Průvodce esenciálními oleji pro začátečníky

esenciální oleje

Používáte esenciální oleje?

Pokud jste je ještě nezkusili, tak nevíte, o co přicházíte!

Esenciální oleje nejsou totiž jen důležitou součástí aromaterapie, ale také skvělým pomocníkem s mnoha využitími!

Co jsou to esenciální oleje?etericke oleje

Esenciální oleje (také éterické oleje nebo silice) jsou směsi látek přirozeně se vyskytujících v rostlinách a to prakticky ve všech jejich částech.

Tyto látky jsou poté z rostlin destilovány a vytváří tak vysoce koncentrované oleje se silnými účinky, ještě silnějšími než mají třeba sušené byliny. Esenciální oleje mohou obsahovat látky z jedné rostliny nebo mohou být namíchány z více bylin.

Hlavní výhodou esenciálních olejů je, že dokáží pomoci v různých situacích. Samozřejmostí je jejich působení v případě zdravotních problémů, ale využívají se také na psychickou nepohodu, pro oživení pokožky a vlasů nebo třeba jen pro celkové uvolnění organismu.

Jak esenciální oleje používat?

Díky širokému výběru z esenciálních olejů a jejich různých účinků existují několik způsobů použití.

Inhalace

Inhalace vás zklidní nebo naopak nabudí podle druhu esenciálních olejů. Pomůže vám vyčistit dýchací cesty, posílit organismus při chřipce a nachlazení a v neposlední řadě navodit lepší emoční stav.

Nejznámější jsou tyto 3 způsoby inhalace:

  • Přes kapesník: Nakapejte si 3 až 4 kapky do kapesníku, přiložte jej k nosu a vdechujte.
  • Přímé vdechování páry: Uvařte si cca 2 hrnky vody, přelijte ji do misky a přidejte 3 až 7 kapek esenciálních olejů, podle toho jak moc konkrétní olej dráždí sliznici. S přestávkami inhalujte páry ze vzdálenosti cca 30 centimetrů nad vodou. Pokud budete cítit podráždění nebo nevolnost, ihned s inhalací přestaňte.
  • Nepřímé vdechování páry: Nepřímá inhalace se připravuje stejně jako ta přímá, můžete však použít až 10 kapek (opět však záleží, zda nepoužíváte olej, na který můžete být přecitlivělí). Místo vdechování par přímo jimi nechte vyplnit místnost, ve které se nacházíte. Často se pro tento způsob používají aromalampy a difuzéry.

Koupel

Aroma koupel je tou nejsladší odměnou po dlouhém dni nebo ve vypjatém období. Pomáhá třeba na zlepšení pokožky, ale hlavně působí jako psychický stimulant, který vás zbaví stresu, uklidní a připraví vaši mysl pro klidný spánek.

Smíchejte 5 až 7 kapek vámi vybraných esenciálních olejů s cca 30 ml základového oleje. Směs nalejte do vany, zatímco ji budete napouštět. Dobře vodu promíchejte, než si do vany vlezete. Předem se také ujistěte, že používáte esenciální oleje vhodné do koupele.

Masáž

Masáž s přídavkem éterických olejů kompletně změní pohled na to, jak jste doposud relaxovali. Nejen že zmírňuje stres a napětí, ale také zlepšuje krevní oběh ve svalech a jejich flexibilitu a zmírňuje namožení a bolest. Taková masáž může mít i nádech romantiky, jelikož některé oleje slouží i jako afrodisiakum.

Smíchejte až 20 kapek s cca 30 ml základového oleje a používejte jako klasický masážní olej. Při masáži se však vyhněte očím a intimním partiím. Vždy se předem ujistěte, že používáte vhodné esenciální oleje na masáže.

základový olejZákladové oleje

Kromě pár výjimek se esenciální oleje kvůli jejich vysoké koncentraci nikdy neaplikují přímo na pokožku. Pro koupel a masáže musí být tak zředěné v základovém oleji, což je vlastně běžný rostlinný tuk.

Nejčastěji se jako základový olej používá olej kokosový, sezamový, mandlový, hroznový, avokádový, slunečnicový nebo olivový.

Další použití

Éterické oleje můžete však používat i jinak, záleží jen na vaší představivosti. Několik dalších použití může být třeba jako:

  • Osvěžení domova: Několik kapek můžete nakapat k prádlu nebo třeba k odpadu a koši.
  • Odpuzovač hmyzu: Některé oleje jako třeba ty z levandule nebo máty odpuzují hmyz. Nakapejte trochu oleje na kapesník nebo vatu a položte je poblíž oken a dveří.
  • Doplnění domácí kosmetiky: Esenciální oleje mohou být skvělým doplněním doma vyrobených šamponů, gelů, parfémů nebo třeba balzámů.

Bezpečnostní pokyny

Esenciální oleje jsou jistě výborným sluhou, ale špatným pánem. Kvůli vysoké koncentraci účinných látek je k nim potřeba přistupovat opatrně a zodpovědně. Vždy si tak přečtěte příbalové pokyny a raději se na vše zeptejte.

  • Nikdy oleje nepoužívejte přímo na pokožku: Existují výjimky, ale doporučujeme raději éterické oleje vždy ředit základovými oleji.
  • Nikdy oleje neužívejte vnitřně: Opět jsou oleje, které takto můžete užívat, ale jen v případě, že o nich máte dostatečné znalosti a víte, co děláte. Začátečníkům tento způsob užití nedoporučujeme.
  • Vždy olej nejdříve vyzkoušejte v malém množství: Na některé oleje můžete být přecitlivělí nebo dokonce alergičtí, vždy je tak musíte předem otestovat.
  • Některé oleje nepoužívejte v těhotenství nebo nedávejte dětem a zvířatům: Esenciální oleje nemusí prospívat v těhotenství, u dětí, při problémech s astmatem, epilepsií nebo jiným závažným onemocněním. Vždy si o konkrétním oleji předem zjistěte další informace. Nikdy také nenechávejte děti s oleji bez dohledu, z důvodu možného předávkování nebo také kvůli jejich hořlavosti.

10 nejoblíbenějších esenciálních olejů

Éterických olejů je nespočet, destilují se z takřka každé byliny, ale i stromů nebo ovoce. Výběr je tak opravdu obrovský.

Zde je 10 těch všeobecně nejoblíbenějších:

  • Citron: Citronový olej je využívaný hlavně pro své antibakteriální a antivirové účinky, které se hodí především při přípravě přírodních čistících přípravků.
  • Eukalyptus: Éterický olej z eukalyptu pomůže především při dýchacích obtížím, ať už z důvodu nachlazení, chřipky nebo alergie. Pomáhá zesílit metabolismus, čistí pokožku a zmírňuje bolest svalů.
  • Hřebíček: Hřebíčkový esenciální olej je první pomocí při orální hygieně. Působí proti bolestem zubů, pomáhá s nemoci dásní a zlepšuje dech.
  • Jasmín: Jasmínový olej pomáhá dostat emoce do rovnováhy, uvolňuje svaly, pomáhá při menstruačních problémech a je považován za výborné afrodisiakum.
  • Levandule: Esenciální olej z levandule je využíván především na dvě oblasti – pokožku (na vyrážky, popáleniny či akné) a psychiku (pro uklidnění, lepší náladu a lehčí spánek)
  • Máta: Asi nebude překvapením, že mátový olej je skvělý při zažívacích potížích. Také ale zvyšuje energii, podporuje soustředěnost a zahání vztek, deprese, úzkosti a stres.
  • Oregano (dobromysl): Oregánový olej je výborným antioxidantem, pomáhá proti bakteriím a mykózám, stabilizuje imunitu a pomůže i na menstruační problémy.
  • Rmenec (heřmánek římský): Rmenec má stejně jako heřmánek spoustu léčivých schopností. Jako olej působí proti zánětům a daří se mu uklidňovat podrážděnou mysl či úzkosti.
  • Rozmarýn: Antiseptický a antioxidační rozmarýnový olej zlepšuje paměť a kognitivní funkce a navíc i zkvalitňuje pokožku hlavy a vlasy.
  • Tea tree (kajeput): Tea tree olej je perfektním přípravkem pro zkvalitnění a vyčištění pokožky. Pomáhá proti akné, ekzému, lupům, oparům a bradavicím a navíc zlepšuje imunitní systém.

 

Byla by škoda nevyužít silných účinků esenciálních olejů.

Doufáme tak, že je brzy zařadíte do svého repertoáru!

zdroj: northwestpharmacy.com, aromaweb.com
 
bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here