Sléz lesní

Sléz lesní je dvouletá nebo vytrvalá bylina, která u nás roste běžně podél cest a která vám pomůže například s dýchacími problémy.

Česky:

Sléz lesní
Latinsky: 

Malva sylvestris
Slovensky:  

Slez lesný

 

Sléz lesní
Česky: Sléz lesní Latinsky: Malva sylvestris Slovensky: Slez lesný

Léčivé účinky

  • Pomáhá při zánětech horních cest dýchacích.
  • Pomáhá při střevních zánětech.
  • Má absorpční schopnosti.
  • Působí lehce protizánětlivě.
  • Mírní podráždění sliznice.
  • Pomáhá při angíně.

Použití a přípravky

Používá se list a květ. Drogy jsou bez pachu a mají mdle slizovitou chuť. Droga se užívá vnitřně v macerátu jako prostředek pro tvorbu hlenu při zánětech horních cest dýchacích, při zánětu žaludku a střev a jako mírné projímadlo. Pro své účinky lze užít bylinu i jako kloktadlo. Zevně se dá sléz použít jako obklady nebo k omývání kožních vřídků a pupínků. Pro podobné účinky se též používají květy ibišku.

  • Bioinformační kapky Baktevir z éterických olejů a rostlin včetně slézu lesního se rychle vstřebává a navrací tělu svěžest a vitalitu.
  • Originální švýcarský bylinný extrakt HerbalMed Hot Drink Dr. Weissa na kašel a průdušky nebo na nachlazení a rýmu s obsahem slézu lesního vám jistě pomůže.
  • Sléz lesní obsahuje i oblíbená diviznová směs Dědka Kořenáře, která preventivně pročišťuje dýchací cesty při zatížení smogem, kouřem či prachem.

O slézu lesním

Sléz lesníSléz lesní (Malva sylvestris) je dvouletá nebo vytrvalá bylina. Je mu velmi podobný i příbuzný sléz okrouhlolistý. Oba druhy slézu jsou rozšířené v Evropě a v západní Asii. V českých zemích rostou podél cest, na pastvinách, rumištích, ve světlých křovinách od nejnižších poloh až do hor.

V léčitelství se pěstuje rovněž i šlechtěná odrůda sléz maurský (M. Silvestris subsp. mauritiana L.), což je jednoletá bylina s tmavě fialovými květy. Tato šlechtěná odrůda je velmi produktivní. Všechny tyto slézy obsahují hlavně sliz a třísloviny.

Listy i květy se sbírají v době květu v červenci až říjnu za suchého počasí. Květy se uštipují těsně pod kalichem, listy se trhají jen dozrálé. Obojí sušíme ve stínu co nejrychleji. Lépe je sušit pokud možno uměle za pozvolného zvyšování teploty od 25° do 45°. Květ obsahuje také barvivo (podobné ibišku).

Látky působí protizánětlivě, mírně svíravé, rozpouští hlen. Mírní také dráždivý účinek jiných podávaných léků.

Domácí recepty

  • Zápar: 2 čajové lžičky řezané listové drogy na 2 šálky vody se přelijí vroucí vodou a nechá se 15 minut louhovat, poté se scedí. Užívá se při zánětech horních cest dýchacích.

Kontraindikace:

Sléz nemá žádné známé vedlejší nežádoucí účinky a je tedy vhodný i pro děti a kojící matky.

Další odkazy

foto: grytr, José María Escolano
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů