Echinacea (Třapatka nachová)

Česky:  

Třapatka nachová

Latinsky:

Echinacea purpurea

Slovensky:  

Echinácea purpurová

Echinacea purpurea (česky třapatka nachová) je vytrvalá rostlina, velice oblíbená pro své léčivé účinky. Její jméno je odvozeno od latinského slova echinos, což v překladu znamená ježek.

Echinacea purpurea
Česky: Třapatka nachová Latinsky: Echinacea purpurea Slovensky: Echinácea purpurová

 

Léčivé účinky

  • Pomáhá při léčbě nachlazení.
  • Podporuje léčbu infekcí dýchacích cest a močových cest.
  • Používá se na špatně hojící se rány a na zánětlivá onemocnění.
  • Využívá se k léčbě rýmy a bolení v krku.
  • Zabraňuje rozšiřování jedu v krvi po hadím uštknutí.
  • Značně zvyšuje imunitu organismu.
  • Obsahuje látky tlumící bolest.

Použití a přípravky

Echinacea se ve farmaceutice využívá celá. Její nejúčinnější část je kořen, poté květ a list. Sběr kořene je na podzim. Květy a listy se sbírají v době květenství, které má purpurově červenou barvu. Extrakt z této rostliny působí např. proti zánětlivým onemocněním, zvláště proti bakteriím a virům. V současnosti patří k jedním z nejprodávanějších léčivých rostlin. Používá se především k léčení nachlazení či proti infekcím.

  • Premium Echinacea je směsí třapatky s vitamínem C v tabletách pro jednoduché využití všech léčivých vlastností této rostliny.
  • PM Medový sirup s mateří kašičkou, propolisem, echinaceou a vitamínem C podporuje normální činnost horních cest dýchacích, a tak je skvělým doplňkem při nachlazení a rýmě.
  • Pro „obrnění“ a normální činnost immunitního systému vašeho těla můžete využít Imunax, přípravek mj. s echinaceou, hlívou ústřičnou a rakytníkem.

 

Kontraindikace:

Nepoužívejte při těhotenství, kojení a přecitlivělosti na rostlinu a jiné byliny ze stejné čeledi (např. arnika, řebříček či měsíček). Neužívejte společně s imunosupresivy a glukokortikosteroidy. Echinacea je rovněž zapovězena lidem s autoimunitními chorobami, leukémií nebo AIDS. Přípravky s echinaceou mohou být podávány u dětí od 7 let, u dětí náchylných k alergiím se pak tato hranice posunuje na 12 let. Kontraindikací je také tuberkulóza, onemocnění kostní dřeně, roztroušená skleróza, onemocnění jater a užívání léků, které zhoršují funkci jater (např. anabolické steroidy, amiodaron, metotrexát, ketokonazol).

O třapatce nachové

Třapatka nachováTřapatka nachová je známá více pod svým latinským názvem Echinacea purpurea. Má přímou drsnatě chlupatou lodyhu. Listy jsou řapíkaté, drsné a chlupaté. Pro pěstování této byliny je potřeba pouze trpělivost. Pěstování je velice jednoduché a zvládne ho každý a i ten, pro kterého by to měla být první vypěstovaná rostlina. Semínka se vysévají v březnu. Po dobu dvou měsíců vyrůstají malé sazeničky. Přezimování rostliny probíhá pouze pomocí rozvětveného kořene, ze kterého později na jaře začne vyrůstat lodyha.

Zajímavost o této rostlině je, že byla využívaná indiány pro místní znecitlivění kůže, např. po bodnutí hmyzem nebo jako protijed po kousnutí chřestýšem.

Domácí recepty

  • Tinktura: Domácí tinktura se vyrobí ze 100g nasekaného kořene, který následně zalijeme půl litrem 60% lihu. Celková doba louhování je 7 dnů. Každý den je důležité tuto směs protřepat. Po uplynulém louhování přefiltrujeme a používáme jako prevenci 1 lžičku denně. Při přípravu tohoto extraktu je možné taktéž použít i květy nebo čerstvou nať.
  • Čaj: Čaj z echinacey je vhodné užívat během chřipky a nachlazení. Pro jeho přípravu je zapotřebí 1 polévková lžíce sušených okvětních lístků, kterou zalijeme půl litrem horké vody a necháme vylouhovat. Po 15 minutách louhování scedíme.
foto: Jim, Jordan Meeter

bylinkopedie koupit bylinky a produkty