Kopřiva dvoudomá

Česky:

Kopřiva dvoudomá
Latinsky:  

Urtica dioica
Slovensky: 

Žihľava dvojdomá

Kopřiva dvoudomá je vytrvalá bylina, která roste takřka všude jako plevel a s oblibou se využívá při jarní očistě organismu.

kopřiva dvoudomá
Česky: Kopřiva dvoudomá, Latinsky: Urtica dioica, Slovensky: Žihľava dvojdomá

Léčivé účinky

  • Má lehké antibiotické účinky.
  • Čistí krev.
  • Pomáhá proti otokům.
  • Pomáhá při zánětech močových cest.
  • Pomáhá při revma.

Použití a přípravky

Užívá se hlavně list, někdy nať. List i nať mají diuretické účinky; mladé listy posilují celkově organismus a v krvi snižují hladinu cukru.

O kopřivě dvoudomé

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je až 120 cm vysoká vytrvalá bylina s větvitým plazivým oddenkem a čtyřhrannou lodyhou. Kopřiva je rozšířená po celé Evropě. U nás roste hlavně na rumištích, v křovinách, u plotů a v příkopech.

kopřiva dvoudomá účinkyVšechny účinné látky v kopřivě nebyly ještě zcela prozkoumány. Kromě různých kyselin, např. křemičité, mravenčí aj., zjistil se dosud acetylcholin (1 %), sloučeniny Ca, K, Fe, Na, látky sirné, histamin (až 0,5 %) a také serotonin (0,02 %). Na účinku se acetylcholin a histamin podílejí jen částečně. Kopřiva dále obsahuje jedovatou bílkovinu, z natě byla izolována řada karotinů, vitamin B2 a kyselina pantothenová. Kopřiva má také značný obsah chlorofylu a fytoncidní látky. Vlastní „kopřivový jed“ je bezdusíkatá, neprchavá látka pryskyřičného charakteru, která již v nepatrném množství vyvolává známé pálení a svědění.

Sušená droga nemá svědivý účinek a také ho nemají zahřáté výtažky připravené z čerstvé rostliny. Zachovávají si jej lihové extrakty z čerstvé natě.

Mladé kopřivy se mohou použít jako zelenina k posílení a přeladění střevní činnosti a při chudokrevnosti.

Domácí recepty

  • Odvar (z knihy Rostliny v domácí lékárně (MF, Praha 1973): 2 lžičky čerstvých nebo sušených (nakrájených) listů necháme přejít varem ve 250 ml vody. 10 minut necháme louhovat, poté scedíme a pijeme vlažný po doušcích ráno a večer jeden šálek.
foto: HermannFalkner/sokol, Daniel