Plicník lékařský

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je vytrvalá bylina s nezastupitelným postavením v domácí lékárně.

Česky:  

Plicník lékařský
Latinsky: 

Pulmonaria officinalis
Slovensky:

Pľúcnik lekársky

 

plicník lékařský
Česky: Plicník lékařský Latinsky: Pulmonaria officinalis Slovensky: Pľúcnik lekársky

Léčivé účinky

  • Usnadňuje vykašlávání.
  • Má mírné močopudné účinky.
  • Hojí drobné rány.
  • Pomáhá při onemocnění horních i dolních cest dýchacích.

Použití a přípravky

Používá se nať. Užívá se vnitřně v nálevu jako prostředek na vykašlávání a mírně močopudný prostředek (1—2 polévkové lžíce nařezané natě na půl litru vody, sladí se medem nebo cukrem, užívat během dne) jako prostředek proti kašli, při zánětu průdušek, při nemocech plicních a menstruačních potížích. Účinek budící vykašlávání je mnohem slabší než u ostatních saponinových drog. Zevně se užívá ve formě obkladů a k omývání.

O plicníku lékařském

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je vytrvalá bylina, která je rozšířená v Evropě. V českých zemích se vesměs vyskytuje hojně v lesích a hájích od nížiny do podhůří.

plicník lékařský účinkyNať obsahuje hlavně kyselinu křemičitou, slizové látky, saponin a třísloviny (asi 9 %). Obsah kyseliny křemičité je v pozdním létě vyšší než na jaře. Po chemické stránce není rostlina ještě zcela zevrubně prozkoumána. Působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost. Podporuje vylučování tekutin z těla.

Kvetoucí nať se sbírá od dubna do května seřezáváním. Silné lodyhy je nutno odstranit. Suší se rychle ve stínu. Někdy se také sbírají jen spodní velké listy. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 60 °. Droga, barvy světle zelené, je bez pachu a má poněkud slizovitou chuť.

Někdy se plicník pěstuje jako raná medonosná bylina. Někdy se dá použít jako přísada do časných jarních salátů.

V českých lesích roste i podobná bylina Plicník horský (pulmorania montana) – nemá skvrnité listy ani chloupky.

Kontraindikace:

Kontraindikací je těhotenství, kojení a přecitlivělost na rostlinu.

Domácí recepty

  • Zápar: Při zahlenění se užívá bylinná směs plicníku, prvosenky, truskavce a jitrocele, vše stejným dílem. Připravuje se jako zápar – přelije se 250 ml vařící vody a nechá se 15 minut louhovat. Směs je možné osladit medem. Použité byliny se mohou obměňovat, lze též užít mátu, lékořici či proskurník.
foto: Kate Ter Haar, ekenitr
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů