Jitrocel kopinatý

Česky: 

Jitrocel kopinatý
Latinsky: 

Plantago lanceolata
Slovensky:  

skorocel kopijovitý

Jitrocel kopinatý je vytrvalá bylinka, v našem domácím lékařství patří k jedné z nejrozšířenějších bylin s všestrannými účinky.

jitrocel kopinatý
Česky: Jitrocel kopinatý, Latinsky: Plantago lanceolata, Slovensky: skorocel kopijovitý

Léčivé účinky

 • Účinný proti kašli.
 • Pomáhá na odhlenění.
 • Zavírá rány.
 • Pomáhá při poruchách trávení spojených se zácpou.
 • Pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích.

Použití a přípravky

Používá se sušená nať na bylinné zápary, součástí bylinných směsí nebo na výrobu sirupu proti kašli.

 • Medový sirup s jitrocelem, mateřídouškou a tymiánem pro zlepšení činnosti horních cest dýchacích
 • Hot Drink od Dr. Weisse s jitrocelem proti nachlazení a rýmě
 • Nosní sprej RymaStop od Dr. Weisse s jistrocelem proti ucpanému nosu.
 • Zeměžlučová směs s jitrocelem pro zlepšení trávicího systému.
 • Regenerační přípravek Regalen s jitrocelem pro očištění organismu.

O jitrocelu kopinatém

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá bylina rozšířená v Evropě i Asii. Roste často na polích, v zahrádách, při cestách, v travnatých příkopech. Pro svou velkou rozšířenost nebývá příliš často uměle pěstován.

jitrocel kopinatý účinekRostlina obsahuje 2% glykosidu aukubinu (tlumí centrální nervovou soustavu), velké množství slizu, enzymy, třísloviny, vitamín C, hořčiny, xantofyl a také kyselinu křemičitou a draselné soli. Pokud sbíráte a sušíte listy samy, nezapomínejte, že právě kvůli ankubinu je bylina velmi choulostivá k zapaření, plesnivění a zčernání listů. Je možné listy sušit proto na slunci a posléze dosušit ve stínu v suchém počasí, případně dosušit uměle při teplotě max 40°C. Při sušení neobracejte listy.

Velmi podobné vzhledem i svými účinky jsou i další dva druhy jitrocele – jitrocel větší (plantago maior) a jitrocel střední (plantago media), ale pro svůj nižší obsah látek v rostlině se ve výrobě léčiv obvykle neužívají. Rozeznáte je tak, že na rozdíl od podlouhlých listů jitrocelu kopinatého má jitrocel větší listy vejčité až kulaté a jitrocel střední je má elipsovité.

Kontraindikace:

Není určeno pro těhotné a kojící ženy, vzhledem k nedostatku dostupných dat.

Domácí recepty

 • Zápar (dle knihy Hoffmannová-Jebavý 1973): 2 lžičky řezaných sušených listů přelijeme 250 ml vody a necháme 15 minut odstát, poté scedíme a pijeme vlažný nápoj. Pijeme při chorobách dýchacích cest, při žaludečním a střevním kataru, při průjmu, zánětu ledvin a močového měchýře.
foto: tanakawho, Harry Rose
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů