Česky:
Jírovec maďal |
Latinsky:
Aesculus hippocastanum |
Slovensky:
Pagaštan konský |
Jírovec maďal (známý jako kaštan) je mohutný listnatý opadavý strom, který se vyskytuje nejčastěji v parcích nebo zahradách. Poznáme ho především podle plodů – kaštanů.
Léčivé účinky
- Pomáhá při léčbě křečových žil.
- Podporuje cévy a vlásečnice.
- Má účinky na hemeroidy.
- Tlumí svědivost ekzémů.
- Urychluje vstřebání krevních podlitin a modřin.
- Má účinky na bolest kloubů.
- Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě.
- Působí proti průjmu.
Použití a přípravky
Kaštan se v léčitelství používá pro výrobu mastí. Jeho dřevo je využíváno ve stavebnictví k výrobě nábytku. U nás bývají starší stromy napadeny houbami, proto nábytek z kaštanu je z velké části dovezen z ciziny.
Dříve se používaly také všechny části tohoto stromu včetně listů, kaštanů, kůry, slupek pro barvení látek.
Nektar z květů je velmi bohatý na cukry, a proto je důležitý pro včelaře a následnou výrobu medu. Plody kaštanu se používají v léčitelství pro výrobu mastí.
Výtažek z kaštanu se používá i jako přídavek v kosmetice či v šampónech.
- Gel na zpevnění poprsí je určen k péči o mimořádně jemnou pokožku prsou, k zachování její pevnosti a pružnosti.
- Hřejivý účinek zahřívacího zeštíhlovacího gelu podporuje na místě aplikace látkovou výměnu a zvyšuje absorbci zeštíhlovacích složek.
O jírovci maďalu
Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum, také kaštan koňský) roste od května do července. Plodem jírovce je kaštan, který je až 6 cm veliký. Kaštany jsou obsaženy v zelených tobolkách, kde se nacházejí 1 až 3 kusy. Kaštan původně pochází z Balkánu, z Řecka a dalších dříve jugoslávských zemí. Pěstování kaštanu je hlavně jako okrasná dřevina určená do uličních prostor. V lesech slouží jako potrava pro zvěř.
Domácí recepty
- Odvar: Odvar z kůry určený proti průjmu je velice účinný a často vyráběný. Na jeho přípravu potřebujeme lžíci kůry z tohoto stromu, dvě sklenice vody. Kůry necháme vylouhovat ve vodě a pijeme po menších doušcích. Ovšem pozor, některé druhy kaštanů mohou při takovém to užívaní být jedovaté.
- Čaj: Výroba čaje z květu kaštanu je vhodná na kožní záněty či slabší popáleniny. Pro přípravu čaje se použije klasická obecná procedura.
- Tinktura: Pro bolavé klouby je dobrý vylouhovaný kaštan v lihu. Na přípravu tohoto přípravku potřebujeme 40g nasekaných kaštanů, které necháme louhovat v 3 dcl 40 % lihu. Po týdnu louhování přecedíme a natíráme s ním bolavá místa na těle.