Šalvěj lékařská získala svůj název z latinského slova „salvare“, což znamená vyléčit nebo spasit. Nejen to svědčí o všestrannosti využití této rostliny.
Česky:
Šalvěj lékařská |
Latinsky:
Salvia officinalis |
Slovensky:
Šalvia lekárska |
Léčivé účinky
- Má blahodárný účinek na mozek.
- Působí na kůru velkého mozku.
- Oddaluje duševní vyčerpanost.
- Podporuje správnou činnost nervů, očí a žláz.
- Zlepšuje smysly a paměť.
- Zlepšuje koncentraci.
- Působí proti stařeckému třesu.
- Podporuje správné vylučování moči.
- Působí protizánětlivě a baktericidně.
- Snižuje vylučování potu.
Použití a přípravky
Šalvěj má široké využití. Populární je především v podobě čaje, tinktury, prášku nebo koupele.
- Kvalitní šalvějový čaj je přesně to, co potřebujete, abyste využili její účinky na psychiku i tělo.
- Esenciální oleje ze šalvěje posilují obranyschopnost, zvyšují schopnost koncentrace a celý dýchací systém.
- Šalvějová směs podporuje normální činnost imunitního systému.
- Šalvějový deodorant působí proti plísním a má regenerační účinky.
- Tradiční bylinné pastilky se šalvějí pomáhají při nachlazení a rýmě.
- Proti virům v období angín je výborný ústní sprej s podílem šalvěje.
- Šalvěj zklidňuje organismus, proto se přidává do relaxačních koupelí.
O šalvěji lékařské
Šalvěj lékařská je 30 – 50 cm vysoký polokeř. Pochází ze Středozemí, ale v současnosti je populární po celém světě. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště – tyto požadavky dělají z šalvěje nenáročnou a poměrně oblíbenou venkovní rostlinu. U nás se šalvěji daří především na zahrádkách, kde i občas zplaňuje.
Tato bylina našla své uplatnění i v české kuchyni. Používají se jak čerstvé, tak usušené listy. Šalvěj chutná trpce, až nahořkle. Skvěle se proto hodí jak k vepřovému, tak k telecímu masu. Je také oblíbenou součástí různých omáček nebo nádivek. Výborně se hodí i k dochucení čerstvých sýrů.
Šalvěj je žádanou rostlinou i v kosmetice, kde se využívají její dezinfekční a stahující schopnosti. Byly potvrzeny účinky pleťové vody se šalvějí na problematické a aknózní pleti.
Šalvějový nálev potlačuje tvorbu lupů, proto se ho doporučuje používat při oplachování hlavy.
Ve vyšších dávkách bychom si však měli dávat pozor. V kombinaci s alkoholem působí toxicky. Není známo mnoho případů otravy šalvějí, ale právě při zvýšených dávkách bychom měli užívání konzultovat s lékařem, jinak může docházet k poškozování jater.
Kontraindikace:
Tujon, obsažení v šalvěji, je ve velmi vysokých dávkách toxický. Nepřekračujte doporučenou dávku šalvěje a neužívejte ji perorálně déle než tři týdny.
Infuze z listů šalvěje mohou způsobit úplnou ztrátu laktace, takže pokud chcete užívat šalvěj během kojení, buďte velmi opatrná. Neužívejte během těhotenství a při přecitlivělosti na rostlinu. 3Alvěj není vhodná pro děti do 10 let, a to nai jako ošetření úst po zubním zákroku. Jestliže vám ji lékař doporučí, zřeďte doporučené dávkování pro dospělého nejlépe 2x, nebo ještě lépe – nahraďte šalvěj heřmánkem nebo arnikou.
Koupel ze šalvěje na plísně nohou: 4 polévkové lžíce sušené šalvěje zalijte 1 litrem vroucí vody, nechejte 20 minut louhovat, sceďte a nechte vychladnout, použijte na koupel nohou 2x denně.
Zubní pasta: Omyjeme 15 g čerstvých šalvějových listů a 15 g mátových listů, poté osušíme a nakrájíme. Takto nakrájené rozložíme na plech na pečení a posypeme cca 25 g hrubozrnné soli. Pečeme v troubě předehřáté na 150 °C asi 20 minut. Pak bylinky rozdrtíme v lékárenském hmoždíři a propasírujeme přes husté sítko. Uchováváme v uzavřené nádobě. Používáme místo zubní pasty, a to tak, že zubní kartáček namočíme, ponoříme do prášku, zuby vyčistíme a vypláchneme čistou vodou.
Další odkazy
- Šalvěj lékařská na Wiki
foto: Tom & Katrlen, Xavier Béjar