Bukvice lékařská

Česky:

Bukvice lékařská

Latinsky:

Betonica officinalis

Slovensky:

betonika lekárska

Druhů bukvice je hned několik, ovšem jen bukvice lékařská (též čistec lékařský) roste na území České republiky, a tak lehce můžeme využít jejích léčivých účinků.

bukvice lékařská
Česky: Bukvice lékařská, Latinsky: Betonica officinalis, Slovensky: betonika lekárska

Léčivé účinky

  • Pomáhá při nespavosti.
  • Má pozitivní účinky na lehkou epilepsii.
  • Má účinky proti rozrušení, lehké neuróze či depresi.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Může pomoct proti nádorům a revmatu.
  • Pomáhá při hlubokém kašli.
  • Pozitivně působí při léčbě ledvin.

Použití a přípravky

Rostlina je sbírána pro svou nať, která obsahuje velký poměr léčivých látek. Sběr je doporučen na začátku květenství rostliny, což je červen. Přípravky z bukvice je možné použít při chorobách trávicího ústrojí, při potížích se žaludečními šťávami, při zánětech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Při nespavosti je doporučeno si naplnit polštář až kilogramem nařezané rostliny, což by mělo pomoci při neklidném spaní či při divokých snech. Šťávu z rostliny, která se vyskytuje na poraněných částech, je možné použít na nehojící se boláky či na léčbu vředů.

  • DiNAvir kapky jsou bioinformační posilující a detoxikační doplněk stravy vyrobený z rostlin včetně bukvice a éterických olejů, který se rychle vstřebává a navrací tělu svěžest a vitalitu.
  • Bioinformační širokospektrální regenerační přípravek Vironal s bukvicí vyrobený podle moderních poznatků fytoterapie, psychotroniky, krystalterapie a biorezonance ovlivňuje především dráhu plic, tlustého a tenkého střeva, sleziny, boční větev dráhy jater, a tím i problémy, které se vztahují k jejich nedostatečné funkci.

O bukvici lékařské

Bukvice lékařská (Stachys officinalis či čistec lékařský – Betonica officinalis) se dorůstá výšky až 80 cm. Lodyha bukvice je čtyřhranná a často při delším stáří rostliny dřevnatí. Současně je lodyha nevětvená, přímá a na jejím povrchu jsou krátké štětinky, které dávají rostlině přízvisko „chlupatá bylina“. Bukvice patří mezi vytrvalé rostliny, které vyhledávají pro svůj růst zásadité půdy. Koruna rostliny je růžová. Květenství rostliny je připisováno měsícům červen, srpne a září.

bukvice lékařskáPůvodní výskyt rostliny je z Velké Británie a ze střední Evropy, odkud se dále rozšířila do Skandinávie a do Severní Afriky. Další výskyty jsou i na Uralu a Kavkazu. Roztroušeně se vyskytuje v teplomilných doubravách či v podhůří nížin. Rostlina se v Evropě vyskytuje v poměrně hojném počtu. Není tomu tak ale v Irsku, a proto tam je chráněná zákonem.

Domácí recepty

  • Čaj: Na čaj z bukvice lékařské je potřeba 1 lžička sušené nadrcené natě, kterou zalijeme v šálku vroucí vodou. Necháme po 10 minut louhovat a poté přecedíme. Čaj popíjíme po menších doušcích. Přípravu čaje je možné rozdělit až do 3 denních fází.
  • Obklad: Listy rostliny se využívají pro léčbu otevřených ran. Je zapotřebí je nechat ve vlažné vodě po 10 minut namáčet a poté přiložit na ránu. Rána se dezinfikuje a umožní se vytvoření tkáně pro rychlou obnovu.
foto: Nuuuuuuuuuuul, Steven Severinghaus
bylinkopedie koupit bylinky a produkty