Česky:
Kontryhel obecný |
Latinsky:
Alchemilla vulgaris |
Slovensky:
Alchemilka obyčajná |
Kontryhel je jedna z nejdůležitějších bylin, obzvlášť pro ženy.
Léčivé účinky
- Pomáhá při silných a bolestivých menstruacích.
- Přispívá k potlačení klimakterických příznaků.
- Má svíravé účinky při průjmech.
- Působí i mírně protikřečově a močopudně.
- Pomáhá při redukčních dietách.
Použití a přípravky
Kontryhel obecný se používá již od pradávna a je považována za jednu z nejstarších známých léčivek. Ani při dlouhodobém užívání nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.
- Kvalitní sypaný kontryhelový čaj je výborným způsobem, jak využít všechny jeho léčivé účinky.
- Malinová směs je určena všem ženám k podpoře organismu v období menstruace a klimakteria.
- GraviKlas Duo jsou tablety s podílem kontryhele pro ženy v produktivním věku, které chtějí otěhotnět.
- Estrozin jsou kapky, které podporují správnou činnost hormonů a navrací tělu svěžest a energii.
Kontraindikace:
Bylina je bezpečná, ale její užívání během těhotenství a kojení nebylo studováno, proto byste se jí měli v těchto obdobích vyhnout.
O kontryhelu obecném
Kontryhel obecný je vytrvalá léčivá bylina, která kvete od května do září. Je rozšířena od nížin do hor, na loukách, pastvinách, u cest či u potoků. Vyskytuje se téměř po celé Evropě.
Sbírá se nať a listy, které obsahují nejvíce léčivých látek – třísloviny, silice, hořčiny, vitamin C a další. Kontryhel je považován za zdroj tzv. fytohormonů. Fytohormony jsou rostlinné hormony, které dokáží v lidském těle stimulovat procesy řízené vlastními, lidskými hormony. Díky tomu působí blahodárně na zdraví žen.
Dříve se kontryhel používal na různé neduhy – přes průjmy, až po plicní tuberkulózy. Kontryhel se také používal zevně, jako odvar k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, vředů nebo při zánětech ústní dutiny. Je taktéž znám jeho účinek proti cukrovce a obezitě.
Německý název kontryhele Frauenmantel znamená v překladu ženský plášť. Což nám hned napovídá, že se jedná především o „ženskou“ bylinu. Od počátků křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Středověcí alchymisté mu přikládali velký význam. Ti při hledání zlata a „kamene mudrců“ používali tzv. nebeskou rosu, kapky vody nápadně se třpytící na listech kontryhele.
foto: AlexRK, Melanie Shaw