Kokosový olej

kokosový olej

Kokosový olej je v současnosti považován za jeden z těch nejzdravějších.

Není tak náhodou, že se o něm mluví na každém kroku, ať už pro jeho účinky nebo obrovské množství způsobů, jak ho můžete používat v každodenním životě.

Léčivé účinky kokosového oleje

Velký obsah výživných látek, pomoc při redukčních dietách, zlepšení kardiovaskulárního systému nebo zkrášlení pokožky a vlasů, jedno je zkrátka jisté – kokosový olej není radno přehlížet!

1. Obsahuje kvalitní tuky

Kokos je jeden z nejbohatších zdrojů nasycených mastných kyselin – až 90% z jeho kyselin je nasycených.

Nejsou však nasycené mastné kyseliny „ty špatné“? V přemíře (ostatně jako u všeho) by to tak mohlo být, ale jinak jsou kvalitní tuky významným zdrojem energie, které zásobují každodenní chod našeho organismu.

Kokosový olej navíc obsahuje středně dlouhé řetězce triacylglycerolů, které jsou tělem rychle metabolizovány. Putují do jater, kde jsou rychle přeměňovány na energii a neukládají se nám tak do tukových zásob.

2. A zároveň nezpůsobuje srdeční problémy

Traduje se, že nasycené mastné kyseliny stojí za srdečními problémy. Minimálně u kokosového oleje to však není pravdou, ba naopak!

V některých částech světa je kokos jedním z hlavních pilířů stravy tamního obyvatelstva. Proběhly tak dvě studie, které mapovaly obyvatele ostrova Tokelau u Nového Zélandu a ostrova Kitava u Papua-Nové Guinei ve vztahu se srdečními problémy, infarkty nebo zvýšeným cholesterolem.

Výsledek by mohl pro někoho být překvapující: srdeční onemocnění zde skoro neexistují a lidé se těší skvělému zdraví. Přitom Tokelauánci přijímají až 60 % kalorií z kokosu a jsou největšími konzumenti nasycených mastných kyselin na světě.

3. Zlepšuje hladinu cholesterolu

Další opěvovanou „pravdou“ je, že nasycené tuky stojí za zvýšeným cholesterolem. Ovšem, poté co se začal cholesterol rozdělovat na LDL (ten „špatný“) a HDL (ten „dobrý“), studie nabraly nových rozměrů.

Podle studie na potkanech kokosový olej snižuje LDL a celkový cholesterol, zatímco naopak zvyšuje HDL. Navíc stojí za zlepšením krevních koagulačních faktorů a zvýšením důležitých antioxidačních látek.

4. Pomáhá s rychlejším úbytkem tuku

Středně dlouhé triacylglyceroli (MCT) v kokosovém oleji vykazují zvýšení energetického výdeje v poměru s delšími řetězci nasycených tuků. Podle jedné studie stačí 15 až 30 gramů těchto středně dlouhých řetězců, aby se zvýšil 24hodinový energetický výdej o 5 %, což je něco okolo 120 kalorií navíc.

Další studie pozorovala ketolátky v těchto řetězcích a jejich pozitivní efekt na snížení hladu. V jiné studii se zase muži, kteří snídali jídla s obsahem MCT, jedli daleko méně kalorický oběd.

Vznikly tedy další studie, které zkoumaly využití kokosového oleje jako podpůrný doplněk pro hubnutí. V jednom testu si ženy užívající 30 ml kokosového oleje denně výrazně snížily BMI a šířku pasu v průběhu 12 týdnů. V testu mužů byl zas průměrný úbytek v pasu o necelé 3 centimetry po 4 týdnech užívání stejného množství oleje. Přitom tito lidé nijak neomezovali své kalorie ani nepřidávali cvičení navíc.

5. Zabíjí nebezpečné mikroorganismy

Až 50 % mastných kyselin v kokosovém oleji jsou tvořeny kyselinou laurovou. Tu tělo dokáže výborně využít jako obranu před škodlivými mikroorganismy.

Z kyseliny laurové si totiž naše tělo vytvoří látku monolaurin, která dokáže zabít patogeny jako jsou bakterie, viry nebo houby. Působí tak i na takové nebezpečné organismy jako je zlatý stafylokok nebo kvasinky kandidy bělostné.

6. Zlepšuje a chrání pokožku

Kokosový olej nemusíme využívat jen v naší stravě. Má také svá zevnější využití!

Podle studií má kokosový olej pozitivní vliv na vysušenou pokožku. Tu dokáže zvláčnit a zvýšit počet lipidů, což jsou látky obsažené v kůži nezbytné pro zdravou pokožku.

Další studie testovala kokosový olej jako přírodní opalovací krém. Výsledkem byl příjemný, jelikož samostatně dokázal blokovat až 20 % UV záření.

7. Vyživuje a chrání vlasy

Dalším využitím kokosového oleje (a také už o něco více známým) je v péči o vlasy.

V jedné studii se kokosový olej porovnával s minerálním a slunečním olejem, které jsou nejpoužívanějšími ve vlasové kosmetice. Oproti svým kolegům měl kokosový olej daleko větší pozitivní dopad a jako jediný z nich snižoval úbytek proteinů u poškozených i nepoškozených vlasů při užívání před a po mytí.

8. Snižuje frekvenci záchvatů

V poslední době se více studuje oblíbená ketogenní dieta v korelaci s léčením různých nemocí. V jedné studii se tato dieta testovala u epileptických dětí a výsledkem bylo razantní zmírnění frekvence jejich záchvatů.

Jak to souvisí s kokosovým olejem? Ten totiž bývá častou součástí ketogenní diety, jelikož obsahuje kyselinu kaprylovou, kterou tělo rozkládá na ketolátky. A právě ketolátky jsou hlavní účinnou složkou této diety.

9. Je potenciálním lékem na Alzheimera

Alzheimerova nemoc nemá doposud účinný lék. V ČR jí trpí každý třináctý člověk nad 65 let, každý pátý nad 80 let a téměř každý druhý nad 90 let. Tato choroba znemožňuje mozku využívat glukózu, což je jeho hlavní „potrava“, a následně tak začnou odumírat mozkové buňky.

Hypotetickým řešením by opět mohly být ketolátky, které by sloužily jako náhradní potrava pro mozek. Tuto myšlenku (a naději) zažehla studie, která zaznamenala změnu chování buněk amyloid beta plaku, který se tvoří v mozku zasaženém touto nemocí, po vystavení ketolátek z kokosového oleje.

Bohužel zatím neexistuje žádná studie, která by potvrdila účinnost kokosového oleje na Alzheimerovu nemoc. Momentálně však probíhá klinický test jeho účinků na pacientech trpící touto chorobou v institutu pro léčbu Alzheimerovy nemoci na Floridě. A my jen držíme palce, aby byl výsledek příznivý!

Nežádoucí účinky

U kokosového oleje nejsou známy žádné nežádoucí účinky při vnitřním nebo vnějším užíváním. Užívat ho tak mohou třeba i děti nebo těhotné či kojící ženy.

Nicméně je kokosový olej z drtivé většiny tvořen (i když kvalitním) tukem, a tak si dejte pozor na množství, které byste denně mohli konzumovat.

O kokosovém oleji

Kokosový olej je rostlinný olej získávaný lisováním nebo extrakcí z kokosu, plodu kokosovníku ořechoplodného.

Výskyt

Kokosovník ořechoplodný je palma vyskytující se v tropických oblastech, poblíž řek a moří.

Pěstuje se kvůli plodu pro potravinářské účely, ale také kvůli listům, které se pak používají například v textilním průmyslu nebo při stavění příbytků domorodých kmenů.

Původ

Kokosovník původně pochází z jihovýchodní Asie, kde mnohým domorodým kmenům na tropických ostrovech a pobřežích slouží jako jeden z hlavních příjmů potravy už po tisíce let.

Využití kokosového oleje

Kokosový olej je skvělý jak do kuchyně, tak i jako přísada biokosmetiky.

Je velmi trvanlivý, vydrží i dva roky aniž by žluknul. Ale díky tomu, že může být základem mnoha produktů každodenní potřeby, se vám jen tak nestane, že byste ho nespotřebovali.

Přípravky (a kde je koupit?)

Kokosový olej nejčastěji seženete samotný ve ztuženém stavu nebo jako součástí různých přípravků pro přírodní léčení nebo kosmetiku

Recepty

Receptů s kokosovým olejem existuje obrovské množství.

Stačí k němu totiž přidat jen pár obyčejných surovin a náhle získáte užitečné domácí produkty, které se hod do každé domácnosti.

1. Olej na vlasy

Kokosový olej je výborným pomocníkem na suché vlasy. Dodá jim hydrataci a krásný lesk, vyživí kořínky a podpoří růst zdravějších vlasů.

Budete potřebovat:

  • ½ šálku ricinového oleje
  • ½ šálku kokosového oleje

(Množství můžete libovolně upravit podle toho, jak dlouhé vlasy máte.)

Postup:

Oleje nalijte do misky a vložte na 30 vteřin do mikrovlnné trouby, poté důkladně promíchejte. Poté už stačí jen nanést na vlasy a nechat působit.

Svými kořínky vlasy nasají potřebné omega-6 mastné kyseliny a budou silné, zdravé a zářivé. Konečky zase udrží hydratované a hezky zatažené proti třepení.

2. Bělící pasta na zuby

Kokosový olej je také vynikající bojovník s toxiny, vytvářející se v ústech. Proto je ideální ingrediencí, která se hodí k použití na výrobu domácí zubní pasty.

Budete potřebovat:

  • ½ šálku jedlé sody (asi 5 polévkových lžic)
  • Přírodní sladidlo, např. stévii nebo xylitol
  • ¼ šálku kokosového oleje
  • 2 – 2,5 lžičky výtažku máty peprné

Postup:

Smíchejte jedlou sodu se sladidlem, pak přimíchejte kokosový olej a extrakt z máty. Vše ještě jednou promíchejte a máte hotovo.

Na první ochutnání se vám může zdát pasta slaná. V takovém případě se nebojte ji dochutit přidáním sladidla nebo výtažku máty, aby pro vás byla chuťově příjemnější.

3. Opalovací mléko

Spousta pleťových mlék a vod obsahují parabeny, chemické látky sloužící jako konzervanty, které našemu tělu zrovna neprospívají. Vyrobte si raději zdravý a výživný ochranný krém na opalování, u kterého se nebudete muset bát obsažených látek.

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 125 g přírodního krému na ruce
  • 2 lžičky oxidu zinečnatého

Vše smíchejte v misce, uchovávejte v uzavíratelné krabičce a používejte dle potřeby.

4. Olej na pleť kolem očí

Pleť kolem očí je mnohem křehčí, než na jiných místech tváře, proto bychom měli mít speciální krém, který jí dodá správnou péči a nepoškodí ji. Rychle a lehce vám v tomto případě může opět pomoci kokosový olej.

Budete potřebovat:

  • 3 kapsle vitamínu E
  • lžíci kokosového oleje (lepší je vychlazený, aby nebyl tak tekutý)

Postup:

Do nádobky si připravte kokosový olej. Poté propíchněte kapsle vitamínu a vymačkejte je do oleje. Nakonec promíchejte a nechte přes noc odpočívat v chladu. Užívejte podle potřeby.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty