Kopřiva dvoudomá

Česky:

Kopřiva dvoudomá
Latinsky:  

Urtica dioica
Slovensky: 

Žihľava dvojdomá

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina, která roste takřka všude jako plevel a s oblibou se využívá při jarní očistě organismu.

kopřiva dvoudomá
Česky: Kopřiva dvoudomá, Latinsky: Urtica dioica, Slovensky: Žihľava dvojdomá

Léčivé účinky

 • Má lehké antibiotické účinky.
 • Čistí krev.
 • Pomáhá proti otokům.
 • Pomáhá při zánětech močových cest.
 • Pomáhá při revma.

Použití a přípravky

Užívá se hlavně list, někdy nať. List i nať mají diuretické účinky; mladé listy posilují celkově organismus a v krvi snižují hladinu cukru.

 

Kontraindikace:

Užívání kopřivy se nedoporučuje pro ženy, které mají problémy s onemocněním pohlavních orgánů, jako jsou nádory dělohy a krvácení z pohlavních orgánů způsobené polypy. Měli by se jí vyhnout také lidé s chronickým onemocněním ledvin (má močopudný účinek ). Použití kořene kopřivy se nedoporučuje u Cushingovy choroby a u syndromu polycystických vaječníků.

Přípravky z kopřiv by neměly užívat také:

 • těhotné ženy (mohou způsobit potrat v důsledku zvýšených kontrakcí dělohy),
 • kojící ženy
 • děti do 12 let
 • osoby užívající léky, které snižují krevní tlak – kopřiva může zvýšit jejich účinek
 • osoby užívající antikoagulanty – kopřivka obsahuje vitamín K, který může snížit účinek těchto léků
 • diabetici, užívajících perorální antidiabetika nebo inzulin – kopřiva může způsobit příliš vysoký pokles glukózy v krvi
 • osoby trpící selháním ledvin – cystolity v ní mohou dráždit ledviny
 • osoby, náchylné k alergiím – kopřivka může vyvolat alergické reakce (vždy je nejlepší začít s malými dávkami, abyste zjistili jak vaše tělo reaguje)

O kopřivě dvoudomé

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je až 120 cm vysoká vytrvalá bylina s větvitým plazivým oddenkem a čtyřhrannou lodyhou. Kopřiva je rozšířená po celé Evropě. U nás roste hlavně na rumištích, v křovinách, u plotů a v příkopech.

kopřiva dvoudomá účinkyVšechny účinné látky v kopřivě nebyly ještě zcela prozkoumány. Kromě různých kyselin, např. křemičité, mravenčí aj., zjistil se dosud acetylcholin (1 %), sloučeniny Ca, K, Fe, Na, látky sirné, histamin (až 0,5 %) a také serotonin (0,02 %). Na účinku se acetylcholin a histamin podílejí jen částečně. Kopřiva dále obsahuje jedovatou bílkovinu, z natě byla izolována řada karotinů, vitamin B2 a kyselina pantothenová. Kopřiva má také značný obsah chlorofylu a fytoncidní látky. Vlastní „kopřivový jed“ je bezdusíkatá, neprchavá látka pryskyřičného charakteru, která již v nepatrném množství vyvolává známé pálení a svědění.

Sušená droga nemá svědivý účinek a také ho nemají zahřáté výtažky připravené z čerstvé rostliny. Zachovávají si jej lihové extrakty z čerstvé natě.

Mladé kopřivy se mohou použít jako zelenina k posílení a přeladění střevní činnosti a při chudokrevnosti.

Domácí recepty

 • Odvar (z knihy Rostliny v domácí lékárně (MF, Praha 1973): 2 lžičky čerstvých nebo sušených (nakrájených) listů necháme přejít varem ve 250 ml vody. 10 minut necháme louhovat, poté scedíme a pijeme vlažný po doušcích ráno a večer jeden šálek.
foto: HermannFalkner/sokol, Daniel
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů