Měsíček lékařský

Česky:  

Měsíček lékařský
Latinsky:

Calendula officinalis
Slovensky:

Nechtík lekársky

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je známá spíš jako okrasná květina nebo kosmetický přípravek, ale má také i lékařské využití.

měsíček lékařský
Česky: Měsíček lékařský Latinsky: Calendula officinalis Slovensky: Nechtík lekársky

Léčivé účinky

  • Podporuje hojení ran.
  • Zjemňuje pokožku.
  • Podpůrný při žlučníkových potížích.

Použití a přípravky

Rostlina se užívá vnitřně jako uvolňovač křečí a pro zvýšení tvorby žluči. Takto se užívá v nálevu ke zvýšení sekrece žluči při špatné evakuační a koncentrační činnosti žlučníku, při žloutence a jaterních chorobách. Častější formou podání je tinktura, extrakt nebo šťáva.

Zevně se užívá v obkladech a mastech, obyčejně připravovaných z čerstvých květů k ošetření špatně se hojících a hnisavých ran. Hojné využití má tato rostlina také v kosmetice pro své zvláčňující účinky na lidskou pokožku. Užívá se také jako přírodní barvivo.

O měsíčku lékařském

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá okrasná zahrádkářská rostlina, která roste v Evropě a Orientu. U nás se od pradávna pěstuje a někdy zplaňuje.

měsíček lékařský účinkyRostlina obsahuje hlavně silici, saponin, asi 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou aj. Hlavním nositelem účinku jsou polyacetylenové sloučeniny. Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xanthofylu za působení kalendulinu a slizových látek.

Měsíček má podobné účinky jako arnika. Působí spazmolyticky, povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst baktérií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím a užívá se i proti plísním a při bércových vředech. Používá se květ, který se sbírá za suchého počasí, jako jiné květy.

Někdy se užívá v kuchyni jako koření místo šafránu.

Mast z měsíčku na popáleniny,omrzliny, dětské opruzeniny a vyrážky atd.: Dvě  hrstě měsíčku (květy, stonky a listy) se nadrobno posekají, 500 g vepřového sádla ohřejeme v hrnci. Do této vřelé masti nasypeme části měsíčku, zamícháme a po chvilce odstavíme. Jeden den takto necháme odstáté. Na druhý den směs mírně ohřejeme a přes plátno přecedíme do čisté nádoby.

Měsíčková tinktura na pomoc při bolestech žlučníku, jater, zánětech v těle apod: květy dáme do  sklenice a zalijeme slivovicí, nebo vodkou. Necháme v  uzavřené nádobě cca 4-6 týdnů. Pak scedíme. Podáváme  15-20 kapek, ráno a večer.

Kontraindikace:

Během těhotenství a kojení se vnitřní použití měsíčku nedoporučuje. Tato bylinka může vyvolat alergickou reakci u lidí alergických na rostliny rodu Asteraceae.

foto: Gabrielle Ludlow, Jean-Pierre Dalbéra
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů