Truskavec ptačí

Česky: 

Truskavec ptačí
Latinsky:

Polygonum aviculare
Slovensky:

Stavikrv vtáčí

Truskavec ptačí (Polygonum aviculare) je jednoletá bylina, která bývá hojně využívána při onemocnění dýchacích nebo močových cest.

truskavec ptačí
Česky: Truskavec ptačí Latinsky: Polygonum aviculare Slovensky: Stavikrv vtáčí

Léčivé účinky

 • přispívá k léčbě chřipcy a nachlazení
 • uvolňuje dýchací cesty
 • podporuje vykašlávání, léčí kašel a uvolňuje hleny
 • má pozitivní účinky při léčbě zánětu průdušek či astmatu
 • napomáhá při léčbě ledvin a zánětu močového měchýře
 • působí močopudně a rozkládá ledvinové kameny
 • tlumí menstruační křeče a upravuje krvácení

Použití a přípravky

Rdesno ptačí je obecně považováno za plevel, díky svému rychlému a nekontrolovatelnému růstu. V lidovém léčitelství je používán pro jeho všestranné léčivé účinky. Vyrábí se z něj odvar a čaj, který napomáhá při akutních problémech ledvin, chřipce i nachlazení.

Kontraindikace:

Neužívejte truskavec ptačí trpíte-li alergií na sluneční paprsky, anginou pectoris, rozšířenými cévami, onemocněním herpes, diabetem nebo pokud jste v minulosti prodělali infarkt nebo k němu máte dědičné sklony. Není vhodný během těhotenství a kojení.

Používá se nať, v lékařství bývala využívána do čajových směsí proti kašli, na močové problémy nebo v čajových směsích pro diabetiky. Sbíráme kvetoucí nať v období od června do září.

 • Regenerační přípravek Renol s truskavcem pro obnovu zejména ledvin a močového měchýře.
 • Medvědicová směs s truskavcem s dezinfekčním účinkem v urologickém systému.

O truskavci ptačím

truskavec ptačí účinkyTruskavec ptačí (Polygonum aviculare) je jednoletá bylina, která je rozšířená jako plevel takřka po celém světě. Bylina je to velice proměnlivá a má nepřeberné množství poddruhů, které jdou bezpečně určit mnohdy jen podle semen. Z lékařského hlediska nebyly u byliny však zatím zjištěny žádné rozdíly.

Truskavec obsahuje hlavně tříslovinu s hemostatickým účinkem, kyselinu křemičitou, sliz, flavonový glykosid avikularin, pryskyřice, vosk a vitamin C. Nejvyššího obsahu kyseliny přemičité dosahuje rostlina v září. Dříve se truskavec hojně užíval při léčbě tuberkulózy, ale skutečné účinky proti této nemoci nebyly nikdy s jistotou potvrzeny.

Rdesno ptačí je houževnatá rostlina, která se vyskytuje téměř na celém světě. Je velmi přizpůsobivý. Bylinka může měřit až jeden metr. Poznáme ji podle silně rozvětvené lodyhy, krátce řapíkatými listy a květy, které mají narůžovělou či bílou barvu. Kvete v období od června do října.

Domácí recepty

 • Odvar: 2-3 čajové lžičky řezané sušené natě na 250 ml vody, přivedeme k varu a necháme 15 minut stát, poté scedíme a pijeme chladný nápoj, 2 šálky denně. Vhodné jako močopudný prostředek při onemocnění ledvin, při chorobách žlučníku, močového měchýře, proti průjmu nebo ke snížení horečky při nachlazení.
 • V knize Hoffmannová-Jebavý (Rostliny v domácí lékárně, Praha 1973) je uveden recept pomáhájící při silné menstruaci: rovným dílem nať truskavce, kokoškykontryhelu a řebříčku, nechá se povařit v 250ml vody, přecedí a popíjí chladný nápoj, 2 šálky denně.
 • Čaj na urologické potíže: 2 lžičky řezané natě vaříme minutu ve čtvrtlitru vody. Poté 10 minut spařujeme. Používáme 2x až 4x denně.
 • Obklady z truskavce na těžce se hojící, mokvající a hnisavé rány: přikládáme celé rozmačkané nebo spařené byliny.
 • Odvar: Pro léčbu chřipky a nachlazení, k pročištění ledvin a odplavení toxických látek z těla použijeme tři lžičky sušené bylinky, kterou zalijeme 250 mililitry vody. Povaříme pět minut a dalších patnáct minut necháme louhovat. Přeceděný odvar popíjíme dvakrát denně.
 • Prášek: Pro léčbu ledvinových kamenů si vyrobíme prášek, který se rozemele z bylinky. Jedna kávová lžička se zapíjí vodou a užívá se třikrát denně.
 • Čaj pro silnou menstruaci: Použijeme jeden díl rdesna – nať, jeden díl kokošky pastuší tobolky – nať, jeden díl řebříčku – nať, jeden díl kontryhelu – nať. Použijeme tři lžičky směsi a zalijeme 250 mililitry vody. Přecedíme a popíjíme dvakrát denně.

Další odkazy

foto: Cody HoughMatt Lavin
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty