Lékořice lysá

Česky:  

Lékořice lysá
Latinsky:  

Glycyrrhiza glabra
Slovensky: 

Sladovka hladkoplodá

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je léčivá rostlina, které se u nás vyskytuje jako planá. Její využití je významné hlavně v čínské medicíně.

lékořice lysá
Česky: Lékořice lysá, Latinsky: Glycyrrhiza glabra, Slovensky: Sladovka hladkoplodá

Léčivé účinky

  • Pomáhá při trávících obtížích.
  • Napomáhá při léčbě ekzému.
  • Zmírňuje projevy chronické únavy.
  • Zlepšuje imunitu.
  • Udržuje průchodnost cév.
  • Má preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva a prsu.

Použití a přípravky

Kořeny lékořice se používají v léčitelství zejména pro výrobu rostlinného extraktu. Sportovci používají lékořici pro uvolnění svalového napětí.

  • PhytoChi je posilující bylinný nápoj s lékořicí, vhodný jako doplněk stravy.

O lékořici lysé

lékořice lysá účinkyLékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je vytrvalá rostlina, která pochází ze Středozemí, kde se používala hlavně v cukrářství a tabákovém průmyslu, ale v léčitelství se užívá již od starověkého Egypta. V Indii dříve používali svařenou lékořici v mléce a po přidání kořene šáchoru a doladění pepřem se tato směs používala jako afrodiziakum. V České republice je nejčastější použití lékořice k tlumení nepříjemného kašle.

Kořeny lékořice se sbírají na podzim a suší se při 30 °C. Při výrobě extraktu je potřeba kořeny nasekat a namlít. Extrakt má poté štiplavou vůni a černou barvu. Od července do srpna kvete fialovými květy, kde se později objevují plody v podobě lusků.

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a zároveň působí proti tvorbě žaludečních vředů. Při vnitřním použití pomáhá rozpouštět hlen a uvolňovat dýchací cesty.

Nadměrná konzumace lékořice může být toxickou pro játra či může vyvolat hypertenzi a otoky. I konzumace 50g cukrovinek z lékořice denně může za pár týdnů způsobit významné zvýšení krevního tlaku.

Domácí recepty

  • Čaj: Lékořicový čaj se používá pro uvolnění dýchacích cest. Pro jeho přípravu potřebujeme půl čajové lžičky najemno drcené lékořice. Tuto drť přelijeme vroucí vodou a necháme asi patnáct minut louhovat. Po uplynutí louhování směs přecedíme a pijeme po doušcích.
  • Tinktura: Lékořicová tinktura je přípravek vhodný pro regeneraci slinivky. Používá se také při poruchách menstruačního cyklu či klimakteriu. Tinkturu užíváme v množství 15 kapek, 3x denně, po dobu 8 týdnů. Pro přípravu je zapotřebí jedné lžíce drceného kořene lékořice. Tuto drť přelijeme 60% lihem. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Je zapotřebí směs pravidelně protřepávat. Po uplynutí 14 dnů přípravek přecedíme a přelijeme do skleněné lahvičky s kapátkem. Je zapotřebí tuto nádobku uchovávat ve tmě. Je možné touto tinkturou ošetřovat i kožní poškození.
foto: José María Escolano, Ryan Opaz