Podběl lékařský

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je oblíbená léčivá bylina, která se často využívá při onemocnění dýchacích cest.

Česky:  

Podběl lékařský
Latinsky:  

Tussilago farfara
Slovensky: 

Podbeľ liečivý
podběl lekářský
Česky: Podběl lékařský Latinsky: Tussilago farfara Slovensky: Podbeľ liečivý

Léčivé účinky

  • Pomáhá proti kašli.
  • Podpůrný při bronchitidě, astmatu.
  • Vhodný při onemocněních dýchacích cest.
  • Pomáhá při zánětu žil.
  • Vhodný na špatně se hojící rány a ekzémy.
  • Mírné protiprůjmové účinky.
  • Podpůrný při zánětu močového měchýře.

Použití a přípravky

Používá se květ a listy jako droga při vnitřním i zevním užití. Vnitřně jako čajový odvar. Droga má i mírný močopudný a protiprůjmový účinek. Lze též užít jako kloktadlo při zánětu nosohltanu a hrtanu. Zevně se užívá jako obklady na rány, také pomáhá při dozrávání kožních pupínků (nežitů).

O podbělu lékařském

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá bylina, která roste časně zjara, vyskytuje se v Evropě a Asii, v českých zemích roste hojně na vlhkých jílovitých půdách, na pasekách, náspech, v lomech aj.

podběl lekářský účinkySbírané části bylin (květ a listy) obsahují zejména sliz (faradiol), dále třísloviny, také glykosidní hořčiny, karotenoidy, silice, inulin, tanin, bílkoviny a fytosteroly. Květy podbělu se sbírají již v květnu před plným rozkvětem, jinak se bylina drolí. Vadnoucí nebo odkvétající úbory se nesbírají. Suší se nejlépe uměle, v tenké vrstvě. Maximálně při teplotě 40°C. Listy se sbírají později, pouze zdravé i s řapíky a je lepší je také sušit uměle, aby nezčernaly (teplota max. 35°C).

Rostlina je medonosná, proto při domácím sběru nechte některé podběly pro oslabená včelstva, poněvadž květy vykvétají mezi prvními na jaře.

Kontraindikace:

Tato bylinka by měla být používána s opatrností, protože obsahuje malé množství toxických sloučenin. Proto by podběl neměl být používán vnitřně déle než 6 týdnů během celého roku. Podběl nesmí být podáván dětem mladším 12 let a nedoporučuje se ani pro těhotné nebo kojící ženy.

Varování: Podle nejnovějších průzkumů není vnitřní užití podbělu vhodné vůbec – doporučeno je pouze vnější užití.

Domácí recepty

  • Odvar (dle knihy Hoffmannová-Jebavý 1973): 1 lžičku sušených listů a 1 lžičku květů (nebo 2 lžičky listů) ve 250 ml vody necháme přejít varem a pak na 15 minut odstavíme, poté přecedíme a pijeme teplý nápoj po doušcích, 1-2 šálky denně.
  • Sirup na zánět průdušek: Čerstvé listy bylinky omyjeme a pokrájíme. Na dno skleněné nádoby dáme vrstvu listů, zasypeme vrstvou krystalového cukru, poté přikryjeme další vrstvou listů, opět zasypeme cukrem a postup opakujeme, až je sklenice plná. Necháme slehnout a ještě doplníme. Poslední vrstvou musí být cukr. Nádobu vzduchotěsně uzavřeme a zakopeme na zahradě. Zakryjeme dřevěnou deskou a hlínou a necháme osm týdnů pracovat. Po uplynutí doby nádobu vykopeme, vzniklý sirup převaříme a plníme do sklenic. Uchováváme v lednici, užíváme denně jednu čajovou lžičku sirupu, či jako sladidlo do čaje.
foto: Peter aka anemoneprojectors, .Bambo.
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů