Kontryhel obecný

Česky:  

Kontryhel obecný
Latinsky:  

Alchemilla vulgaris
Slovensky:  

Alchemilka obyčajná

Kontryhel je jedna z nejdůležitějších bylin, obzvlášť pro ženy.

kontryhel obecný
Česky: Kontryhel obecný, Latinsky: Alchemilla vulgaris, Slovensky: alchemilka obyčajná

Léčivé účinky

  • Pomáhá při silných a bolestivých menstruacích.
  • Přispívá k potlačení klimakterických příznaků.
  • Má svíravé účinky při průjmech.
  • Působí i mírně protikřečově a močopudně.
  • Pomáhá při redukčních dietách.

Použití a přípravky

Kontryhel obecný se používá již od pradávna a je považována za jednu z nejstarších známých léčivek. Ani při dlouhodobém užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

  • Kvalitní sypaný kontryhelový čaj je výborným způsobem, jak využít všechny jeho léčivé účinky.
  • Malinová směs je určena všem ženám k podpoře organismu v období menstruace a klimakteria.
  • GraviKlas Duo jsou tablety s podílem kontryhele pro ženy v produktivním věku, které chtějí otěhotnět.
  • Estrozin jsou kapky, které podporují správnou činnost hormonů a navrací tělu svěžest a energii.

 

Kontraindikace:

Bylina je bezpečná, ale její užívání během těhotenství a kojení nebylo studováno, proto byste se jí měli v těchto obdobích vyhnout.

O kontryhelu obecném

Kontryhel obecný je vytrvalá léčivá bylina, která kvete od května do září. Je rozšířena od nížin do hor, na loukách, pastvinách, u cest či u potoků. Vyskytuje se téměř po celé Evropě.

kontryhel obecný účinkySbírá se nať a listy, které obsahují nejvíce léčivých látek – třísloviny, silice, hořčiny, vitamin C a další. Kontryhel je považován za zdroj tzv. fytohormonů. Fytohormony jsou rostlinné hormony, které dokáží v lidském těle stimulovat procesy řízené vlastními, lidskými hormony. Díky tomu působí blahodárně na zdraví žen.

Dříve se kontryhel používal na různé neduhy – přes průjmy, až po plicní tuberkulózy. Kontryhel se také používal zevně, jako odvar k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, vředů nebo při zánětech ústní dutiny. Je taktéž znám jeho účinek proti cukrovce a obezitě.

Německý název kontryhele Frauenmantel znamená v překladu ženský plášť. Což nám hned napovídá, že se jedná především o „ženskou“ bylinu. Od počátků křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Středověcí alchymisté mu přikládali velký význam. Ti při hledání zlata a „kamene mudrců“ používali tzv. nebeskou rosu, kapky vody nápadně se třpytící na listech kontryhele.

foto: AlexRK, Melanie Shaw
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů