Badyán – vánoční koření i bylinka s mnoha účinky

badyan
Foto: pixabay

Mysleli jste, že badyán je jen koření, které se používá na Vánoce do čajů, cukroví, perníku a jako ozdoba? Ale badyán má i mnoho pozitivních léčivých účinků, takže se opravdu vyplatí mít jej v kuchyni po ruce. Hvězdičky badyánu si nepleťte s hvězdičkami anýzu – mají odlišnou vůni, a hlavně cena badyánu je o dost vyšší.

Odkud pochází badyán

Koření badyán pochází ze stromu badyáníku pravého (Illicium verum) a obsahuje aromatické látky a éterické oleje, které mu dávají charakteristickou chuť a vůni. Nejdůležitější aktivní složkou badyánu je anetol, což je látka, která mu propůjčuje lékořicovou chuť (stejnou látku obsahuje anýz a fenykl). Badyán se odpradávna používal v tradiční medicíně a kuchyni různých kultur.

Léčivé účinky badyánu

Badyán má mnoho léčivých účinků, z nichž můžeme jmenovat například tyto: pozitivně ovlivňuje trávicí soustavu a jednotlivé její orgány, je také výborným antioxidantem, má antimikrobiální účinky, zklidňuje, pomáhá léčit respirační potíže a jiné.

Trávicí problémy

Badyán může pomoci zklidnit žaludek a snížit nadýmání. Jeho konzumace je užitečná při trávicích potížích, jako je nadýmání, pálení žáhy a další zažívací potíže.

Antioxidant

Badyán obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před poškozením volnými radikály. Antioxidanty jsou spojovány s ochranou proti různým onemocněním, včetně rakoviny a srdečních chorob.

Antimikrobiální účinky

Éterický olej z badyánu má také antimikrobiální vlastnosti, což znamená, že pomáhá tělu bojovat proti bakteriím a plísním. Tato vlastnost je velmi užitečná i v prevenci infekcí.

 

Set of Star anise (dried Ilicium fruits), paths
Foto. envato

Zklidňující účinky

Badyán má rovněž mírně sedativní účinky, což znamená, že dokáže pomoci uklidnit nervy či snížit stres a úzkost.

Léčba respiračních potíží

Badyán byl tradičně používán k léčbě respiračních potíží, jako je kašel a nachlazení. Jeho aroma pomáhá uvolnit dýchací cesty a zmírnit příznaky nachlazení. Čaj z badyánu si můžete připravit následovně: 2 díly listu jitrocele + 1 díl květů proskurníku nebo slézu + kousek hvězdičky badyánu smíchejte a 1 lžíci této směsi zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a sceďte. Pijte 3 šálky denně. Čaj mohou pít i děti (těm můžeme také přidat kousek badyánu do průduškového čaje).

POZOR: Je ale také důležité zmínit, že badyán by měl být konzumován v rozumném množství a že mohou existovat kontraindikace nebo vedlejší účinky, a to zejména u některých jedinců. Pokud tedy máte zdravotní problémy nebo užíváte jakékoliv léky, měli byste se poradit s lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete badyán užívat jako léčivý prostředek.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz, Staňková-Kröhnová, Magdalena: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here