Prvosenka jarní (Petrklíč)

Prvosenka jarní (známá jako petrklíč) většina lidí ji zná jako součást okrasných záhonků a skalek. Má však i své využití v lékařství.

Česky: 

Prvosenka jarní (Petrklíč)
Latinsky:

Primula veris
Slovensky: 

Prvosienka jarná

 

prvosenka jarní
Česky: Prvosenka jarní (Petrklíč) Latinsky: Primula veris Slovensky: Prvosienka jarná

Vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli pěstovat prvosenky i na své zahradě, najdete v aktuálním letáku.

Léčivé účinky

  • Pomáhá při vykašlávání.
  • Rozpouští hleny.
  • Podpůrná při léčbě horních cest dýchacích.

Použití a přípravky

Užívá se květ (celý květ s kalichem nebo jen koruny) a oddenek s kořeny jako prostředek na vykašlávání a rozpouštěč hlenů, a to vnitřně v odvaru při onemocnění a zánětech horních cest dýchacích, rozedmě plic a při akutní a chronické bronchitidě. Izolované látky prvosenky se užívají ve farmacii.

O prvosence jarní

petrklíčPrvosenka jarní (Primula veris) je vytrvalá bylina, která je rozšířená v Evropě a Asii. U nás je častá na slunných, vlhkých lukách, lesních pasekách apod.

Rostlina má jiné složené látek podle částí. Oddenek má anýzovou vůni a odporně škrablavou chuť. Před sušením je nutno oddenky důkladně proprat v tekoucí vodě a zbavit je nadzemních částí rostliny. Květní droga má slabě medový pach a nasládlou chuť. Při nesprávném sušení mění droga barvu, zelená a hnědne, přičemž ztrácí na účinnosti. Čerstvé kořeny jsou bez pachu. Teprve při skladování nabývají anýzové vůně.

Obsah saponinů dosahuje v rostlině, respektive v kořenech, dvakrát maxima. Jednou v době květu a podruhé na podzim. Při dlouhodobém skladování procento saponinů klesá. Saponin má silný hemolytický účinek. V květech je také silice (na obsahové látky je bohatší oddenek než květ), glykosid primaverin a primulaverin. Tyto látky působí uvolňování hlenů a usnadňují odkašlávání.

Čaj z prvosenky jarní na uvolnění hlenu a hrudníku:  Kořen prvosenky umístěte do hrnce a zalijte ho pětinásobným množstvím vody (30 g kořenu vyžaduje 150 ml vody). Přiveďte k varu a snižte teplotu. Vdechujte 20 minut. Slijte a vypijte.

Bonbony: Necháme nasáknout cca 100 g květů prvosenky v malém množství vody. Takto přivedeme k varu. Postupně přidáváme cukr, dokud nedojde ke zkaramelizování

foto:Priit Tammets, AnneTanne
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty