Kokoška pastuší tobolka

Česky: 

Kokoška pastuší tobolka
Latinsky:

Capsella bursa-pastoris
Slovensky:

Kapsička pastierska

Kokoška pastuší tobolka je jednoletá až dvouletá bylina, která pomáhá při krvácivých potížích a zánětlivých onemocněních.

kokoška pastuší tobolka
Česky: Kokoška pastuší tobolka, Latinsky: Capsella bursa-pastoris, Slovensky: kapsička pastierska

Léčivé účinky

  • Snižuje krevní tlak.
  • Zastavuje krvácení.
  • Pomáhá při onemocnění močových cest.
  • Pomáhá při silné menstruaci.

Použití a přípravky

Kokoška se používá vnitřně (při krvácení z nosu, děložním nebo menstruačním krvácením) nebo vnějšně (na rány, otoky, záněty a pohmožděniny).

  • První mazání Dědka Kořenáře s výtažky z kokošky pro masáže zad, kloubů, otoků, bolavých oblastí a ztuhlých svalů.

O kokošce pastuší tobolce

kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je jednoletá až dvouletá bylina, která roste v polích, na zahradách či nevyužívaných plochách. Původně rostla jen ve Středomoří a Malé Asii, ale v dnešní době se v českých zemích vyskytuje naprosto běžně, často jako plevel.

Rostlina obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, betain, saponiny, třísloviny a jiné látky. Semena kokošek se také používají jako náhrada tymiánu nebo hořčice.

Kontraindikace:

Nepoužívejte během těhotenství, kojení a při přecitlivělost na rostlinu.

Domácí recepty:

  • Zápar: 2-3 lžičky drogy na 250ml se zalije vroucí vodou a nechá 5-10 louhovat. Pije se horký nápoj obden 2 šálky. Nepřekračovat uvedenou dávku!
  • Kokoškové víno na bolestivou menstruaci: do bílého vína vložíme 125 g nasekané čerstvé natě kokošky (bez plodů). Na tmavém a teplém místě necháme louhovat 7 dní. Přecedíme a pak nať dovymačkáme. Lze užívat každou hodinu polévkovou lžíci, ne déle než týden.
  • Čaj z natě na hemeroidy: do 250 ml vroucí vody vhodíme jednu lžíci kokošky. Louhujeme 10 min a pak přecedíme. Pijeme před jídlem jeden hrnek. Čaj se může použít také jako obklad na konečník.
foto: Nuuuuuuuuuuul, Wildlife in a Dorset garden
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty