25 bylinek na kašel (a další 3 pomocníci)!

bylinky na kašel

Nemůžete se zbavit kašle?

Máte podrážděný celý krk? Nebo potřebujete pomoc s vykašláváním?

V každém případě vám tyto bylinky na kašel pomohou!

mateřídouška obecná1. Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška tvoří důležitou součást čajových směsí proti kašli. Pomáhá léčit bronchiální katar, astma, dráždivý kašel. Osvědčila se jako pomocník při chronických stavech, pomáhá také při kašli dětí, neboť výborně odhleňuje.

Čajová směs proti kašli:

5 dílů natě mateřídoušky, 5 dílů listu a květu podbělu, 4 díly listu plicníku, 3 díly květu bezu, 3 díly květu divizny, 3 díly kořene a květu proskurníku, 2 díly květu komonice, 2 díly květu lípy

Směs dobře promícháme, dvě polévkové lžíce bylinek zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 15 minut v přikryté nádobě louhovat. Čaj osladíme medem a pijeme během celého dne po malých doušcích.

2. Violka vonná

Violka je využívána při vykašlávání u průduškových kašlů, rozpouští hleny, pomáhá léčit astma a bronchitidu. Bylinka se často využívá ve formě nálevů nebo lihové tinktury. Z květů fialky lze připravit také sirup proti kašli.

Violkový sirup:

Hrst čerstvě natrhaných květů spaříme 1 litrem vroucí vody a necháme 24 hodin macerovat. Poté přecedíme, nálev smícháme s 1 kg krystalového cukru a svaříme na hustý sirup. Před koncem vaření přidáme šťávu z jednoho citronu a plníme do lahviček, které dobře uzavřeme. Při kašli užíváme jednu polévkovou lžíci 3krát denně.

3. Máta peprná

Máta je jasnou volbou proti kašli. Z lístků si můžete udělat peprmintový čaj nebo ji lehce seženete v různých pastilkách, kloktadlech a ústních sprejích.

zázvor obecný4. Zázvor obecný

Pokud vás trápí kašel především z důvodu chřipky a nachlazení, zázvor bude tím pravým lékem. Silné léčivé účinky této asijské bylinky se projeví především v čaji, který si můžete lehce udělat i doma.

Zázvorovo-mátový sirup:

3 lžíce nasekaného zázvoru smíchejte se lžící sušené máty. Směs zalejte 4 hrnky vody a přiveďte k varu. Zmírněte plamen a počkejte, než se asi polovina vody vypaří. Pak sirup přeceďte. Nechte ho lehce vychladnout, přidejte hrnek medu a míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Celou směs přelejte do uzavíratelné nádoby a užívejte lžičku sirupu každých pár hodin. V lednici můžete sirup uchovávat až 3 týdny.

5. Plicník lékařský

Čaj z listů a květů plicníku má široké využití na různé choroby dýchacích orgánů a plic. Usnadňuje odkašlávání, pomáhá léčit zápal plic, kašel, zahlenění plic, astma, záněty průdušek, dokonce i vykašlávání krve při vážnějších chorobách.

Plicník se nesmí užívat dlouhodobě, je nevhodný pro malé děti a těhotné a kojící ženy, neboť obsahuje toxické alkaloidy!

Čajová směs na onemocnění průdušek a plic:

Smícháme 1 díl plicníku, 1 díl květů divizny, 1 díl přesličky rolní, 1 díl natě fialky. Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Čaj přecedíme, osladíme medem a popíjíme během celého dne.

6. Růže šípková

Čaj ze šípku je vhodný k celkovému posílení organismu, a tak se hodí především při kašli, který zapříčinila chřipka nebo nachlazení. Obsahuje velké množství vitaminu C, a tak vám dodá potřebnou sílu k přečkání tohoto období.

cibule kuchyňská7. Cibule kuchyňská

Cibule působí preventivně proti onemocnění dýchacích cest, pomáhá proti kašli, zahlenění. Je vhodná i k léčbě dětského kašle, neboť její užívání nemá žádné vedlejší účinky.

Cibulový čaj proti kašli:

Oloupeme a pokrájíme dvě cibule, vložíme do kastrolu a zalijeme půllitrem vody. Přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme asi 15 minut. Poté scedíme, odvar osladíme medem, hnědým cukrem nebo stévií. Čaj můžeme zjemnit trochou mléka a lžičkou másla.

Cibulový sirup na kašel a odhlenění:

Cibuli nakrájíme najemno, dáme do skleněné misky a přidáme 1-2 lžíce medu. Zamícháme a necháme minimálně půl hodiny odstát. Poté můžeme přecedit, či jen tak lžičkou vybírat šťávu. Užíváme po lžičkách stejně jako jakýkoliv sirup nejlépe každou hodinu.

Přečtěte si: Cítíte se nemocní? Dejte si přes noc cibuli do ponožky!

8. Bez černý

Z bezu využijete každou část: z listů si můžete udělat skvělý čaj na čištění krve, z plodů se dá získat sirup či odvar na tlumení bolesti a čaj z květů je výborným lékem na nachlazení. Pro zmírnění kašle z důvodu oslabené imunity je tak ideální.

9. Prvosenka jarnípetrklíč

Petrklíč příznivě působí na dýchací orgány, uvolňuje a ředí hleny, pomáhá léčit suchý kašel a astma, působí protizánětlivě.

Čaj na zánět průdušek:

Smícháme 5 dílů květu prvosenky, 5 dílů květu podbělu, 5 dílů květu divizny, 4 díly listu jitrocele, 4 díly natě mateřídoušky, 4 díly kořene proskurníku, 4 díly květu slézu, 3 díly natě dobromysli, 3 díly květu černého bezu. Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme v přikryté nádobě 15 minut louhovat. Přecedíme, osladíme medem a dochutíme citrónovou šťávou. Popíjíme po troškách v průběhu celého dne.

10. Echinacea purpurea

Třapatka nachová pomáhá při zánětech dýchacích cest a kašli. Lze ji užívat i preventivně. Bylinka bývá součástí čajových směsí, užívá se i ve formě tinktur a sirupů. Jelikož má echinacea velmi silné účinky, je třeba dodržovat správné dávkování.

11. Podběl lékařský

Čerstvý, medem oslazený nálev z podbělu funguje výborně proti kašli, zejména suchému, protože na sliznici vytváří ochranný slizový povlak, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při zánětu průdušek a astmatu.

Používá se převážně jako součást čajových směsí, samostatně jen krátkodobě.

Sirup na zánět průdušek:

Čerstvé listy bylinky omyjeme a pokrájíme. Na dno skleněné nádoby dáme vrstvu listů, zasypeme vrstvou krystalového cukru, poté přikryjeme další vrstvou listů, opět zasypeme cukrem a postup opakujeme, až je sklenice plná. Necháme slehnout a ještě doplníme. Poslední vrstvou musí být cukr. Nádobu vzduchotěsně uzavřeme a zakopeme na zahradě. Zakryjeme dřevěnou deskou a hlínou a necháme osm týdnů pracovat. Po uplynutí doby nádobu vykopeme, vzniklý sirup převaříme a plníme do sklenic. Uchováváme v lednici, užíváme denně jednu čajovou lžičku sirupu, či jako sladidlo do čaje.

12. Tymián obecný

tymián obecnýV minulosti byl tymián nazýván penicilinem chudých, neboť patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. Používá se při léčbě černého kašle, bronchitidy, astmatu, pomáhá léčit horní cesty dýchací, zejména suchý, neproduktivní kašel.

Denní dávka tymiánu by neměla přesáhnout 10g! Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Čaj z tymiánu:

Pro čaj použijte čerstvá snítka nebo dvě polévkové lžíce sušeného tymiánu. Tymián vložte do hrnečku a po zalití vařící vodou nechte louhovat po 10 až 15 minut. Nakonec můžete čaj dochutit medem nebo citronem. Užívejte 2krát až 3krát denně a nejlépe před spaním.

13. Proskurník lékařský

Proskurník pomáhá hojit zanícené průdušky při kašli a nachlazení, díky obsahu slizových látek usnadňuje vykašlávání a mírní dráždění sliznice. Doporučuje se při bronchiálním kataru, zápalu plic, černému kašli.

Proskurník nikdy nezaléváme horkou vodou ani nevaříme, neboť se účinné slizové látky teplem ničí. Vhodné je používání vlažného macerátu.

Proskurníkový macerát:

1-2 čajové lžičky sušeného proskurníku – lze použít kořen, list i květ – zalijeme čtvrtlitrem studené vody, lehce přihřejeme a necháme vylouhovat. Poté scedíme a můžeme užívat.

14. Potočnice lékařská

Potočnice známá též pod názvem řeřicha potoční je divoká bylinka rostoucí, jak již sám název napovídá, u potoků. Její listy mají pikantní, štiplavou, příjemně nahořklou chuť.

Léčivé látky obsažené v potočnici zkapalňují průduškový hlen a tím usnadňují jeho vykašlávání. Bylinka pomáhá při bronchitidě, kataru průdušek, astmatu i tuberkulóze.

15. Lékořice lysálékořice lysá účinky

Lékořice zmírňuje záněty dýchacích cest, výborně odhleňuje, čímž usnadňuje vykašlávání, a tlumí dráždivý kašel.

Obzvláště v zimním období je dobré osladit si 2-3x týdně jakýkoliv čaj kořenem lékořice. Je to výborná prevence respiračních onemocnění vhodná i pro děti.

Lékořicový čaj:

Do hrnečku vložte kořen lékořice a zalejte jej vařící vodou. Nechte 10 až 15 minut louhovat a poté čaj vypijte. Doporučujeme užívat jednou až dvakrát za den.

16. Jitrocel kopinatý

Při vnitřním využití jitrocel tlumí kašel, funguje výborně na zahleněné plíce a průdušky, usnadňuje odkašlávání, uvolňuje hleny. Pomáhá při všech dýchacích potížích způsobených právě zahleněním.

Odvar na odkašlávání:

10 gramů listů jitrocele a 10 gramů plicníku lékařského přelijeme půllitrem vroucí vody, necháme cca 10 minut louhovat a přecedíme. Pijeme půl šálku 3krát denně.

17. Yzop lékařský

Yzop má kořenitě kafrový pach a hořkou chuť. Doporučuje se při katarech horních cest dýchacích, v nichž působí antibioticky. Je účinný proti kašli, při záchvatech průduškového astmatu a výborně odhleňuje.

18. Divizna velkokvětádivizna velkokvětá

Květy divizny uvolňují hleny, pomáhají při zánětu průdušek a hrtanu, mírní dráždění horních cest dýchacích, přidávají se do čajových směsí proti kašli, pomáhají při léčbě astmatu.

Čaj na odhlenění:

1 kávovou lžičku květu divizny přelijeme půllitrem vroucí vody. Necháme asi 15 minut louhovat, poté přecedíme a podáváme. Uvedené množství čaje je na dvě dávky.

Nadměrné a dlouhodobé užívání čaje se nedoporučuje.

19. Mák vlčí

Pole rozkvetlá tisíci květy rudých vlčích máků jsou tím pravým symbolem horkého léta. K léčebným účelům se využívají květní plátky. V lidovém léčitelství je odedávna oblíbeným prostředkem na kašel a to i dětský, odstraňuje nutkání ke kašli, přidává se do čajových směsí na průdušky.

20. Smrk ztepilý

Z mladých výhonků a jehličí smrku připravujeme čaj, který pomáhá léčit respirační onemocnění. Zlepšuje odkašlávání, uvolňuje a ředí sekret v dýchacích cestách, a to i v nosních dutinách. Smrkové esenciální oleje jsou vhodné k inhalacím.

Sirup ze smrkových výhonků:

350 g smrkových výhonků opláchneme, vložíme do hrnce a zalijeme 1litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z jednoho citrónu, přikryjeme pokličkou a necháme dva dny odležet. Poté scedíme, do výluhu přidáme 1,35 kg cukru krystalu a vaříme 1-1,5 hodiny. Vaříme na mírném ohni, spíše necháme sirup jen pobublávat. Jakmile sirup zhoustne a získá tmavě hnědou barvu, stáhneme hrnec ze sporáku a ještě horký sirup plníme do vymytých sklenic. Zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Sirup užíváme samostatně nebo jako sladidlo do čaje.

Smrkové výhonky trháme do poloviny května v délce max. 5 cm!

21. Lípa malolistálípa malolistá

Čaj z lipového květu je známým a hojně využívaným prostředkem pomáhajícím při dráždivém kašli, zánětu průdušek, zápalech a zahlenění dýchacích cest.

Lipový čaj je ideální pít pravidelně a co možná nejdéle. Doporučená dávka je jedna čajová lžička květu na jeden šálek vody.

22. Bedrník větší

K léčivým účelům se sbírá hlavně kořen bedrníku, který však velmi páchne, čímž se ale nenechme odradit. Jeho léčivé účinky tuto malou nepříjemnost mnohonásobně vynahradí.

Kořen bedrníku se doporučuje jako pomocník při kašli, protože zvyšuje sekreci sliznic, při zánětu průdušek, pomáhá léčit i katary horních cest dýchacích, celkově zvyšuje imunitu.

Léčivé účinky na kašel má i bedrník anýz.

23. Sléz lesní

Sléz obsahuje velké množství slizových látek, proto se doporučuje převážně k léčbě dýchacích orgánů. Sléz umí hojit podrážděnou sliznici, rozpouští hleny, pomáhá léčit kašel a zánět průdušek. Velmi vhodný je též pro děti.

Čaj proti dětském ukašli:

Smícháme 5 dílů listu a květu slézu, 4 díly kořene proskurníku, 3 díly květu prvosenky, 3 díly listu kopřivy a 2 díly plodu fenyklu.

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme cca 20 minut louhovat. Čaj přecedíme, osladíme medem a pijeme teplý po celý den v častých malých dávkách. V poloviční dávce je tento čaj vhodný i pro malé děti od jednoho roku věku.

24. Bukvice lékařská

Bukvice kvetoucí karmínově červenými květy roste hojně na celém našem území. V době římského císaře Augusta bývala označována za všelék.

Díky svým blahodárným účinkům na dýchací cesty bývá součástí čajových směsí při suchém kašli a vykašlávání krve. Výborně účinkuje také při zánětech plic, zahlenění, v kombinaci s yzopem pomáhá při astmatu.

25. Jablečník obecnýjablečník obecný

Jablečník vám svou ostrou hořkou chutí asi nebude extra při chuti, ale jeho velké množství minerálních látek, silic a vitaminu C přijde vhod při jakémkoliv kašli a nachlazení.

Sirup proti kašli:

100 g jablečníkové nati louhujeme 24 hodin v 1 litru studené vody. Nálev scedíme, vylisujeme, získanou tekutinu vaříme s 1 kg cukru do zhoustnutí. Užíváme 3krát denně jednu čajovou lžičku.

3 další pomocníci

Bylinky nejsou to jediné, co vám může pomoci. Určitě využijte i tyto pomocníky, které vám se zmírněním kašle jistě pomohou.

1. Používejte med

Polévková lžíce medu 3krát denně a kašel by se měl zmírnit. Určitě jej také přidávejte do bylinných čajů, které výborně osladí. Zkusit můžete i kombinaci s kurkumou přezdívanou jako zlatý med.

2. Kloktejte slanou vodu

Populárním domácím lékem je i kloktání slané vody. Teplou slanou vodu kloktejte několikrát za sebou, vždy po dobu 15 sekund. Nakonec si ústa vypláchněte čistou vodou.

3. Inhalujte páru

Opomíjeným lékem proti kašli je vdechování páry. Pokud takovou páru navíc obohatíte o bylinné oleje jako třeba z tea tree nebo eukalyptu, budete mít po kašli cobydup!

Doufáme, že vám tyto rady a bylinky na kašel pomohou!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

1 komentář

  1. Bylinky jsou nejlepší! Mám je vyzkoušené v podobě sirupu Stopkašel od Dr.Weisse . Je z 5ti bylinek a díky tomu mi vždycky pomůže jak na suchý tak vlhký kašel a ještě výborně chutná :-)

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here