Mateřídouška obecná

Česky: 

Mateřídouška obecná
Latinsky:

Thymus vulgaris
Slovensky:  

Dúška tymianová, tymián obyčajný

Mateřídouška je velmi rozšířenou bylinou, v České republice se vyskytuje dokonce sedm druhů.

mateřídouška obecná
Česky: Mateřídouška obecná, Latinsky: Thymus vulgaris, Slovensky: Dúška tymianová, tymián obyčajný

Léčivé účinky

 • Pomáhá při chudokrevnosti
 • Pomáhá při chřipce, kašli a astmatu.
 • Pomáhá při bronchiálním kataru.
 • Tlumí bolestivou menstruaci.
 • Reguluje vylučování moči.
 • Působí proti zácpě.
 • Posiluje srdeční činnost u zesláblých a nervózních lidí.
 • Urychluje proces porodu.
 • Čistí důležité vnitřní orgány.
 • Potlačuje křeče v břiše a v žaludku.
 • Pomáhá při onemocnění jater.

Použití a přípravky

Mateřídouška má všestranné využití. Obsahuje účinné látky, které mají lehce nahořklou, až příjemnou aromatickou vůni .

 

Kontraindikace:

Esenciální olej obsažený v mateřídoušce může při užívání v nadměrném množství způsobit zvracení a nevolnost. Nedoporučuje se rovněž pro těhotné ženy, zejména v prvním trimestru.

O mateřídoušce obecné

mateřídouškaDomovem mateřídoušky je celá Evropa, částečně i severní a střední Asie. Mateřídouška je vytrvalý polokeřík s čtyřhrannými chlupatými větévkami. Má ráda slunné prostředí. Typické jsou pro tuto bylinu drobné růžové kvítky. Příbuzným mateřídoušky je tymián obecný.

Nejčastěji se sbírá nať mateřídoušky a to mezi červnem a srpnem. Ideálním časem pro sběr rostliny je ráno, okolo 9. hodiny. Nať se sbírá lehce před květem nebo za květu.

Mateřídouškový olej natíráme hrudník při chřipce, nachlazení, rýmě i průduškovém kašli. Používáme při revmatických potížích, únavě svalů, kožních plísní.

Ingredience: čerstvou nať mateřídoušky nasbíranou nejlépe za plného slunce, kvalitní zastudena lisovaný olej (olivový, mandlový, z hroznových jader), čistou vyvařenou sklenici.

Postup: Nať mateřídoušky vložíme do čisté sklenice a zalijeme olejem tak, aby byla zcela ponořená. Necháme alespoň 14 dní louhovat, občas protřepeme. Poté přecedíme a olej uchováváme v chladu a temnu.

Mateřídouškový čaj na astma pro děti – lžičku sušené natě mateřídoušky přelijeme šálkem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, scedíme a podáváme dítěti jednou denně, nikoliv však dlouhodobě

foto: retemirabile, Kingsbrae Garden
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů