Dobromysl obecná

Česky:  

Dobromysl obecná

Latinsky: 

Origanum vulgare

Slovensky:

Pamajorán obyčajný

Dobromysl obecná (známá též jako oregano) je vytrvalá bylina, často u nás využívaná jako koření, ale také jako léčivka pro své lehce antibiotické účinky.

dobromysl obecná
Česky: Dobromysl obecná, Latinsky: Origanum vulgare, Slovensky: Pamajorán obyčajný

Léčivé účinky

  • Uvolňuje křeče.
  • Má dezinfekční účinky.
  • Pomáhá proti plísním.

 Použití a přípravky

Užívá se sušená i čerstvá nať často jako koření v domácí kuchyni, jako léčivá bylina se užívá zevně i vnitřně, buď samostatně, nebo v bylinné směsi.

O dobromysli obecné

oreganoDobromysl obecná (Origanum vulgare, také oregano), je vytrvalá bylina, která roste v Evropě i Asii. V českých zemích se vyskytuje na prosluněných stráních, na pasekách, ve světlých lesích nebo v křoviscích. Květy dobromysli jsou narůžovělé, bylina je výrazně aromatická a má mírně nahořklou chuť.

Nať obsahuje cca 0,4% silice (hlavní složkou je z velké části thymol), dále zhruba 8% tříslovin a hořčin. Právě silice podporují uvolnění křečí. Látky usnadňují odkašlávání a mají dezinfekční účinek. Pomáhá též při nechutenství a žaludečních potížích.

Na dýchací cesty působí dobře i inhalace páry z vody, kde se dobromysl louhuje. Případně lze bylinu užít i jako kloktadlo.

Domácí recepty

  • Odvar (dle knihy Hoffmannová-Jebavý 1973): 2 lžičky řezané sušené natě necháme přejít varem a pak dáme 15 minut stát, poté přecedíme a pijeme 2 šálky denně při kašli, zánětu průdušek, při potížích se žlučovými kameny.
  • Koupel na uvolnění nervů: 200g dobromyslové nati, 100g nati máty peprné, 100 nati řebříčku, 50g třezalky a 50g květu heřmánku spaříme pěti litry vody a necháme 30 minut přikryté pařit. Potom vlijeme do připravené lázně. Teplota nesmí přesáhnout 38°C.
foto: Peter aka anemoneprojectors, Objet Bloguant Non Identifié

bylinkopedie koupit bylinky a produkty