Proskurník lékařský

Proskurník lékařský je vytrvalá bylina, která je běžnou součástí lékařství i lidového léčitelství již od starověku.

Česky:

Proskurník lékařský
Latinsky: 

Althaea officinalis
Slovensky: 

Ibiš lekársky

 

proskurník lékařský
Česky: Proskurník lékařský Latinsky: Althaea officinalis Slovensky: Ibiš lekársky

Léčivé účinky

 • Pomáhá při ledvinových potížích.
 • Pomáhá při močových zánětech.
 • Účinný proti kašli.
 • Usnadňuje vykašlávání.
 • Pomáhá proti zánětům horních cest dýchacích.
 • Mírní dráždění sliznice.

Použití a přípravky

Užívají se květy, listy i kořen, dle druhu léčby. Droga je běžnou součástí bylinných směsí proti kašli, podpůrný při zánětech sliznice dýchacích orgánů, dále při astmatu, zánětech močových cest a průjmech. Rovněž se z proskurníku dá připravovat sirup. Kořen proskurníku je možné kandovat a užívat jej jako cukroví proti kašli.

 • Na pročištění dýchacích cest je dobrá diviznová směs s proskurníkem.
 • Pro navrácení vitality tělu můžete využít kapky Baktevir s přídavkem proskurníku.
 • Pro zlepšení zažívacího traktu používejte extrakt z bylin Gastran.

O proskurníku lékařském

Proskurník lékařský (Althaea officinalis) je vytrvalá bylina pocházející původně z východního středomoří a byla oblíbená již ve starém Řecku. Roste hlavně ve vlhčích půdách, na pastvinách, loukách či podél cest. V českých zemích se vyskytuje v přírodě velice zřídka, poněvadž potřebuje teplejší klima, ale běžně se pěstuje pro lékařské účely.

proskurník lékařský účinkyVšechny části byliny obsahují hlavně sliz (kořen obsahuje 35% slizu, 38% škrobu, 11% pektinu, 10% cukru, 2% asparaginu, mastný olej a minerální látky). Součástí slizu jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. Listy proskurníku obsahují třísloviny a silice. Proskurník má slabé, ale charakteristické aroma.

Sbíráte-li bylinu sami, nesbírejte listy napadené rzí (tmavé skvrny na povrchu). Kořen i listy se suší nejlépe uměle (do 50°C)

Kontraindikace:

Proskurník může snížit hladinu glukózy v krvi, proto se u diabetiků doporučuje opatrnost při jeho užívání. Ze stejného důvodu ukončete jeho užívání nejméně dva týdny před plánovaným chirurgickým zákrokem. Není vhodný při těhotenství a kojení.

Při dlouhodobém užívání může proskurník bránit účinnému vstřebávání vitaminů a minerálů a také některých léků.

Věděli jste, že: proskurník má výjimečně neutrální chuť, takže se často používá u pediatrických přípravků? Bez konzultace s pediatrem by však nikdy neměl být používán u dětí do 6 let věku.

Domácí recepty

Proskurníkové čaje (dle knihy Hoffmannová, Jebavý, 1973):

 • Studený nálev z kořene: 4 lžičky drobně řezaného sušeného kořene zalijeme 2 sklenicemi studené vody a necháme přes noc louhovat. Ráno přecedíme, přihřejeme a přes den popíjíme.
 • Horký nálev z listů a květů: 2 lžíce květů a 1 lžíce listů (nebo 1 lžíce květů a 1 lžíce listů) na 2 sklenice vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 10 minut na horké plotně vařit. Popíjíme teplý nápoj přes den.
foto: Phil Sellens, .Bambo.
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů