Třezalka tečkovaná

Česky:

Třezalka tečkovaná

Latinsky: 

Hypericum perforatum

Slovensky: 

ľubovník bodkovaný

Třezalka tečkovaná je léčivou bylinou a nejznámějším druhem z rodu třezalek.

třezalka tečkovaná
Česky: Třezalka tečkovaná Latinsky: Hypericum perforatum Slovensky: ľubovník bodkovaný

Léčivé účinky

  • Působí antidepresivně.
  • Hubí bakterie.
  • Podporuje látkovou výměnu.
  • Používá se při zánětu nebo ekzému.
  • Léčí rány, pohmožděniny a zlomeniny.
  • Tlumí vnitřní krvácení.
  • Zlepšuje kvalitu cévních stěn.
  • Vhodná k léčbě popálenin, omrzlin, vředů nebo hemoroidů.
  • Údajně pomáhá při závratích.

Použití a přípravky

Mimo pozitivní účinky mohou látky obsažené v třezalce nepředvídatelně reagovat s celou řadou běžně používaných léčiv. Například snižují účinnost hormonální antikoncepce.

  • Kvalitní třezalkový čaj je jednoduchý a přesto účinný způsob, jak naplno využít schopnosti této bylinky.
  • Modin je přípravek, jehož přírodní látky normalizují psychický stav při depresivních náladách, neklidu a úzkosti.
  • Třezalkový olej zklidňuje a čistí problematickou a citlivou pleť.

O třezalce tečkované

Třezalka tečkovaná je léčivá rostlina. Z celé rostliny se sbírá kvetoucí nať – a to hned ráno po rozkvětu (podle pověstí nejlépe na svatého Jana – 24.6.).

třezalka tečkovanáRostlina je asi 30 – 60 cm vysoká s dřevnatějící lodyhou. Květy jsou žluté, pravidelné a obsahují barvivo hypericin. Plody třezalky jsou tobolky.

Třezalka se vyskytuje v celé Evropě, kromě arktického pásma . Dále se s ní můžeme potkat v Asii, v Africe v pohoří Atlas, druhotně také v mírných a subtropických pásmech celého světa. V České republice je hojná především od nížin do podhorských oblastí. Vyhledává slunné stráně, sušší pastviny, louky a kraje lesů.

Tato bylina má všestranné využití v léčitelství, ale má také mnoho nežádoucích účinků, kterých bychom se měli vyvarovat. Kontraindikací užití třezalky je nízký krevní tlak, těžší forma cukrovky a alergie. K hlavnímu nežádoucímu účinku patří přecitlivělost na ultrafialové záření.

Díky obsaženým barvivům se tento druh třezalky používal v minulosti i jako barvířská rostlina. Získávala se z ní žlutá a oranžová barva.

Odvar z třezalky na  popáleniny: 2 lžičky sušené třezalky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, scedíme a vychlazené použijeme na obklady 2x denně. Po několika dnech můžeme postižené místo natírat i třezalkovým olejem, aby se kůže zahojila.

Třezalkový olej na rány a tlumení bolesti: Vytvoříme ze 150 gramů kvetoucí třezalkové natě, kterou podrtíme, vložíme do sklenice a zalijeme 0,5 litrem olivového oleje. Po 5 dnech lahev uzavřeme a umístíme na 6 týdnů na teplé a slunečné místo. Hotový olej má jasně červenou barvu. Obsah přecedíme a uzavřeme do nádoby. Užíváme vnitřně 1-3x denně 1 čajovou lžičku, nebo zevně na drobná poranění, popáleniny nebo štípnutí hmyzem.

Semena Třezalky tečkované můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

Další odkazy

foto: José María Escolano, Jochen Pippir

bylinkopedie koupit bylinky a produkty