Řepík lékařský

Řepík lékařský je vytrvalé rostlina, především známá podle toho, že pokud s ní někdo přijde do styku, zanechá na něm své plody, které se zachytávají díky měkkým chloupkům.

Česky:

Řepík lékařský
Latinsky: 

Agrimonia eupatoria
Slovensky:  

Repík lekársky

 

řepík lékařský
Česky: Řepík lékařský Latinsky: Agrimonia eupatoria Slovensky: Repík lekársky

Léčivé účinky

  • Pomáhá při žlučníkových potížích.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Má dezinfekční účinky.
  • Působí proti průjmu.
  • Zvyšuje sekreci.
  • Pomáhá vylučovat moč.
  • Pomáhá při revmatizmu, chudokrevnosti či při bolení žaludku.

Použití a přípravky

Z řepíku je možné vyrábět čaj či mast, nebo ho používat při kloktání nebo do koupele. Také je možné sušenou nať namlít a užívat jí po 2-4g na poruchy ledvin, jater, močového měchýře či střev.

  • Kapky Hemoran s příměsí mj. i řepíku lékařského působí pozitivně především v oblasti konečníku.
  • Bioinformační regenerační přípravek Regalen s řepíkem ovlivňuje především dráhu jater, žlučníku, žaludku, osrdečníku, tří zářičů, a tím i problémy, které se vztahují k jejich nedostatečné funkci.

O řepíku lékařském

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) dorůstá výšky až 80 cm. Je možné ho pěstovat ve skleníku nebo na zahradě. Kvete od června do září. Jeho plodem je nažka, která se také užívá při léčitelství.

řepík lékařský účinkyŘepíková nať se suší ve svazcích zavěšených například na krovech na půdě. Usušená nať se skladuje zabalená v jutových obalech v suchém prostředí. Sušení by mělo probíhat co nejrychleji. Pokud bylina zhnědne, je poté již nepoužitelná pro lékařské použití. Části, které se suší, by neměli obsahovat plody.

Řepík nese název po králi Eupatórovi, který ho začal používat při jaterních chorobách. Již starověcí Egypťané ho používali k léčení zraku a očí. Řepík byl dříve také používán v lidovém léčitelství pro ničení čarodějnictví či léčení ran z pistole. Byl údajně doporučován jako lék na mužskou impotenci.

Svým vzrůstem a květy je velmi podobný divizně velkokvěté.

Kontraindikace:

Vysoké dávky ignorující výše zmíněná doporučení mohou způsobit zažívací obtíže, bolesti břicha a nevolnost. Během těhotenství a kojení nebyly účinky užívání této bylinky dostatečně zmapovány, její užívání proto nelze doporučit. V případě zjištěné přecitlivělosti na řepík by měla být léčba přerušena.

Domácí recepty

  • Kloktadlo: Příprava nálevu pro kloktání při zánětech ústní dutiny či pro potírání hnisavých vyrážet potřebuje 2 polévkové lžíce sušené řepíkové natě, která se zalije půllitrem vařící vody, krátce se povaří a nechá vylouhovat pod dobu 20 minut. V uzavřené nádobě se poté scedí.
  • Odvar: Pro vnitřní použití, např. proti průjmům či dezinfekčně je zapotřebí 1 polévkovou lžíci, kterou zalijeme vařící vodou a necháme taktéž vylouhovat. Rozdíl oproti vnějšímu použití je, že se musí tento roztok připravit vždy čerstvý, jinak ztrácí na účinnosti.
  • Mast: Řepíková mast se používá pro nehojící se rány a pro její výrobu je zapotřebí 4 hrsti drcené natě řepíku, které vmícháme do vařícího 0,5 kg sádla a krátce necháme zapražit. Druhý den po vystydnutí ohřejeme a teplou mastí plníme nádobky. Pro uchovávání nádoby dejte do ledničky.

Semena Řepíku lékařského můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE

Další odkazy

foto: rodtuk, Dluogs
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty