepodařilo koupit sirup na horečku pro malé děti. I malé děti mohou užívat bylinky nebo dostávat zábaly na horečku. Někdy je to možná lepší než sirup, který může kvůli obsahu cukru dráždit žaludek.

cerny bez
Zdroj foto: envato                    Černý bez

Černý bez – jednička proti horečce

Černý bez sráží horečku hned dvakrát. Můžete ze sušených květů připravit odvar (čaj), který dáte dítěti vlažný po lžičkách 2x denně nebo podle potřeby. Pokud jste si v létě naložili květy bezu černého do octa, pak tento výluh nařeďte 1:10 vodou a namočte do něj ponožky, které dáte dítěti na nožičky. Poté je překryjte druhými, suchými ponožkami. Můžete i další ponožky nebo rukavičky dát na ruce a zase překrýt suchým kouskem oděvu.

sipky
Zdroj foto: en:User:MPF, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons              Šípky

Šípky

Další vhodnou alternativou jsou šípky. Šípkový čaj se připravuje zastudena. Nejlepší je šípky rozříznout, vyjmout z nich chmýří (aby nedráždilo v krku), dát do studené vody přes noc vyluhovat. Potom výluh přecedíte, mírně ohřejete a můžete dítěti dát popíjet až 3x denně.

lipa
Zdroj foto: pixabay                        Lipový květ

Lipový květ

Lipový květ také pomáhá kromě zahlenění a kašle i na horečku. Čaj si připravíte tak, že pár kvítku lípy dáte do hrnečku, zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 15 minut louhovat, a podáváte vlažné. Lípa také nemá žádné vedlejší účinky, dítě může pít lipový čaj až 3x denně.

hermanek
Zdroj foto: envato                          Heřmánek

Heřmánek na všechno

Uklidňující čaj z heřmánku pomáhá také snižovat horečku. Pro děti je heřmánkový čaj vhodný, protože jsou na něj zvyklé, je to většinou první bylinkový čaj, který jim vůbec můžeme dát. Heřmánek připravujeme podobně jako jiné čaje, třeba lipový. Opět můžeme podávat až 3x denně.

rakytnik
Zdroj foto:Danny S., CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                        Rakytník

Rakytník

Rakytník je další možností, tentokrát má více využití. Z rakytníku můžete uvařit čaj, ale i vyrobit sirup, šťávu, marmeládu. Na srážení horečky bude nejlepší čaj nebo šťáva. Kdyby se dětem zdál příliš kyselý, můžeme osladit troškou medu.

Zdroj: www.wikipedia.org, www.bezvarady.eu, www.bylinkyprovsechny.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here