Levandule lékařská

Česky: 

Levandule lékařská
Latinsky:

Lavandula angustifolia
Slovensky:

Levanduľa úzkolistá

Levandule lékařská je pro své aroma velmi oblíbenou bylinou v kosmetice i lékařství.

levandule lékařská
Česky: Levandule lékařská, Latinsky: Lavandula angustifolia, Slovensky: Levanduľa úzkolistá

Léčivé účinky

  • Pomáhá proti stresu.
  • Pomáhá proti depresím.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Potlačuje růst bakterií.
  • Zklidňuje a uvolňuje tělo.

Použití a přípravky

Levandule je častou ingrediencí v relaxačních a očišťujících produktech. Může za to i nezaměnitelné aroma, které účinkuje na psychiku člověka.

  • Esenciální oleje levandule využijete při potřebné relaxaci a pro lepší spánek, ale také pro rychlejší hojení ran nebo zmírnění bolesti.
  • Tělový a masážní olej s aroma lenvandule regeneruje pokožku a příznivě působí při stresu nebo menstruačních bolestech.
  • Levandulový Karité balzám z bambuckého másla má antiseptické vlastnosti, zmírňuje alergické reakce a přispívá k regeneraci pokožky po opalování.
  • Anglický čaj s levandulí, heřmánkem a meduňkou pro klidnější spaní.

O levanduli lékařské

levandule lékařská účinkyLevandule je malý, silně aromatický polokeř. Původně rostla v západním Středozemí, ale brzo se rozrostla po všech zemích okolo Středozemního moře. Tradičně se pěstuje ve francouzské Provence.

Květy levandule obsahují třísloviny a silice. Nejvíce se ale využívá kvůli svým aromatickým účinkům.

Už ve starém Římě se levandule přidávala do koupele, do šatníku pro odpuzení molů a v kuchyni pro dokořenění jídel.

Levandulové víno Připravte si skleněnou nebo keramickou nádobu, vložte do ní hrst levandule (čerstvou nebo sušenou) a zalijte bílým či červeným vínem. Uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě na tmavém místě. Po týdnu sceďte a můžete užívat. Uchovávejte stejně jako víno.

Levandulová koupel – Levandule je bylinka uklidňující, působí blahodárně na naše nervy. Koupel připravíme tak, že několik hrstí sušené levandulové natě vaříme půl hodiny v 5 litrech vody. Necháme lehce zchladnout a vlijeme do vody ve vaně. Koupel si užíváme 20 minut. Pokud nemáme sušenou levanduli, nevadí, použijeme pár kapek éterického levandulového oleje.

Kontraindikace:

Levandule může zvýšit terapeutický účinek sedativ a antidepresiv. Před plánovanou operací je nutné levanduli vysadit 2-3 týdny předem (může zvýšit účinek celkové anestezie). Při delším použití levandulového oleje se kůže může stát přecitlivělou.

foto: epicnom, Matthew Britton
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty