Česky:
Kmín kořenný |
Latinsky:
Carum carvi |
Slovensky:
Rasca lúčna |
Kmín kořenný je dvouletá až vytrvalá bylina, kterou zná u nás takřka každý jako neodmyslitelné koření v kuchyni, ale dá se použít i jako bylina v domácí lékárně.
Léčivé účinky
- Zlepšuje trávení.
- Účinkuje proti nadýmání.
- Stimuluje laktaci.
- Pomáhá proti nespavosti.
- Podporuje správnou hustotu kostí.
- Pomáhá proti kolikovým a křečovitým bolestem.
Použití a přípravky
Užívá se především jako kuchyňské koření, ale také se používá vnitřně v nálevu jako prostředek proti nadýmání, uvolňovač křečí a stabilizátor chuti (2 lžičky rozmačkaných plodů na šálek vody 2—3krát denně). Také se mohou žvýkat celé plody (3 g denně), popřípadě se užívá prášek (na špičku nože) proti nadýmání, žaludečním křečím, proti kolikovitým bolestem žaludku a střev, při slabosti žaludeční a nechutenství a jiných poruchách trávení, hlavně u dětí.
- Korolen s kmínem má širokospektrální regenerační účinek. Pomáhá mimo jiné i na trávení a detoxikuje tělo.
O kmínu kořenném
Kmín kořenný (Carum carvi) je dvouletá nebo vytrvalá bylina (záleží na způsobu pěstování) příbuzná mrkvi. Jde o jedno z nejstarších koření, používaných v evropské kuchyni – první recepty s jeho použitím se objevily už ve starověku.
Plody obsahují především silici (3—7 %) s hlavní složkou karvonem a limonenem. Účinné látky povzbuzují činnost žaludečních a střevních žláz, zklidňují pohyblivost žaludku, zabraňují nadměrné plynatosti a potlačují křeče hladkých svalů. Účinek silice je farmakologicky podobný účinkům Oleum foeniculi a anisi. Karvon má bakteriostatický účinek.
Sbírá se zralý plod. Plody se sbírají, když hnědnou a začínají dozrávat. Okolíky se seřezávají v červnu až srpnu, když dvě třetiny plodů už dozrály. Jinak by byly velké ztráty. Nechávají se ještě proschnout, vymlátí se, vyčistí a vytřídí. Droga má kořenitý pach i chuť.
Protinadýmavými účinky je kmín trochu podobný fenyklu, který je jako odvar v těchto případech používán častěji.
Čaj z kmínu proti nedýmání i nespavosti
Přivedeme k varu 400 ml vody, a poté do ní vhodíme jednu lžíci kmínu. Odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme během dne.
Kontraindikace
Nadužívání silice (zejména lihového roztoku) vede k poruše jater a ledvin
foto: Helmut W. Klug, Kari Pihlaviita