Klitorie ternatská aneb modrý čaj z Madagaskaru

klitorie
Zdroj foto: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Klitorie ternatská: Rod, jehož název odporuje dobrému vkusu, tak na začátku 19. století počastovali někteří botanikové skupinu bylin, keřů a lián s nápadnými květy. Rostlina, která vskutku budí pozornost. Čím je výjimečná a jaké má zajímavé léčivé účinky?

Klitorie ternatská je popínavá rostlina. Pro lepší představu, je jako liána dorůstající až 6 m. Má eliptické listy a sytě modro-fialové květy, které bývají velké 3-4 cm a jsou složené z velkého korunního plátku se žlutou skvrnou uprostřed. V horní třetině plátek jakoby objímá dva menší, zvlněné korunní plátky. Plody jsou 5 až 12 cm dlouhé ploché lusky obsahující 6-10 semen. Na řadě míst se rostlina pěstuje jako okrasná a někdy také kvůli schopnosti zlepšovat kvalitu půdy. Častěji je ovšem vysazována za účelem sběru květů, listů a kořenů.

Rostlina proslulá po celém světě

Ke konzumaci a přípravě pokrmů, nápojů je možné využít kořeny, listy i lusky. Nicméně nejvíce rostlinu proslavily květy. Díky vysokému obsahu flavonoidů se používají jako barvivo a mnohostranné uplatnění nachází v mnoha národních kuchyních. V Malajsii pomocí extraktu vyrábějí lepivou rýži nazývanou kerabu. V Barmě květy obalují v těstíčku a smaží. V Thajsku vaří modrý sirup známý jako nam dok anchan. I v Austrálii je rostlina známá, kde si můžete koupit Ink Gin, jehož jasně modrá barva je právě způsobena infuzí květů. V Evropě se ručně sbírané květy používají při přípravě čaje.

klitorie ternatska
Zdroj foto: Adityamadhav83, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Modrý čaj nejen přírodní antidepresivum

V Evropě se ručně sbírané a sušené květy používají na přípravu tzv. modrého čaje. A zde se děje i hotová magie. Na přípravu modrého čaje je potřeba 5 květů, které se zalijí 200 ml vody, nechají se louhovat 5-7 minut. Čaj má nebesky modrou až tyrkysovou barvu. Ale jakmile do něj kápnete citron, získáte tmavě fialový čaj.

Zásluhou obsahu flavonových glykosidů, steroidů, antokyanů a dalších látek vykazuje čaj antidepresivní, antikonvulsivní, anxiolytické a sedativní vlastností. Pomáhá mozku řídit přirozenou cestou mentální a tělesné funkce, tlumí napětí, trému, úzkost. Působí jako stabilizátor nálady, předchází epileptickým záchvatům, zklidňuje a uvolňuje. Současně se uplatňuje i při problémech s nespavostí a chronické únavě.

Za pozornost rozhodně stojí i protizánětlivé účinky, schopnost zpomalit přirozené stárnutí buněk, a kromě toho dodat vitalitu pokožce i vlasům. Květy lze použít i při problémech s akné. Dříve se uplatňovaly i k léčbě neštovic. V neposlední řadě klitorie podporuje ženskou i mužskou plodnost, ženám upravuje menstruační cyklus.

Kořeny klitorie jsou účinné k potlačení migrény, horečky, astmatu, bronchitidy, kožních zánětů, demence. Čistí krev, poslouží k zastavení krvácení, pomohou při kašli a nachlazení a podporují koncentraci. Listy jsou vhodné při nemoci jater a také na bolest uší. Semena mají projímavé účinky, pomohou při zácpě.

Zdroje: www.manutea.cz, www.pohybazdravi.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here