Není nic lepšího než se vydat v podzimním čase na procházku, která má blahodárný vliv na psychickou i fyzickou stránku. A k tomu využít dary přírody. Mezi takové patří jírovec. Říjen, je dobou sběru. Co sbírat? S čím vším pomůže a proč není jírovec vhodný pro děti a těhotné?
Jírovec maďal neboli koňský kaštan
Pochází z jihovýchodní Evropy. Dnes je rozšířen velmi hojně. Bývá vysazován v parcích, zahradách. Velmi často zplaňuje. Jírovec dorůstá do výšky 30 metrů. Tento opadavý listnáč se vyznačuje široce vyklenutou hustou korunou a krátkým kmenem. Listy má vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitě složené z 5 až 7 podlouhle obvejčitých lístků, které jsou dlouhé až 25 cm. Pupeny jírovec má velké, lesklé červeno-hnědé barvy. Z jírovce se využívá plod, tj. kaštan, dále květy i kůra mladých větví. Hlavní účinnou složkou je aescin.
Léčivé účinky na zdraví
Jírovec má prospěšný vliv na cévní systém. Je to jedna z nejlepších léčivek na cévy vůbec. Kaštan je tak vhodný k léčbě křečových žil, otoků, bércových vředů, hemeroidů. Dále zvyšuje průtok krve, je tak vhodné využití proti trombóze a nedostatečnému prokrvení končetin. Působí dobře na lymfatické edémy. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, tímto pomáhá při cukrovce i jaterních potížích. Léčivka, která má protizánětlivé působení. Při vnějším použití se hodí do mastí na revma a křečové žíly.
Vnitřní užívání není vhodné pro každého
Při vnitřním užívání je nutné udělat pauzy, tj. po dvou měsících zařadit měsíční pauzu. Někde se lze dočíst, že je jírovec považován za jedovatý, je to tím, že při vnitřním užívání může způsobit křeče žaludku, nevolnost či ztrátu koordinace. Z tohoto důvodu není vnitřní užití vhodné pro děti, dále těhotné a kojící ženy, stejně tak pro osoby, které mají problémy s játry a ledvinami.
Zdraví prospěšný čaj z listů jírovce
Jednu až dvě čajové lžičky listů jírovce zalijte 200 ml vroucí vody a nechte pět minut louhovat, poté přeceďte. Čaj pijte 3x denně po malých doušcích. Čaj pomůže při mírném průjmu, oteklých nohou, při problémech s křečovými žilami, bolestech končetin, ale také při kašli.
Zdroj: ceskatelevize.cz, bylinkyprovsechny.cz