Stres před zkouškami – a jak se ho zbavit nejen pomocí bylinek

caj
Zdroj foto: envato

Někdo stres dává najevo, jiný ho v sobě dusí, ale stres se týká opravdu každého. Ať už vás stres trápí více, či méně, zkuste se inspirovat našimi bylinkami.

Co je stres a jak vzniká

Stres je zátěžová situace, jíž je vystaven jakýkoliv živý organismus (stresem mohou trpět i zvířata). Rozeznáváme eustres, což je pozitivní stres, který nás vede k vyšším výkonům, a v malých dávkách je dokonce prospěšný. Na druhé straně je distres, který znamená nadměrnou zátěž a negativní stres, který vyvolává různé odezvy v organismu – zrychlený dech, tep, až vede k onemocnění, poškození orgčaj na uklidněníanismu (některých orgánů – např. žlučníkové kameny jsou obvykle důsledkem přílišného stresu) a někdy i ke smrti.

Jaká je prevence

Prevence je vždy lepší než léčba. Ideální je, když si každý den najdete chvilku jen pro sebe, kdy:

  • jdete sportovat,
  • jdete do přírody,
  • dáte si domácí wellness (masku, zápal, koupel…),
  • posloucháte hudbu,
  • podíváte se na pěkný film,
  • dáte si hodinku jógy nebo meditace aj.
caje
Zdroj foto: envato

Jak stres léčit

Když u sebe pociťujete znaky nebo známky stresu, měli byste si ihned nasadit nějaký bylinkový čaj. Na stres jsou ideální meduňka, třezalka, heřmánek, levandule, dobromysl nebo mateřídouška. Čaj si připravíte tak, že lžičku čerstvé nebo sušené bylinky zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 10 minut louhovat, přecedíte a pijete teplé. Všechny bylinky můžete popíjet až 3x denně, jen u třezalky si dejte pozor, že byste neměli chodit na sluníčko.

Stres a přijímačky

Většina studentů zažívá u přijímaček stres, protože zejména v posledních letech dochází k velkému převisu žadatelů nad místy na gymnáziích a dalších školách. Známky ze základní školy nemají takovou váhu jako samotné přijímačky, a tedy na dvou dnech závisí vlastně celý další život studenta. No – to je zcela určitě zátěžová situace. A tak pomozte svým dětem, aby měly klidné domácí prostředí, podporující rodiče a hlavně milující rodiče za každých okolností. Vždy mějte připravený plán B, co budete dělat, když se dítě na vysněnou školu nedostane (odvolání, soukromá škola, nějaká volná škola, třeba učiliště – i kdyby to mělo být jen na rok a příští rok to zkusí znovu). Uvidíte, že se všechno bude odehrávat v mnohem snesitelnější atmosféře.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, Staňková-Kröhnová, Magdalena, Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2009

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here