Kmín kořenný

Česky: 

Kmín kořenný
Latinsky:

Carum carvi
Slovensky:  

Rasca lúčna

Kmín kořenný je dvouletá až vytrvalá bylina, kterou zná u nás takřka každý jako neodmyslitelné koření v kuchyni, ale dá se použít i jako bylina v domácí lékárně.

kmín kořenný
Česky: Kmín kořenný Latinsky: Carum carvi Slovensky: Rasca lúčna

Léčivé účinky

  • Zlepšuje trávení.
  • Účinkuje proti nadýmání.
  • Stimuluje laktaci.
  • Pomáhá proti nespavosti.
  • Podporuje správnou hustotu kostí.
  • Pomáhá proti kolikovým a křečovitým bolestem.

Použití a přípravky

Užívá se především jako kuchyňské koření, ale také se používá vnitřně v nálevu jako prostředek proti nadýmání, uvolňovač křečí a stabilizátor chuti (2 lžičky rozmačkaných plodů na šálek vody 2—3krát denně). Také se mohou žvýkat celé plody (3 g denně), popřípadě se užívá prášek (na špičku nože) proti nadýmání, žaludečním křečím, proti kolikovitým bolestem žaludku a střev, při slabosti žaludeční a nechutenství a jiných poruchách trávení, hlavně u dětí.

  • Korolen s kmínem má širokospektrální regenerační účinek. Pomáhá mimo jiné i na trávení a detoxikuje tělo.

O kmínu kořenném

Kmín kořenný (Carum carvi) je dvouletá nebo vytrvalá bylina (záleží na způsobu pěstování) příbuzná mrkvi. Jde o jedno z nejstarších koření, používaných v evropské kuchyni – první recepty s jeho použitím se objevily už ve starověku.

kmínPlody obsahují především silici (3—7 %) s hlavní složkou karvonem a limonenem. Účinné látky povzbuzují činnost žaludečních a střevních žláz, zklidňují pohyblivost žaludku, zabraňují nadměrné plynatosti a potlačují křeče hladkých svalů. Účinek silice je farmakologicky podobný účinkům Oleum foeniculi a anisi. Karvon má bakteriostatický účinek.

Sbírá se zralý plod. Plody se sbírají, když hnědnou a začínají dozrávat. Okolíky se seřezávají v červnu až srpnu, když dvě třetiny plodů už dozrály. Jinak by byly velké ztráty. Nechávají se ještě proschnout, vymlátí se, vyčistí a vytřídí. Droga má kořenitý pach i chuť.

Protinadýmavými účinky je kmín trochu podobný fenyklu, který je jako odvar v těchto případech používán častěji.

Čaj z kmínu proti nedýmání i nespavosti

Přivedeme k varu 400 ml vody, a poté do ní vhodíme jednu lžíci kmínu. Odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme během dne.

Kontraindikace

Nadužívání silice (zejména lihového roztoku) vede k poruše jater a ledvin

foto: Helmut W. Klug, Kari Pihlaviita
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů