Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská získala svůj název z latinského slova „salvare“, což znamená vyléčit nebo spasit. Nejen to svědčí o všestrannosti využití této rostliny.

Česky:  

Šalvěj lékařská
Latinsky:  

Salvia officinalis
Slovensky: 

Šalvia lekárska

 

salvej lekarska
Česky: Šalvěj lékařská Latinsky: Salvia officinalis Slovensky: Šalvia lekárska

Léčivé účinky

  • Má blahodárný účinek na mozek.
  • Působí na kůru velkého mozku.
  • Oddaluje duševní vyčerpanost.
  • Podporuje správnou činnost nervů, očí a žláz.
  • Zlepšuje smysly a paměť.
  • Zlepšuje koncentraci.
  • Působí proti stařeckému třesu.
  • Podporuje správné vylučování moči.
  • Působí protizánětlivě a baktericidně.
  • Snižuje vylučování potu.

Použití a přípravky

Šalvěj má široké využití. Populární je především v podobě čaje, tinktury, prášku nebo koupele.

O šalvěji lékařské

Šalvěj lékařská je 30 – 50 cm vysoký polokeř. Pochází ze Středozemí, ale v současnosti je populární po celém světě. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště – tyto požadavky dělají z šalvěje nenáročnou a poměrně oblíbenou venkovní rostlinu. U nás se šalvěji daří především na zahrádkách, kde i občas zplaňuje.

šalvějTato bylina našla své uplatnění i v české kuchyni. Používají se jak čerstvé, tak usušené listy. Šalvěj chutná trpce, až nahořkle. Skvěle se proto hodí jak k vepřovému, tak k telecímu masu. Je také oblíbenou součástí různých omáček nebo nádivek. Výborně se hodí i k dochucení čerstvých sýrů.

Šalvěj je žádanou rostlinou i v kosmetice, kde se využívají její dezinfekční a stahující schopnosti. Byly potvrzeny účinky pleťové vody se šalvějí na problematické a aknózní pleti.

Šalvějový nálev potlačuje tvorbu lupů, proto se ho doporučuje používat při oplachování hlavy.

Ve vyšších dávkách bychom si však měli dávat pozor. V kombinaci s alkoholem působí toxicky. Není známo mnoho případů otravy šalvějí, ale právě při zvýšených dávkách bychom měli užívání konzultovat s lékařem, jinak může docházet k poškozování jater.

Kontraindikace:

Tujon, obsažení v šalvěji, je ve velmi vysokých dávkách toxický. Nepřekračujte doporučenou dávku šalvěje a neužívejte ji perorálně déle než tři týdny.

Infuze z listů šalvěje mohou způsobit úplnou ztrátu laktace, takže pokud chcete užívat šalvěj během kojení, buďte velmi opatrná. Neužívejte během těhotenství a při přecitlivělosti na rostlinu. 3Alvěj není vhodná pro děti do 10 let, a to nai jako ošetření úst po zubním zákroku. Jestliže vám ji lékař doporučí, zřeďte doporučené dávkování pro dospělého nejlépe 2x, nebo ještě lépe – nahraďte šalvěj heřmánkem nebo arnikou.

Koupel ze šalvěje na plísně nohou: 4 polévkové lžíce sušené šalvěje zalijte 1 litrem vroucí vody, nechejte 20 minut louhovat, sceďte a nechte vychladnout, použijte na koupel nohou 2x denně.

Zubní pasta: Omyjeme 15 g čerstvých šalvějových listů a 15 g mátových listů, poté osušíme a nakrájíme. Takto nakrájené rozložíme na plech na pečení a posypeme cca 25 g hrubozrnné soli. Pečeme v troubě předehřáté na 150 °C asi 20 minut. Pak bylinky rozdrtíme v lékárenském hmoždíři a propasírujeme přes husté sítko. Uchováváme v uzavřené nádobě. Používáme místo zubní pasty, a to tak, že zubní kartáček namočíme, ponoříme do prášku, zuby vyčistíme a vypláchneme čistou vodou.

Další odkazy

foto: Tom & Katrlen, Xavier Béjar

bylinkopedie koupit bylinky a produkty