Česky:
Máta peprná |
Latinsky:
Mentha piperita |
Slovensky:
Mäta pieporná |
Máta peprná – Chladivá a svěží máta patří k nejznámějším léčivým bylinám na světě, především díky její nezaměnitelné chuti a vůni.
Léčivé účinky
- Pomáhá při nachlazení a kašli.
- Zklidňuje podrážděné zažívací ústrojí.
- Podporuje trávení.
- Mírní nadýmání.
- Pomáhá při bolestech hlavy.
- Pomáhá uvolnit ucpaný nos.
- Má protikřečový účinek.
- Utišuje svalové bolesti.
Použití a přípravky
Máta má využití v léčitelství, kosmetice i kuchyni.
V kuchyni se používá k pečenému a grilovanému masu, do omáček, marinád, sladkých pokrmů a salátových zálivek. Nezastupitelná je také v kubánském nápoji Mojito.
Jako léčivka se máta nejčastěji užívá ve formě mátového čaje. Zanedbatelné není její využití ani v pastilkách, kloktadlech, ústních sprejích, sirupech, zubních pastách, směsích éterických olejů a zklidňujících gelech.
- Kvalitní čaje s mátou jsou skvělým prostředkem k tomu, abyste využili veškeré schopnosti této bylinky.
- Esenciální oleje máty se používají při rýmě a nachlazení, migréně, špatném zažívaní nebo pro zmírnění stresu.
- Mátová směs bylin podporuje činnost kardiovaskulárního systému, zlepšuje krevní tlak a je výborná při křečových žilách.
O mátě peprné
Máta peprná je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 75 cm. Nejznámějším druhem je máta peprná. Pěstuje se o celém světě jako koření i léčivka, známá byla již ve starém Egyptě.
Má chlupatou lodyhu, kopinaté, vejčité listy s řapíkem dlouhým 1 centimetr, kvete růžovo-fialovými květy v dlouhých lichoklasech od července do září. Na pěstování je nenáročná, ale špatně snáší chlad a sucho. Má ráda slunce i polostín, množí se řízkováním. Pěstování se doporučuje ze sazenic, nikoliv ze semen.
Jako léčivka se sklízí za účelem sušení v létě těsně před rozkvětem, čerstvé lístky lze sbírat po celé léto.
Olej extrahovaný z této bylinky má více než 40 složek, z nichž nejznámější je mentol.
Kontraindikace:
Soustavné používání máty peprné může způsobit některé nepříjemné vedlejší účinky, jako je například:
- pálení žáhy
- alergické reakce
- návaly horka
- bolesti hlavy
- vředy v ústech
Tuto bylinku by neměly používat osoby trpící chronickým gastrointestinálním onemocněním, např. žaludeční vředovou chorobou, gastroezofageálním refluxem, ulcerózní kolitidou a střevní divertikulitidou.
Podávání bylinky se nedoporučuje dětem do 2 let a těhotné ženy a ženy, které kojí, by použití máty peprné ve vyšší než obvyklé dávce, měly probrat se svým lékařem.
Domácí recepty
- Mátový sirup: Budete potřebovat 70 g mátových listů, 0,5 l vody, 0,5 kg cukru a šťávu z jednoho citronu. Vodu s cukrem přivedeme do varu, a jakmile směs začne houstnout, přidáme nadrobno pokrájené lístky čerstvé máty. Krátce povaříme a necháme odstát 2 hodiny. Přecedíme, zahřejeme k varu, přidáme šťávu z citronu a sirup naplníme do lahví. Uchováváme jej v temnu a chladu.